Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Znaleziono w liściach hibernujące zwierzątko. Zdjęcie wywołało zachwyt, „Sama słodycz"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.12.2021 01:00

Znaleziono w liściach hibernujące zwierzątko. Zdjęcie wywołało zachwyt, „Sama słodycz"

Orzesznica
facebook/Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Pracownicy Nadleśnictwa Celestynów opublikowali w sieci zdjęcie, które skradło serca tysięcy Polaków. Na fotografii uchwycono przeurocze znalezisko, którego autor dokonał podczas grabienia liści. To hibernująca orzesznica, która w trakcie drzemki wygląda niebywale czarująco.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawił się nietypowy widok. Leśnicy z Celestynowa zaprezentowali własną wersję "śpiulokolotu" - neologizmu, które zostało okrzyknięte Młodzieżowym Słowem 2021 roku. 

"Leśny śpiulkolot"

Fotografia przedstawia orzesznicę, która przypadkiem została odnaleziona podczas grabienia liści w jednym z ogródków. Zwierzątko znajduje się w stanie hibernacji, dlatego jest zwinięte w kłębek. Nawet wzięcie do ręki nie zbudziło go z głębokiego snu.

Śpioch, który zagrzebał się w darach jesieni, po zapozowaniu do zdjęcia został przeniesiony w bezpieczne miejsce, a jego rozczulające ujęcia obiegły sieć. Internauci dosłownie rozpłynęli się z zachwytu nad maleńkim gryzoniem, pozostawiając wiele pozytywnych komentarzy.

Co niektórzy przyznali, że nigdy wcześniej nie widzieli owego stworzenia na wolności. Nic dziwnego, spotkanie orzesznicy w naturalnych warunkach nie należy do łatwych zadań, pomimo iż zamieszkuje rejony całej Polski.

Rekordzistka snu zimowego

Jak wyjaśnia twórca fejsbukowego fanpejdża "W imieniu tych co nie mówią", orzesznica leszczynowa jest najmniejszym przedstawicielem ssaków z rodziny pilchowatych należącego do rzędu gryzoni w Europie. Długość jej ciała to około 6-9 cm, do tego dochodzi ogonek (ok. 5-8 cm).

Malutkie gryzonie występują licznie w południowo-wschodniej i południowej części kraju. Ze względu na rzadkość występowania w Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną. O ile popielice są uważane za nadrzewne zwierzęta, orzesznice z wiewiórkami mają niewiele wspólnego. Przebywają raczej w strefie krzewów i krzewinek leśnych, a długi ogon i zwinne łapki pozwalają im zachować równowagę podczas przemieszczania się po cienkich gałązkach. Żywią się głównie orzechami, jagodami i żołędziami. Orzesznice budują gniazdka w kształcie kuli zbudowanej z suchych traw i zdrewniałych części roślin, gdzie późną jesienią zapadają w sen zimowy. Schowane w norkach wyczekują okresu wiosennego.

A jak Wam podoba się interpretacja leśnego śpiulkolotu? Czy słyszeliście wcześniej o orzesznicach?

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?