Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Piękne misterium przyrody, ale też czas rywalizacji i walki". Leśnicy podsumowują gorący okres jesieni
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 27.09.2023 10:58

"Piękne misterium przyrody, ale też czas rywalizacji i walki". Leśnicy podsumowują gorący okres jesieni

Jeleń
Jeleń, źródło: pexels.com @Yoss Traore

Jesień to czas, w którym na leśnych terenach dzieją się niesamowite rzeczy. Sprawcami wyjątkowego zamieszania są samce jednego z największych gatunków występujących w Polsce. Chodzi o jelenie. Trwa ich okres godowy, określany mianem rykowiska. Specjaliści pokazali, do czego prowadzi ten zwierzęcy zwyczaj. Jak się okazuje, natura bywa bardzo okrutna. 

Jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk w Polsce trwa w najlepsze

Jesień to dla dzikich zwierząt kopytnych żyjących w Polsce bardzo intensywny czas. Jak co roku w tym okresie, podczas leśnych przechadzek można natknąć się na niesamowite widoki oraz nietypowe dźwięki, które mogą wywoływać dreszczyk niepokoju. 

Zamieszanie ma związek z rykowiskiem. To czas, w którym jelenie zbierają się w duże grupy, w innym celu niż zazwyczaj. W okresie jesiennym głównym pretekstem do spotkań jest zaprezentowanie przez dorosłe samce swoich sił potencjalnym partnerkom. Byki są w tym czasie wyjątkowo pobudzone i agresywne. 

Kot zwisał z okna na najwyższym piętrze. Sąsiedzi rozpoczęli rozpaczliwą akcję ratunkową, jest wideo

To czas walki i rywalizacji

Celem rykowiska jest zdobycie jak najlepszej pozycji w stadzie, umożliwiającej utrwalenie własnych genów. To najważniejszy cel życia każdej żywej istoty. Dlatego dorosłe samce jeleni w czasie rykowiska znacząco zmieniają swoje zachowanie. Walczą o partnerki. 

Byki nie tylko prezentują swoją tężyznę fizyczną, ale również uczestniczą w walkach z innymi osobnikami, ubiegającymi się o możliwość rozrodu. Okazuje się, że ten czas może być nie tylko wyjątkowo emocjonujący dla jeleni, ale również bardzo niebezpieczny. 

Nie każdy wychodzi z tego żywy

Na mediach społecznościowych Polskich Parków Narodowych opublikowano post pokazujący, że rykowisko może prowadzić do prawdziwych tragedii. Jak się okazuje, nie każdy byk przetrwa ten krótki czas. 

Dla niektórych osobników to okres, w którym przychodzi im pożegnać się z życiem. “Nie wiem jak zginął ten stary bok, którego ciało znalazłem dzisiaj. Może wystarczyła chwila nieuwagi, może słabości, by ostry grot rywala przebił jego bok? - relacjonuje autor fotografii, Rafał Kowalczyk. 

Warto podkreślić, że w czasie rykowiska jelenie stają się też łatwiejszą ofiarą dla wilków. Byki są w tym czasie zdecydowanie mniej czujne niż zazwyczaj, co czasami okazuje się być dla nich zgubne. 

Źródło: facebook.com/zpppn