Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Takiego unikatu jeszcze nie widzieliśmy, istna perełka. Za niezwykłą urodę przyszło mu zapłacić wysoką cenę
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 08.05.2023 13:23

Takiego unikatu jeszcze nie widzieliśmy, istna perełka. Za niezwykłą urodę przyszło mu zapłacić wysoką cenę

Kolczatka australijska
facebook/Bathurst Regional Council

W stanie Nowa Południowa Walia zaobserwowano albinotyczną odmianę kolczatki australijskiej. “Widziałem setki kolczatek, ale nigdy nie widziałem białego osobnika. To było coś niesamowitego” - emocjonują się mieszkańcy Bathurst, którzy jako pierwsi dostrzegli rzadkie stworzenie. Ze względu na wyróżniające cechy wyglądu, zwierzętom-albinosom nie jest łatwo przeżyć w dziczy.

Mieszkaniec Australii, Geoff Hadley, natknął się na kolczatkę-albinosa na lokalnej drodze. Mężczyzna pomógł zwierzęciu przejść bezpiecznie przez ulicę. Na początku myślał, że zostało potrącone przez samochód, ponieważ nie było w stanie chodzić. 

Niezwykłe odkrycie na środku drogi. Kolczatka-albinos zachwyca miłośników zwierząt

Niegdyś kolczatki pieczone w glinie były przysmakiem kuchni Aborygenów, obecnie uchodzą za jedno z najpiękniejszych endemitów zamieszkujących kontynent na południowej półkuli ziemi. Chociaż zwierzętom tym nie zagraża wyginięcie, kolczatki w odmianie albinotycznej nie są jednak często spotykane. Dodatkowym utrudnieniem jest nocny tryb życia zwierząt, które utrudnia ich obserwację.

- Widziałem setki kolczatek, ale nigdy nie widziałem białej – to było po prostu niesamowite - skomentował Hadley, który jako jedna z nielicznych osób natknął się na osobnika w jasnej odmianie.

Szczeniaczek leżał bezwładnie na chodniku, miał wzbudzać litość. Porażające, jak reagowali przechodnie

Poznajcie Raffiego. "Pomyśleliśmy, że jest po prostu zbyt piękny, aby go nie pokazać"

Kolczatka po spotkaniu z mieszkańcem otrzymała imię. W poście na profilu Australian Geographic na Facebooku została podana informacja, że zwierzę nazywa się Raffie. 

Ostatnia znana lokalizacja stworzenia została celowo ukryta. Rada Regionalna Bathurst apeluje do ludzi, by w przypadku spotkania zachowali dystans i nie próbowali dotknąć kolczatki. Dzikie zwierzęta będą wdzięczne za pozostawienie ich w spokoju.

- Ważne jest, aby zostawić dziką przyrodę w spokoju, ponieważ może to spowodować utratę śladu zapachowego lub pozostawienie młodych bez opieki w norze - informuje rada.

Nie ma jednak przeciwwskazań do robienia zdjęć z odpowiedniej odległości. Tak też postąpił Hadley. Mężczyzna eskortował Raffiego przez ulicę, by nie stała mu się żadna krzywda.

Zdjęcie kolczatki wykonane przez Geoffa Hadleya
facebook/Geoff Hadley

Zwierzęta-albinosy nie mają łatwego życia

Albinizm jest rzadką i budzącą ciekawość cechą, aczkolwiek ta genetyczna anomalia znacznie utrudnia życie stworzeń. U zwierząt, a także ludzi objawia się białym zabarwieniem skóry, włosów i oczu, co wynika z zaburzenia w syntezie lub transporcie międzykomórkowym ciemnobrązowego barwnika o nazwie melanina.

Melanina wspomaga rozwój tęczówek i nerwów wzrokowych, dlatego albinosi często mają problemy ze wzrokiem. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla drapieżników, u których zdolności do polowania ulegają pogorszeniu. Defekt genetyczny jest jednak kłopotliwy także dla innych zwierząt, które ze względu na umaszczenie nie są w stanie ukryć się przed atakiem ze strony nieprzyjaciół.

Źródło: national-geographic.pl, abc.net.au, Facebook