Zagraża zwłaszcza szczeniętom, u ludzi objawia się podobnie do grypy. Jak rozpoznać i leczyć brucelozę?
Bruceloza jest chorobą bakteryjną, którą może zarazić się zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają objawy, które łudząco przypominają grypę, natomiast w przypadku psów bruceloza obawia się między innymi problemami związanymi z układem rozrodczym. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt i suk w ciąży. W wielu przypadkach prowadzi do śmierci zwierząt.
Bruceloza u psów. Niektóre choroby są groźne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi
Większość schorzeń, na którą cierpią ludzie, jest zupełnie niegroźna dla zwierząt domowych. Działa to w dwie strony: wiele chorób powszechnych wśród psów nie jest niebezpieczna dla człowieka. Nie jest to jednak reguła.
Niektóre zoonozy są zagrożeniem dla zdrowia i życia wielu gatunków. Jedną z nich jest bruceloza, wywoływana przez bakterie z rodzaju Brucella. Objawy tego schorzenia u ludzi bardzo często przypominają grypę . W znacznie gorszej sytuacji przy zarażeniu bakteriami z rodzaju Brucella są szczenięta. Rozwój bruzelozy u młodych psów może doprowadzić nawet do śmierci.
Jak dochodzi do zarażenia brucelozą?
Bruceloza jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Wektorami brucelozy są zwierzęta będące nosicielami bakterii z rodzaju Brucella . Mogą nimi być zarówno psy, koty, gryzonie jak i zwierzęta gospodarskie (owce, bydło, świnie) czy gatunki dziko żyjące. Częstość występowania tej bakterii jest wyższa w krajach o dużej populacji bezpańskich psów, których reprodukcja jest w dużej mierze niekontrolowana.
Do zarażenia dochodzi zazwyczaj poprzez spożycie surowego mięsa, mleka lub jaj pochodzących od zarażonych zwierząt . Dlatego zalecane jest spożywanie wyłącznie pasteryzowanych produktów mlecznych. Ponadto, możliwe jest również zachorowanie poprzez kontakt z wydalinami i wydzielinami zwierzęcymi takimi, jak mocz, kał czy krew.
Warto pamiętać, że bakterią zarazić można się również wskutek kontaktu seksualnego z nosicielem choroby. Ponadto, przede wszystkim w przypadku zwierząt, do zakażenia brucelozą może dojść podczas walki z chorym osobnikiem bądź przy odbieraniu porodów zwierząt. Z tego względu bruceloza bywa nazywana chorobą zawodową lekarzy weterynarii.
Jakie są objawy brucelozy u psów? A jakie u ludzi?
W przypadku ludzi, objawy rozwijającej się brucelozy często są łudząco podobne do grypy . Zaliczają się do nich:
- gorączka;
- dreszcze;
- ból mięśni i stawów;
- utrata apetytu;
- ogólne osłabienie;
- problemy gastryczne;
- niekontrolowane dreszcze.
W przypadku psów, zakażenie brucelozą skutkuje znacznie bardziej poważnymi konsekwencjami. Co więcej, wiele objawów jest nieswoistych, co znacząco utrudnia szybką diagnozę:
- U samic: poronienia, obumieranie płodów lub poród osłabionych szczeniąt;
- U samców: zapalenie jąder i najądrzy oraz skóry moszny.
U psów obu płci:
- gorączka;
- apatia;
- ogólne osłabienie organizmu;
- nagła utraty masy ciała;
- kulawizny (wywołane zapaleniem krążków międzykręgowych);
- zapalenie kości i szpiku;
- zapalenie błony naczyniowej oka.
W leczeniu brucelozy stosuje się antybiotyki . Ponadto, warto podkreślić, że w przypadku psów dotychczas nie opracowano metody doprowadzającej do całkowitego wyleczenia choroby. Brucelozę można jedynie zaleczyć, a następnie przeprowadzać okresowe przeglądy serologiczne zwierząt. Ważnym elementem profilaktycznym przed rozprzestrzenianiem się tej choroby jest kastracja osobników będących nosicielami bakterii z rodzaju Brucella.
Źródło: mp.pl, i.pl