Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Znalazłeś martwe zwierzę? Oto co powinieneś zrobić
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 05.04.2024 14:14

Znalazłeś martwe zwierzę? Oto co powinieneś zrobić

potrącone zwierzę
Fot. canva.com/ wrzesientomek

Widok martwego zwierzęcia nie należy do najprzyjemniejszych i wywołuje w nas wiele smutku. Niestety w miejskiej przestrzeni narażone są na wiele niebezpieczeństw, a bezdomne zwierzęta umierają ze starości lub dręczących je chorób. Co należy zrobić gdy znajdziemy ciało zwierzęcia lub – co gorsza – jesteśmy sprawcami jego śmierci?

Zwierzęta giną nie tylko w wypadkach drogowych

Ciąg życia jest nieunikniony. Rodzimy się, dojrzewamy i umieramy. Mimo to śmierć jest dla nas kwestią bardzo przygnębiającą. Utrata bliskiej osoby lub ukochanego czworonoga wywołuje wiele smutku. Widok martwego zwierzęcia, nawet dotąd nam nieznanego, również sprawia dużo przykrości. Odczuwamy stratę i jest nam zwyczajnie po ludzku żal, że niewinne i bezbronne zwierzę utraciło życie. Bywa, że wyrzuty sumienia w przypadku spowodowania wypadku, w którym ginie stworzenie nie dają nam spokoju, nawet jeśli wiemy, że nic nie mogliśmy zrobić. 

Zwierzęta nie giną jednak tylko przez nieuchronne wypadki drogowe. Bezdomne stworzenia zamieszkujące miasta i wsie umierają ze starości lub na skutek chorób. Zdarza się, że doskwierający upał i brak możliwości schronienia również przyczyniają się do śmierci zwierząt. Widząc martwe zwierzę, często nie wiemy, co zrobić. Okazuje się, że jesteśmy zobowiązani prawem do podjęcia konkretnych działań. Brak zastosowania się do przepisów poskutkuje solidnym mandatem.

pies
fot. Canva/AygulSarvarova
Posesja warta miliony, a na niej konający pies. Beza nie zasłużyła na taki los Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

Potrącone zwierzę - co robić? Za ucieczkę grozi kara

Wypadki drogowe się zdarzają. Zwłaszcza w miejscach, gdzie zwierzęta zmuszone są przeprawić się na drugą stronę ulicy. Najczęściej ulegają wypadkom leśne zwierzęta, ale również chodzące wolno po wsiach koty lub luzem puszczone psy. Co należy zrobić gdy potrąciło się zwierzę? Na pewno nie uciekać z miejsca zdarzenia. W przeciwnym wypadku grozi nam kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych, a nawet kara aresztu.

sarna
fot. Canva/Tony Oberstar

Przede wszystkim, jeżeli nic w wyniku wypadku nam się nie stało, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, należy powiadomić odpowiednie służby. Najczęściej jest to policja. Warto również powiadomić lokalne Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W przypadku leśnej zwierzyny potrąconej w lesie trzeba powiadomić leśników. Służby w każdym przypadku zawiadomią odbywającego dyżur weterynarza, który po przejechaniu na miejsce zadecyduje o leczeniu zwierzęcia lub jego uśpieniu. Nie należy samemu ratować zwierzęcia. Może ono w wyniku zadanych ran stać się agresywne lub być zarażone groźną dla nas chorobą.  

Martwe zwierzę znalezione przypadkiem - co robić?

Nie zawsze jesteśmy sprawcami lub świadkami zdarzenia, w którym ginie bezbronne stworzenie. Czasem, gdy podczas spaceru lub podróży natkniemy się na martwe ciało zwierzęcia, naszą instynktowną decyzją jest ominięcie go i pozostawienie w spokoju. To jednak nie jest dobre postępowanie. 

W przypadku zauważenia martwego ptaka, kota, psa, lisa lub innego dzikiego zwierzęcia na ulicy lub naszym osiedlu także powinniśmy poinformować służby. Najlepiej policję lub straż miejską. Martwe zwierzę musi zostać zabrane i przebadane pod kątem chorób zakaźnych. Pozostawione może stanowić ogromne zagrożenie epidemiologiczne nie tylko dla naszych pupili, ale również dla innych dziko żyjących zwierząt. Pamiętajmy, nie wolno dotykać ciała martwego zwierzęcia.

gołąb
fot. Canva/Argument

Źródło: lasy.gov.pl