Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Do 3000 zł mandatu za nieprzepuszczenie pieszego z psem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.10.2022 02:00

Do 3000 zł mandatu za nieprzepuszczenie pieszego z psem

Zdjęcie ilustracyjne: osoba niepełnosprawna z psem
Marek BAZAK/East News

Wielu kierowców nie ma świadomości o przepisie dotyczącym przepuszczania osoby ze „znakiem niepełnosprawności” oraz karze grożącej za niedostosowania się do zasad ruchu drogowego. Nakładana grzywna może nam skutecznie opróżnić portfel, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na osoby z psami przewodnikami. Wyjaśniamy, jak ustrzec się błędów.

Kończący się rok obfitował w wiele zmian. Wraz z 1 stycznia 2022 r. kierowcy doczekali się istnej rewolucji w kodeksie drogowym. W życie weszły nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant.

Kierowco! Uważaj na pieszych z psami

Czasem w ciągłym biegu zapominamy o innych uczestnikach ruchu drogowego, a w szczególni osobach, które mają pewne trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Mowa o osobach z niepełnosprawnością, lub o ograniczonej mobilności, którym nierzadko towarzyszą specjalnie wyszkolone czworonogi. Psy przewodnicy to zwierzęta asystujące wyszkolone do prowadzenia osób niewidomych lub niedowidzących. Ich głównymi obowiązkami jest wykonywanie poleceń i pomoc w sprawnym funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej m.in. podczas wsiadania do autobusów, metra czy tramwajów, omijaniu przeszkód, znajdowaniu drzwi, schodów oraz przejść przez ulicę.

Pieszy ma pierwszeństwo, gdy wchodzi na przejście lub przechodzi przez nie - to powszechna wiedza, natomiast osobom, których oczy zastępują psi przewodnicy, przysługują specjalne przywileje. Jak donosi portal spidersweb.pl, nie każdy kierowca pamięta, że osoby niepełnosprawne należy przepuszczać niemal w każdym miejscu, w którym chcą przejść przez jezdnię. Pośpiech jest niewskazany, a kary bardzo dotkliwe.

Nawet 3000 zł za nieprzepuszczenie człowieka z psem

Zgodnie z Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, art. 86b, par. 1, ust. 2 brzmi następująco:

Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej – 1500/3000 zł

Czym jest ów specjalny znak użyty w przepisie i z czego wynika różnica w wysokości grzywny? Według portalu spidersweb.pl, znakami osoby z niepełnosprawnością są biała laska z czerwoną obwódką oraz pies przewodnik. Mandat o wysokości 1500 zł obowiązuje w sytuacji, w której kierowca po raz pierwszy nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu z niepełnosprawnością, natomiast 3000 zł dotyczy recydywy. Pozostaje ostatnie pytanie - w jaki sposób odróżnić zwykłego czworonoga od psa przewodnika? Psy asystujące osobom niepełnosprawnym muszą być specjalnie oznakowane, np. za pomocą pomarańczowej kamizelki ochronnej. Ponadto, ich właściciele stosują specjalną uprząż, która umożliwia pewny chwyt przy gwałtownym szarpnięciu psa.  Warto również zwrócić uwagę na rasę zwierzęcia. W Polsce, jak i na świecie, najczęściej psami przewodnikami zostają labradory, owczarki niemieckie, border collie oraz golden retrievery. To jednak nie reguła, gdyż zdarza się czworonożnymi przewodnikami stają się pudle, labradoodle, a nawet kundelki!

Wniosek z tego taki, że nawet jeśli nie masz pewności, czy zwierzę faktycznie pełni rolę asystenta osoby niepełnosprawnej, gdy widzisz osobę spacerującą z większych rozmiarów psem, lepiej zachowaj ostrożność i w porę zahamuj. Lepiej być przezornym, niż potem żałować.

Źródło: spidersweb.pl, niepelnosprawni.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami