Swiatzwierzat.pl
Zwierzęta w Sylwestra

pixabay/markito

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

13 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wiele osób z niecierpliwością wyczekuje końca roku, natomiast dzikie i domowe stworzenia wolałyby, aby ten dzień nigdy nie nastąpił. Z powodu fajerwerków sylwestrowa noc to dla nich traumatyczne przeżycie, o czym przypomina wrocławskie ZOO w oryginalnej kampanii.

Pracownicy ZOO apelują w imieniu zwierząt: #Niestrzelaj

Dla wielu z nas głośny huk i kolorowe rozbłyski na niebie to nieodłączne elementy celebrowania Nowego Roku. Wznosząc toasty i składając sobie życzenia, niewielu z nas pamięta, że w tym samym czasie nasi bracia mniejsi wpadają w panikę i gnają na oślep, szukając schronienia pod łóżkiem, w łazience czy najciemniejszym kącie wybiegu.

- Podkulone ogony, uszy położone po sobie, postawiona sierść czy nerwowe kiwanie – to tylko niektóre z objawów stresu u zwierząt - wymienia na swoim fanpage'u ZOO Wrocław. - Wszyscy zamierzamy się dobrze bawić w noc sylwestrową. Pamiętajmy jednak o tych, dla których ten dzień jest szczególnie przykry!

Ogród zoologicznym wspólnie z artystami z Teatru Muzycznego Capitol przygotował spot informacyjny, z którego dowiadujemy się o prawdziwych historiach mieszkańców ogrodu - niedźwiedzicy Przemisi, szympansa Bobbiego, sowy śnieżnej i słonicy Birmy. "Ten huk przypomina mi o tym, co spotkało mnie w cyrku. Chcę wreszcie odpocząć" - opowiada niedźwiedzica Przemisia, której głosu użyczył Marek Kocot, aktor i twórca Antykabaretu.

York na śniegu

Kobieta zauważa na śniegu zamarznięte stworzenie. Bez wahania postanawia mu pomóc

CZYTAJ DALEJ

Sylwestrowa zabawa nie służy zwierzętom

W imieniu podopiecznych ogrodów zoologicznych, a także domowych zwierzaków, oraz pozostałych dziko żyjących stworzeń zwracamy się z prośbą o nieużywanie fajerwerków w Sylwestra.

Tradycja, która kojarzy się ludziom z szampańską zabawą i celebracją Nowego Roku, dla zwierząt jest źródłem ogromnego stresu. Ponadto, należy pamiętać, że fajerwerki mogą być przyczyną pożarów, a ich resztki zanieczyszczają wodę oraz środowisko, a także spadają na wybiegi dla zwierząt, gdzie mogą zostać skonsumowane.

O tym, jak huczna zabawa zbiera co roku krwawe żniwo, dowiesz się z naszego wywiadu z Dr Agnieszką Czujkowską z Ptasiego Azylu.

Zobacz nagranie:

Źródło: ZOO Wrocław

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO powiększyło się o nowe zwierzęta. Nazywane są kotomisiami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >