Znaleźli białą kuleczkę. Odkrycie zelektryzowało naukowców, drugiego takiego zwierzaka nie ma w całej Polsce
Niedawno pisaliśmy o podobnym odkryciu dokonanym w Australii . Dziś możemy się pochwalić zdobyczą polskich naukowców z Instytutu Biologii Ssaków (IBS) PAN w Białowieży. To pierwszy taki okaz w Polsce i zaledwie drugi w Europie. Albinotyczna ryjówka aksamitna zachwyca jasnym futerkiem. Co decyduje o jej wyjątkowości?
Zwierzę znaleźli pod koniec kwietnia państwo Wioletta i Jerzy Rybiałek z Dolnego Śląska, którzy byli świadomi wagi odkrycia. Skontaktowali się więc z IBS PAN w celu przekazania okazu i poddania go dalszym badaniom.
Unikatowy okaz ryjówki znaleziony w Polsce
Profesor Jan Wójcik, od lat badający ryjówki, powiedział, że niecodzienne odkrycie zelektryzowało biologów. Biała skóra i włosy, bladoróżowe tęczówki i czerwonawe oczy - tak wygląda albinizm u zwierząt, jednakże w kontekście małych wszystkożernych ssaków z wydłużonymi ryjkami tenże defekt genowy nie jest zjawiskiem powszechnym.
– Zorganizowaliśmy transport zamrożonego okazu do Białowieży, aby poddać go bardziej szczegółowym badaniom i określić gatunek znalezionego zwierzęcia – mówi badacz.
Naukowcy doszli do wniosku, że mają do czynienia z albinotyczną ryjówką aksamitną . I to nie byle jaką. Cechuje ją bowiem pełny albinizm pokrywy włosowej.
Istny unikat wśród albinosów
Albinizm, zwany po polsku także bielactwem, jest to uwarunkowany genetycznie brak pigmentu, melaniny, w organizmie . W Instytucie IBS PAN opisano już pojedyncze przypadki ryjówek z białymi przebarwieniami na futrze, jednak nie odkryto wcześniej całkowicie białego okazu.
Jedynym potwierdzonym przypadkiem całkowicie albinotycznej ryjówki było zwierzę odkryte i opisane w latach 60. XX wieku w ZSRR.
Dalsze losy albinotycznej ryjówki
Zwierzę to jest wyjątkowe dla Instytutu Biologi Ssaków także z innego powodu – znajduje się w jego logo. Ryjówka jest spleciona z historią IBS, który został założony na początku lat 50. XX wieku przez badacza tych małych ssaków i myśliwego, Augusta Dehnela. Naukowiec badał rozmnażanie ryjówek w warunkach laboratoryjnych i odkrył, że zmniejszają one swoje rozmiary w trakcie hibernacji.
Urocza biała kuleczka ma zostać utrwalona tak, żeby przez dziesiątki lat prezentowała się jako ważny eksponat w zbiorach instytutu. Po wstępnych badaniach ryjówka trafiła z powrotem do zamrażarki, gdzie czeka na dalsze losy.
Źródło: kopalniawiedzy.pl, naukawpolsce.pl