Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 13.12.2021 01:00

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

Zwierzęta w Sylwestra
pixabay/markito

Wiele osób z niecierpliwością wyczekuje końca roku, natomiast dzikie i domowe stworzenia wolałyby, aby ten dzień nigdy nie nastąpił. Z powodu fajerwerków sylwestrowa noc to dla nich traumatyczne przeżycie, o czym przypomina wrocławskie ZOO w oryginalnej kampanii.

Pracownicy ZOO apelują w imieniu zwierząt: #Niestrzelaj

Dla wielu z nas głośny huk i kolorowe rozbłyski na niebie to nieodłączne elementy celebrowania Nowego Roku. Wznosząc toasty i składając sobie życzenia, niewielu z nas pamięta, że w tym samym czasie nasi bracia mniejsi wpadają w panikę i gnają na oślep, szukając schronienia pod łóżkiem, w łazience czy najciemniejszym kącie wybiegu.

- Podkulone ogony, uszy położone po sobie, postawiona sierść czy nerwowe kiwanie – to tylko niektóre z objawów stresu u zwierząt - wymienia na swoim fanpage'u ZOO Wrocław. - Wszyscy zamierzamy się dobrze bawić w noc sylwestrową. Pamiętajmy jednak o tych, dla których ten dzień jest szczególnie przykry!

Ogród zoologicznym wspólnie z artystami z Teatru Muzycznego Capitol przygotował spot informacyjny, z którego dowiadujemy się o prawdziwych historiach mieszkańców ogrodu - niedźwiedzicy Przemisi, szympansa Bobbiego, sowy śnieżnej i słonicy Birmy. "Ten huk przypomina mi o tym, co spotkało mnie w cyrku. Chcę wreszcie odpocząć" - opowiada niedźwiedzica Przemisia, której głosu użyczył Marek Kocot, aktor i twórca Antykabaretu.

Sylwestrowa zabawa nie służy zwierzętom

W imieniu podopiecznych ogrodów zoologicznych, a także domowych zwierzaków, oraz pozostałych dziko żyjących stworzeń zwracamy się z prośbą o nieużywanie fajerwerków w Sylwestra.

Tradycja, która kojarzy się ludziom z szampańską zabawą i celebracją Nowego Roku, dla zwierząt jest źródłem ogromnego stresu. Ponadto, należy pamiętać, że fajerwerki mogą być przyczyną pożarów, a ich resztki zanieczyszczają wodę oraz środowisko, a także spadają na wybiegi dla zwierząt, gdzie mogą zostać skonsumowane.

O tym, jak huczna zabawa zbiera co roku krwawe żniwo, dowiesz się z naszego wywiadu z Dr Agnieszką Czujkowską z Ptasiego Azylu.

Zobacz nagranie:

Źródło: ZOO Wrocław

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami