Zagrzebuje się w ziemi i idzie spać na kilka miesięcy. Leśnicy pokazali prześliczną istotę żyjącą w polskich lasach
Jesień to nie tylko czas ogromnego urodzaju. To okres, w którym wiele zwierząt musi dobrze przygotować się do zimy, aby ją przetrwać. Pracownicy Państwowych Lasów z Nadleśnictwa Siedlce pokazali internautom, że nie tylko niedźwiedzie zapadają w Polsce w sen zimowy. Również maleńkie ślicznotki muszą znaleźć bezpieczne miejsce na przeczekanie zbliżającej się zimy.
Jesień to intensywny czas dla leśnych zwierząt
Wczesna jesień to czas, w którym szczególnie warto wybrać się na spacer do lasu. Poza mnóstwem przepysznych grzybów rozsianych po terenie niemalże całej Polski, można natknąć się na niesamowite spektakle przygotowane przez naturę.
Jednym ze zjawisk budzących największe emocje jest rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. Obecnie samce tych zwierząt zbierają się w grupy, aby zmierzyć się z rywalami w walce. Ci, którzy wykażą się największą sprawnością fizyczną, będą mogli przekazać swoje geny następnemu pokoleniu. Jednak warto podkreślić, że jelenie nie są jedynym gatunkiem, dla którego jesień jest wyjątkowo intensywnym okresem.
To nie byli ludzie. Fotopułapka w lesie zarejestrowała niewiarygodną bójkę. Niedaleko były maleństwaNiedźwiedzie mają teraz ważną misję
Równie aktywne co jelenie są teraz niedźwiedzie. Jednak temu gatunkowi nie w głowie są teraz walki o dominację i względy potencjalnych partnerek.
Zwierzęta te skupiają się obecnie na znalezieniu jak największej ilości wysokoenergetycznych pokarmów, dzięki którym są w stanie stworzyć rezerwy tłuszczowe. Nadmiarowe kilogramy pomogą im przetrwać zimę, którą te największe polskie drapieżniki spędzają w gawrach. Po przygotowaniu bezpiecznej nory niedźwiedzie zapadają w stan hibernacji. Budzą się dopiero na wiosnę, kiedy świat ma do zaoferowania coś więcej niż ziemię skutą mrozem.
Nie tylko niedźwiedzie szykują się do snu
Pracownicy lasów państwowych z Nadleśnictwa Siedlce pokazali, że do snu zimowego szykują się również inne zwierzęta. Przed zimą pod ziemię wędrują również jedne z najładniejszych płazów występujących w Polsce - rzekotki drzewne (Hyla arborea).
Te maleńkie zwierzęta zazwyczaj robią to pod koniec września, ewentualnie na początku października. Jednak ze względu na wyjątkowo ciepłą jesień tego roku, na niektórych obszarach zegar biologiczny tych zwierząt przestawił się. Jeden z internautów przyznaje:
“Moje jeszcze kumają i nie mają zamiaru się zagrzebać. Jest ich dwie i tak sobie rozmawiają.”
Źródło: Nadleśnictwo Siedlce