Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nie żyje najstarsza panda w Japonii. Podano przyczynę śmierci
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 04.04.2024 14:18

Nie żyje najstarsza panda w Japonii. Podano przyczynę śmierci

panda
fot. youtube/ KYODO NEWS

Ogród Zoologiczny w Kobe ze smutkiem poinformował, że za Tęczowy Most odeszła ich wyjątkowa podopieczna Tan Tan — najstarsza panda żyjąca w Japonii. Zwierzę przeżyło 28 lat. Personel podał przyczynę śmierci. Zwierzę miało dodatkowe, symboliczne znaczenie dla kraju. Poznajcie jego historię. 
 

Przedstawiamy historię najstarszej pandy wielkiej w Japonii

Tan Tan trafiła z Chin do kraju kwitnącej wiśni w roku 2000 w związku z realizowaną akcją dotyczącą reprodukcji. W planach był powrót zwierzaka po 20 latach do ojczystego kraju. Jednak pandemia Covid-19 pokrzyżowała plany organizatorom. Następnie wykryto u pandy problemy zdrowotne z sercem, które również nie pozwalały na dalszą podróż.

W roku 2022, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, władze ZOO w Kobe zadecydowały, że zwierzę nie będzie już eksponowane dla odwiedzających. Ubiegły rok minął Tan Tan głównie na odpoczynku. Widocznie opadła z sił, nie mając energii na większą aktywność. Dosłownie gasła w oczach. 

Alert RCB, rząd rozesłał SMS-y. Pilne wieści dla właścicieli zwierząt Kociątko codziennie rano biegnie na przystanek. Mama nagrała wzruszającą scenę

Smutne wieści z ZOO w Kobe. Nie żyje najstarsza panda w Japonii

Nie tak dawno, bo 16 marca świętowaliśmy Dzień Pandy Wielkiej. Kilka dni temu dotarły do nas przykre wieści z udziałem jednej z przedstawicielek tego urokliwego gatunku. W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do smutnego wydarzenia w ogrodzie zoologicznym w japońskim mieście Kobe. Jak poinformował personel ZOO zmarła jedna z ich ukochanych i szczególnych podopiecznych.

Za metaforycznym Tęczowym Mostem od teraz odpoczywa Tan Tan. Jej wyjątkowość wynika m.in. z faktu, że była to najstarsza panda wielka w Japonii. Zwierzę przeżyło imponujące 28 lat, co przekłada się na ok. 100 lat u człowieka. Zwykle te czarno-białe istoty umierają między 15. a 20. rokiem życia. Niestety nadszedł i na nią kres. Pracownicy ZOO podali do publicznej wiadomości, co było przyczyną śmierci niedźwiedzia.

Pracownicy ZOO ujawniają, jaka była przyczyna śmierci Tan Tan

Mimo że Tan Tan była najstarszą w Japonii, żyjącą przedstawicielką pand wielkich nie odeszła zupełnie z przyczyn naturalnych. Personel ogrodu zoologicznego w Kobe poinformował, że powodem zgonu ich czarno-białej podopiecznej był zawał serca. Zwierzę zmarło w wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego. 

Z całą pewnością, zarówno odwiedzającym jak i pracownikom ZOO będzie brakowało uroczej pandy. Jednak udało jej się pozostawić coś dobrego po sobie. Należy wspomnieć, że Tan Tan miała znaczenie na ocieplenie się stosunków Chin z Japonią. Jej historia stała się symbolem przyjaznych relacji między tymi dwoma krajami.

Władze ZOO rozważają wyznaczenie upamiętniającego miejsca ku czci pandy, gdzie będzie można np. złożyć kwiaty oraz organizację uroczystości pożegnalnej. Mamy nadzieję, że teraz Tan Tan doświadcza samych szczęśliwych momentów za Tęczowym Mostem.

Tagi: ZOO panda Świat