Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: osoba niepełnosprawna z psem

Marek BAZAK/East News

Do 3000 zł mandatu za nieprzepuszczenie pieszego z psem

10 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wielu kierowców nie ma świadomości o przepisie dotyczącym przepuszczania osoby ze „znakiem niepełnosprawności” oraz karze grożącej za niedostosowania się do zasad ruchu drogowego. Nakładana grzywna może nam skutecznie opróżnić portfel, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na osoby z psami przewodnikami. Wyjaśniamy, jak ustrzec się błędów.

Kończący się rok obfitował w wiele zmian. Wraz z 1 stycznia 2022 r. kierowcy doczekali się istnej rewolucji w kodeksie drogowym. W życie weszły nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant.

Kierowco! Uważaj na pieszych z psami

Czasem w ciągłym biegu zapominamy o innych uczestnikach ruchu drogowego, a w szczególni osobach, które mają pewne trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Mowa o osobach z niepełnosprawnością, lub o ograniczonej mobilności, którym nierzadko towarzyszą specjalnie wyszkolone czworonogi.

Psy przewodnicy to zwierzęta asystujące wyszkolone do prowadzenia osób niewidomych lub niedowidzących. Ich głównymi obowiązkami jest wykonywanie poleceń i pomoc w sprawnym funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej m.in. podczas wsiadania do autobusów, metra czy tramwajów, omijaniu przeszkód, znajdowaniu drzwi, schodów oraz przejść przez ulicę.

Pieszy ma pierwszeństwo, gdy wchodzi na przejście lub przechodzi przez nie - to powszechna wiedza, natomiast osobom, których oczy zastępują psi przewodnicy, przysługują specjalne przywileje. Jak donosi portal spidersweb.pl, nie każdy kierowca pamięta, że osoby niepełnosprawne należy przepuszczać niemal w każdym miejscu, w którym chcą przejść przez jezdnię. Pośpiech jest niewskazany, a kary bardzo dotkliwe.

Interwencja

Interwencja na romskim koczowisku. Wśród uratowanych zwierząt psy, koty i świnie

CZYTAJ DALEJ

Nawet 3000 zł za nieprzepuszczenie człowieka z psem

Zgodnie z Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, art. 86b, par. 1, ust. 2 brzmi następująco:

Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej – 1500/3000 zł

Czym jest ów specjalny znak użyty w przepisie i z czego wynika różnica w wysokości grzywny? Według portalu spidersweb.pl, znakami osoby z niepełnosprawnością są biała laska z czerwoną obwódką oraz pies przewodnik. Mandat o wysokości 1500 zł obowiązuje w sytuacji, w której kierowca po raz pierwszy nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu z niepełnosprawnością, natomiast 3000 zł dotyczy recydywy.

Pozostaje ostatnie pytanie - w jaki sposób odróżnić zwykłego czworonoga od psa przewodnika? Psy asystujące osobom niepełnosprawnym muszą być specjalnie oznakowane, np. za pomocą pomarańczowej kamizelki ochronnej. Ponadto, ich właściciele stosują specjalną uprząż, która umożliwia pewny chwyt przy gwałtownym szarpnięciu psa. 

Warto również zwrócić uwagę na rasę zwierzęcia. W Polsce, jak i na świecie, najczęściej psami przewodnikami zostają labradory, owczarki niemieckie, border collie oraz golden retrievery. To jednak nie reguła, gdyż zdarza się czworonożnymi przewodnikami stają się pudle, labradoodle, a nawet kundelki!

Wniosek z tego taki, że nawet jeśli nie masz pewności, czy zwierzę faktycznie pełni rolę asystenta osoby niepełnosprawnej, gdy widzisz osobę spacerującą z większych rozmiarów psem, lepiej zachowaj ostrożność i w porę zahamuj. Lepiej być przezornym, niż potem żałować.

Źródło: spidersweb.pl, niepelnosprawni.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >