Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > „Wilcze zjawy" w lasach pod Bydgoszczą. Wszystko widać na nagraniu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.01.2022 01:00

„Wilcze zjawy" w lasach pod Bydgoszczą. Wszystko widać na nagraniu

"Wilcza zjawa"
Mateusz Mikołajewski

Niedawno w sieci pojawiło się intrygujące nagranie przedstawiające "wilcze zjawy". Jeden z internautów natrafił na nie w lesie nieopodal Bydgoszczy. Dzięki szybkiej reakcji, teraz i my możemy nacieszyć oczy ich widokiem. Takie spotkanie to prawdziwa rzadkość.

Pan Mateusz Mikołajewski miał ogromne szczęście. W trakcie pracy spotkał na swojej drodze dwa wilki, które na jego oczach bezszelestnie prześlizgnęły się w głąb lasu. Widok drapieżników wywołał w nim tak olbrzymi zachwyt, że postanowił uwiecznić go na nagraniu.

"Wilcze zjawy" w podbydgoskich lasach?

- Gdy wyznaczasz trzebież i kątem oka zauważysz ruch, warto mieć telefon w pogotowiu - napisał leśniczy z Nadleśnictwa Bydgoszcz, publikując intrygujące wideo.

Film został udostępniony również przez Lasy Państwowe i zatytułowany "wilcze zjawy". Trzeba przyznać, że niewprawne oko może uznać wilki przechadzające się nieopodal wsi Zamość za przywidzenie. Eksperci zapewniają jednak, że dwa dorosłe osobniki są jak najbardziej prawdziwe, a obecność tego gatunku na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz nie jest żadną tajemnicą.

Nasz sąsiad wilk

Wilk jest największym europejskim przedstawicielem psowatych, działającym w jednej z najlepiej zorganizowanych wśród ssaków struktur nazywaną watahą. To tajemnicze, a zarazem niezrozumiałe dla wielu osób stworzenie, które od wieków żyje w konflikcie z ludźmi. Wbrew opiniom, jakoby miał atakować bezbronne ofiary i budzić grozę, postanowił unikać potencjalnego zetknięcia się z naszym gatunkiem i pozostać w ukryciu. Właśnie dlatego spotkanie z wilkiem jest tak niecodziennym zdarzeniem.

W Polsce od 1998 roku wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że bez zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie można w żaden sposób ingerować w życie tych zwierząt. Nory wilków są od kwietnia do lipca objęte ochroną strefową – nie wolno zbliżać się do nich na mniej niż 500 m.

Zobacz nagranie:

Źródło: twitter/Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Polska Wilk