Swiatzwierzat.pl
Psy pozostawione na posesji

policja.gov.pl

Wyprowadzili się z domu, psy zostawili na posesji. „Przywiązane łańcuchami bez wody i jedzenia"

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Warmińsko-mazurscy policjanci zostali powiadomieni o dramacie dwóch czworonogów, które zauważono na pustej posesji. Ich właściciele wyjechali, "zapominając" o obowiązkach względem swoich pupili. Zwierzęta zastano przywiązane krótkimi łańcuchami, z pustymi miskami. Zwierzchnik gminy nie pozostał obojętny na los miejscowych zwierząt i postanowił zainterweniować w ich sprawie.

Zgłoszenie w sprawie psów wpłynęło do dzielnicowego z Posterunku Policji w Bisztynku w czwartek, 20 maja. Funkcjonariusze otrzymali pismo wystosowane przez Burmistrza Bisztynka, z którego wynikało, że w jednej z gminnych miejscowości niewłaściwie sprawowana jest opieka nad psami. 

Wyprowadzili się z domu, psy zostawili na posesji

Po przybyciu pod wskazany adres, dzielnicowy zastał dramatyczny widok. Dwa mieszańce średniej wielkości trzymane były na krótkiej uwięzi. Nie miały, co jeść ani pić. Ich miski były puste.

Funkcjonariusz ustalił, że psy należą do małżeństwa mieszkającego dotychczas w jednym z domów na terenie gminy Bisztynek. Rodzina wyprowadziła się w ostatnim czasie do Bartoszyc, pozostawiając swoje zwierzęta przy dawnym domu.

Właściciele nie zagwarantowali zwierzętom żadnej opieki. Przez cały czas ich nieobecności zwierzęta nie miały dostępu do pożywienia i wody. Były głodne, spragnione, wyczerpane i wystraszone.

Czworonogi zostały przewiezione do azylu w Pudwągach. Tymczasem policja rozpoczęła dochodzenie, mające przybliżyć dokładne okoliczności porzucenia zwierząt domowych. Ich celem jest ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

Ćma

Gigantyczna ćma znaleziona na placu budowy. Waży prawie 30 gramów

CZYTAJ DALEJ

Apel: Nie zapominajmy, że zwierzęta są istotami czującymi

Pragniemy podkreślić, że zgodnie z obowiązującym prawem utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowych, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa wyczerpuje znamiona przestępstwa znęcania się nad zwierzętami i jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Właścicielom zwierząt domowych pozostawionych na pastwę losu grozi nawet do 3 lat więzienia.

W związku z zaistniałą sytuacją warmińsko-mazurscy policjanci ostrzegają przed konsekwencjami wynikającymi z porzucenia czworonoga i przypominają, aby ustrzegać się od przedmiotowego traktowania zwierząt.

- Apelujemy! Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają ból i cierpienie. Człowiek jest im winien opiekę troskę i poszanowanie – zaznaczyli.

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >