niedźwiadki z zoo w Detroit
Źródło: facebook.com/Detroit Zoo

Radosna nowina z zoo. Na świat przyszły małe niedźwiadki polarne

2 Lutego 2021

Niedźwiedzie polarne to zagrożony gatunek, który ma coraz mniejsze szanse na przetrwanie na wolności. Dlatego tak wspaniałą wieścią jest fakt, że w zoo w Detroit niedźwiedzica o imieniu Suka wydała właśnie na świat potomstwo! Bliźniaki to pierwsze od ponad 15 lat zwierzęta tego gatunku, które urodziły się w tym ośrodku i mają szansę na przeżycie.

Pracownicy zoo w Detroit są w siódmym niebie. Co prawda ta sama niedźwiedzica urodziła już potomstwo w 2018 i 2019 roku, jednak niestety wówczas młode nie przeżyły. Teraz rokowania są naprawdę pozytywne i istnieje szansa, że małe niedźwiadki urosną zdrowe.

Radosna nowina z zoo

Ośmioletnia niedźwiedzica wydała na świat dwa niedźwiadki, w dodatku bliźniaki! Teraz maluchy stały się częścią programu ochrony gatunku, obecnie nie można ich jeszcze odwiedzić w zoo.

Pracownicy robią, co mogą, by maluchy rosły zdrowe. Na razie jednak tylko jedno niedźwiedziątko jest w pełni zdrowe i silne.

Drugie z nich wprawdzie urodziło się słabsze i istniało ryzyko, że matka je odrzuci. Wszystko wskazuje jednak na to, że uda się przywrócić malucha do pełni sił.

Słabsze z potomstwa zostało na wszelki wypadek szybko oddzielone od matki, właśnie ze względu na ryzyko odrzucenia. Maluch ma się jednak lepiej, niż na początku, a to dla pracowników zoo najważniejsze.

Jak one to zrobiły? Dwa husky usłyszały, jak właściciel wraca do domu, niewiarygodna reakcjaJak one to zrobiły? Dwa husky usłyszały, jak właściciel wraca do domu, niewiarygodna reakcjaCzytaj dalej

Zapowiedzieli, że spróbują połączyć niedźwiadka z mamą, kiedy trochę podrośnie. Po urodzeniu maluch ważył ledwie ponad pół kilo, obecnie waży już ponad 5, więc szanse na realizację tego planu są spore!

Ojcem potomstwa jest 16-letni niedźwiedź Nuka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oba maluchy będą wychowywać się wraz z ojcem i z matką.

Niedźwiedzie polarne mogą zniknąć z Ziemi

Dlaczego wieść o narodzinach małych niedźwiedzi polarnych jest taka ważna? To gatunek realnie zagrożony wyginięciem. Według danych, na które powołuje się WWF, obecnie na świecie żyje już tylko od 22 do 31 tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

Zmiany klimatu niszczą naturalne środowisko tych pięknych zwierząt. Coraz więcej z tych żyjących na wolności musi się zapuszczać na tereny zasiedlone przez ludzi, by zdobyć pożywienie.

Dlatego każda wiadomość o narodzinach niedźwiadka polarnego tak cieszy miłośników zwierząt i obrońców klimatu. Miejmy nadzieję, że maluchy z Detroit urosną zdrowe i silne!

Zobacz zdjęcia i wideo:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: kochamyzwierzaki.pl, wwf.pl

Następny artykuł