Swiatzwierzat.pl
sarna w zimie

pixabay.com/Jasmin_Sessler

Dzikie zwierzę utonęło pod lodem. Nie udało się go uratować

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Zwierzę wpadło do wody na przedmieściach Opola. Ze zgłoszenia, jakie otrzymała straż pożarna, wynika, że pod sarną załamał się cienki lód. Mimo szybkiej interwencji służb i weterynarza nie udało się jej uratować.

Zwierzę wpadło do lodowatej wody około godziny 13:00. Dramat rozegrał się na pokrytym lodem akwenie pomiędzy osiedlami Metalchem i Malina, przy ulicy Xawerego Dunikowskiego. Mimo mrozów, które od kilku dni panują w całym kraju, tafla jeziorka nie zdążyła zamarznąć na tyle głęboko, by utrzymać ciężar sarny. Straż pożarna apeluje o ostrożność i omijanie zamarzniętych zbiorników wodnych.

Zwierzę wpadło do lodowatej wody

Zimą dzikie zwierzęta często mają duże problemy ze znalezieniem pożywiania. Z tego względu często migrują na duże odległości w poszukiwaniu niezamarzniętych pastwisk lub rozstawianych w lesie przez leśniczych paśników.

Prawdopodobnie podczas jednej z takich wędrówek sarna przypadkiem weszła na pokryty warstwą lodu i śniegu zbiornik wodny. Gdy zwierzę znalazło się kilkadziesiąt metrów od brzegu, tafla zaczęła pękać.

Przerażona sarna desperacko próbująca utrzymać się na powierzchni wody zwróciła uwagę okolicznych mieszkańców, którzy od razu przekazali zgłoszenie straży pożarnej. Na miejscu interweniował zastęp straży pożarnej z PSP z jednostki ratowniczo-gaśniczej 1 Opole. 

Choć pomoc nadeszła szybko i na miejscu pojawił się weterynarz, nie udało się uratować zwierzęcia. Sarna zmarła krótko po tym, jak ratownikom udało się wyciągnąć ją na brzeg.

Straż pożarna ostrzega przed wchodzeniem na lód

Pokryte lodem zbiorniki wodne mogą stanowić śmiertelną pułapkę. Skoro tafla była zbyt słaba, by utrzymać poruszające się zwinnie na czterech łapach zwierzę, najprawdopodobniej załamałaby się także pod człowiekiem.

Strażacy odradzają zbliżanie się do oblodzonej powierzchni wody. Nawet dość płytki zbiornik wodny, w którym człowiek może dosięgnąć nogami dna, nie jest bezpieczny. Wydostanie się z lodowatej wody nie jest proste. 

Obecny okres jest szczególnie niebezpieczny. Mimo siarczystych mrozów, jakich doświadczają Polacy, pokrywy lodowe najczęściej nie przekraczają kilku centymetrów. Na dodatek zbliża się odwilż.

Niestety zwierzęta nie są w stanie dostosować się do apeli strażaków. Pozostaje nam liczyć na ich instynkt i rozwagę, by zdarzenia takie jak utonięcie sarny w lodowatej wodzie nie zdarzały się w przyszłości.

źródło: se.pl

Podobne artykuły

szczeniak

Aktualności

Dwie osoby odmówiły adopcji szczeniaka, którym wcześniej opiekował się wójt Żelazkowa

Czytaj więcej >
waldemar b.

Aktualności

Były senator PiS Waldemar B. tłumaczy się z przywiązania psa do samochodu. "To absurd”

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
zmija

Aktualności

Pilny apel leśników! Na spacerach należy patrzeć pod nogi, jest niebezpiecznie

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Niepokojące wiadomości z Warszawy. Rozpoczął się sezon na kleszcze, są gigantyczne

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - pies

Aktualności

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

Czytaj więcej >