Swiatzwierzat.pl
Orzesznica

facebook/Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Znaleziono w liściach hibernujące zwierzątko. Zdjęcie wywołało zachwyt, „Sama słodycz"

12 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pracownicy Nadleśnictwa Celestynów opublikowali w sieci zdjęcie, które skradło serca tysięcy Polaków. Na fotografii uchwycono przeurocze znalezisko, którego autor dokonał podczas grabienia liści. To hibernująca orzesznica, która w trakcie drzemki wygląda niebywale czarująco.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawił się nietypowy widok. Leśnicy z Celestynowa zaprezentowali własną wersję "śpiulokolotu" - neologizmu, które zostało okrzyknięte Młodzieżowym Słowem 2021 roku. 

"Leśny śpiulkolot"

Fotografia przedstawia orzesznicę, która przypadkiem została odnaleziona podczas grabienia liści w jednym z ogródków. Zwierzątko znajduje się w stanie hibernacji, dlatego jest zwinięte w kłębek. Nawet wzięcie do ręki nie zbudziło go z głębokiego snu.

Śpioch, który zagrzebał się w darach jesieni, po zapozowaniu do zdjęcia został przeniesiony w bezpieczne miejsce, a jego rozczulające ujęcia obiegły sieć. Internauci dosłownie rozpłynęli się z zachwytu nad maleńkim gryzoniem, pozostawiając wiele pozytywnych komentarzy.

Co niektórzy przyznali, że nigdy wcześniej nie widzieli owego stworzenia na wolności. Nic dziwnego, spotkanie orzesznicy w naturalnych warunkach nie należy do łatwych zadań, pomimo iż zamieszkuje rejony całej Polski.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak zadbać zimą o łapki naszych czworonogów?

CZYTAJ DALEJ

Rekordzistka snu zimowego

Jak wyjaśnia twórca fejsbukowego fanpejdża "W imieniu tych co nie mówią", orzesznica leszczynowa jest najmniejszym przedstawicielem ssaków z rodziny pilchowatych należącego do rzędu gryzoni w Europie. Długość jej ciała to około 6-9 cm, do tego dochodzi ogonek (ok. 5-8 cm).

Malutkie gryzonie występują licznie w południowo-wschodniej i południowej części kraju. Ze względu na rzadkość występowania w Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną.

O ile popielice są uważane za nadrzewne zwierzęta, orzesznice z wiewiórkami mają niewiele wspólnego. Przebywają raczej w strefie krzewów i krzewinek leśnych, a długi ogon i zwinne łapki pozwalają im zachować równowagę podczas przemieszczania się po cienkich gałązkach. Żywią się głównie orzechami, jagodami i żołędziami.

Orzesznice budują gniazdka w kształcie kuli zbudowanej z suchych traw i zdrewniałych części roślin, gdzie późną jesienią zapadają w sen zimowy. Schowane w norkach wyczekują okresu wiosennego.

A jak Wam podoba się interpretacja leśnego śpiulkolotu? Czy słyszeliście wcześniej o orzesznicach?

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >