Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kaczątka wpadły do studzienki kanalizacyjnej. Na miejscu interweniowali strażnicy miejscy
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:58

Kaczątka wpadły do studzienki kanalizacyjnej. Na miejscu interweniowali strażnicy miejscy

Straż Miejska
Straż Miejska w Nakle nad Notecią

Strażnicy miejscy z Nakła nad Notecią poinformowali o niedawno przeprowadzonej interwencji z udziałem zwierząt. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie w sprawie kaczątek uwięzionych wewnątrz studzienki kanalizacyjnej. Maluchy nie potrafiły wydostać się na powierzchnię.

Kaczą mamę razem z młodymi zaobserwowano przy ul. Kościelnej w Nakle. Ochroniarz z pobliskiej firmy relacjonował, że zwierzęta spacerowały po terenie przedszkola. Niestety, wystarczyła chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Kaczątka wpadły do studzienki

Wędrówka kaczej mamy ze swoimi dziećmi okazała się mieć niefortunny finał. Początkowo cała ferajna schowała się pod samochodem, co zaniepokoiło obserwujące je osoby. Później było już tylko gorzej.

Nieoczekiwana przeszkoda na ich drodze sprawiła, że kaczęta zostały uwięzione w pułapce. Wszystkie maluchy wpadły do wnętrza studzienki kanalizacyjnej. Bezradnie popiskując, wołały o pomoc.

Na pomoc wędrującym ptakom

Służby natychmiast podjęły działania mające na celu uratowanie kaczej rodzinki. Dzięki wspólnym wysiłkom strażników oraz pracowników firmy udało się wyciągnąć je ze studzienki.

- Kaczuszki zostały wyciągnięte ze studzienki, następnie cała rodzina została przetransportowana na łąki nadnoteckie – wyjaśniają strażnicy miejscy.

Nie od dziś wiadomo, że studzienki kanalizacyjnie stanowią duże zagrożenie dla wędrujących ptaków, a zwłaszcza ich młodych. Zwierzęta, które wpadną do ich środka, nie są w stanie samodzielnie się wydostać, dlatego jedyną szansą na zwrócenie im wolności jest zaalarmowanie służb.

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o niemal identycznym zdarzeniu. Kaczątka wpadły do studzienki, a ich mama bezradnie wpatrywała się w swoje dzieci, nie mogąc im pomóc. Szczęśliwym trafem na miejscu wypadku znalazł się mężczyzna, który powiadomił lokalną organizację prozwierzęcą.

Używając jednej sieci rybackiej do zablokowania otworu drenażowego, a drugiej do ich wydobycia, obrończyni praw zwierząt udało się jej bezpiecznie złapać i wyłowić kaczątka ze studzienki. Cała rodzinka bezpiecznie wróciła na pobliskie jezioro. Przypominamy, że w okresie między kwietniem a czerwcem trwają wzmożone migracje ptaków, między innymi nurogęsi, dla których ostatnio wstrzymano ruch na Wisłostradzie. Podczas prowadzenia samochodu bądźmy szczególnie uważni, a w przypadku dostrzeżenia zwierząt w tarapatach nie bójmy się zwrócić o pomoc do odpowiednich służb.

Zobacz zdjęcia:

Kaczuszki
Kaczuszki

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!