Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Tańczące żurawie zachwyciły jelenia. Nie mógł oderwać od nich oczu
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 16.04.2024 14:24

Tańczące żurawie zachwyciły jelenia. Nie mógł oderwać od nich oczu

taniec żurawi
Fot. facebook.com/ Leśny Kawaler

W pobliżu leśnej sadzawki doszło do zaskakującego spotkania. Podskokom i szaleństwom żurawi przyglądał się z ukrycia dostojny jeleń. Taniec tych niesamowitych ptaków zachwycił rogacza tak bardzo, że stał zdumiony i podziwiał coraz to ambitniejsze akrobacje. Nagranie poruszyło nie tylko dzikie zwierzę, ale i również samego autora. 

Las pełny dzikich zwierząt

Choć las jest pełen dzikich zwierząt, to większość z nich stara się sobie nie wchodzić w drogę. Są jednak sytuacje, w których leśne stworzenia wydają się ze sobą współpracować, a nawet nawzajem się podziwiać. Takie zdarzenia możemy zaobserwować jedynie dzięki przypadkowym nagraniom i zamontowanym fotopułapkom. Niestety większość dzikich zwierząt na obecność człowieka reaguje ucieczką.

W ostatnim czasie w lesie doszło do niesamowitego spotkania. Nad oczkiem wodnym pojawiły się jednocześnie zakochane żurawie oraz dostojny jeleń. Czujnemu miłośnikowi zwierząt udało się uwiecznić to zdarzenie. Jak opowiada sam autor nagrania, spodziewał się, że sadzawka przyciągnie leśną zwierzynę i że jest to idealne miejsce do podpatrywania niesamowitych zachowań różnych gatunków, jednak ten materiał kompletnie go zaskoczył.

Prawda o popularnej rasie kota wyszła na jaw. Nawet hodowcy byli w błędzie? Myślał, że na jego podwórko wdarły się psy. Mocno się zdziwił, widząc te zwierzęta

Niesamowita scena z udziałem leśnych zwierząt

Użytkownikowi portali społecznościowych znanemu pod nickiem “Leśny Kawaler” udało się uchwycić chwilę, której mogą mu pozazdrościć nawet najwięksi miłośnicy dzikiej przyrody. Autor uwiecznił taniec radości wykonany przez żurawie, któremu przyglądał się zaciekawiony jeleń. 

Sam taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak ich ruchy są skoordynowane. Robią wszystko identycznie, w tym samym momencie. Jeleń tylko stał i podziwiał. Żurawie z kolei, musiały widzieć już wiele jeleni w swoim życiu, bo zupełnie się nim nie przejmowały - napisał w poście dzieląc się swoim zachwytem autor nagrania.

Nagranie ma ponad 14 tys. udostępnień i prawie 1400 komentarzy. Internauci nie mogą się napatrzeć na niesamowity świat przyrody uwieczniony przez szczęśliwego autora. Harmonia, jaka wytworzyła się między leśnymi zwierzętami skłoniła ich do pozostawienia paru słów uznania zarówno dla wirujących w tańcu ptaków jak i dla podziwiającego je z ukrycia jelenia. 

  • Taniec rewelacja. Świetny komentarz. Widać, że Leśny Kawaler to bardzo wrażliwy młody człowiek na piękno przyrody.
  • Dziękuje bardzo Panu za ten niezwykły, niesamowity i zachwycający film. Dodany komentarz to słowa pełne świadomości i miłości do natury. Oby taką świadomość miało więcej ludzi.
  • Wspaniałe, unikalne! Gratuluję pięknego uchwycenia zachowań żurawi i jelenia.
  • Niezwykle widowisko, piękne i magiczne. Można tylko pogratulować tak fantastycznego przeżycia, już nie mówiąc o tym, że jest sfilmowane.

Dlaczego żurawie tańczą? Nie chodzi tylko o miłość

Żurawie łączą się w pary i zazwyczaj od razu po przylocie z ciepłych krajów zajmują swoje terytoria, manifestując to donośnym krzykiem, nazywanym klangorem. Samce żurawi, podobnie jak u innych gatunków ptaków, chcąc zdobyć względy swojej partnerki, robią wszystko, by zwrócić jej uwagę. Bardzo charakterystycznym i niezwykle pięknym widowiskiem jest wiosenny taniec żurawi, choć nie zawsze jest on związany z okresem godowym tych ptaków

Projekt bez nazwy-78.jpg
Taniec żurawi Fot. canva.com/ USO

Wystarczy, że zwierzęta są czymś szczególnie podekscytowane, aby w zabawnych podskokach, przysiadach i skłonach dać wyraz swoim emocjom. W miłosnym tańcu żuraw krąży wokół swojej wybranki z uniesionym dziobem. Oba ptaki rozkładają skrzydła tak, jakby chciały się objąć i wymachują szyjami. Wiosenne toki to także charakterystyczne podskoki. Żurawie potrafią wyskoczyć nawet na kilka metrów do góry, po czym powolnie opadają, jednocześnie wirując.