Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Woda aż biała od śniętych ryb. Jeziorko w centrum Gniezna epicentrum katastrofy
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:56

Woda aż biała od śniętych ryb. Jeziorko w centrum Gniezna epicentrum katastrofy

BeFunky-collage - 2021-07-20T144037.529
Facebook.com @Gniezno998

Jeziorko Jelonek to oaza spokoju i zieleni w samym centrum Gniezna, tuż obok katedry. Niestety, raj szybko zmienił się w piekło, gdy brzegi zbiornika wodnego dosłownie zasłały śnięte ryby.

Mieszkańcy Gniezna przyszli nad Jezioro Jelonek jak w każdy weekend, by cieszyć się pogodą na łonie natury. Niestety, tym razem ich oczom zamiast błękitnej wody i soczystej zieleni ukazał się koszmar.

Woda biała od wzdętych brzuchów

Brzeg Jeziora Jelonek zasłany był śniętymi rybami. Woda była aż biała od ich wzdętych brzuchów.

Na miejsce szybko wezwano służby porządkowe i straż pożarną. Powstał sztab zarządzania kryzysowego. Badanie ryb i wody nie wykazało zwiększonego stężenia chemikaliów. Wszystko wskazywało na to, że ryby padły ofiarą tzw. przyduchy.

Przyducha to zjawisko polegające na tym, że tlen uchodzi z wody szybciej, niż do niej wnika. Dzieje się tak zwłaszcza w upały, kiedy temperatura wody szybko rośnie. W ciepłej wodzie tlen rozpuszcza się gorzej i wolniej.

Trwające lipcowe upały zapewne walnie przyczyniły się do przyduchy, która opanowała całe Jezioro Jelonek i zebrała ponure żniwo.

Strażacy natlenili wodę

Miejscowe towarzystwo wędkarskie wraz ze służbami porządkowymi Gniezna zajęło się usuwaniem śniętych ryb z brzegu zbiornika wodnego. Naliczono ponad trzy tony ryb, które udusiły się w pozbawionej tlenu wodzie.

Jednocześnie wezwani strażacy przystąpili do natleniania wody w Jeziorku Jelonek. Przepompowywali ją z użyciem specjalnych urządzeń, tak by poruszona woda lepiej się natleniła.

Przyducha czy zanieczyszczenia?

Mieszkańcy Gniezna mają podzielona zdania na temat katastrofy nad Jeziorkiem jelonek.

- Moim zdaniem to nie żadna woda, tylko ścieki - mówi jeden z mieszkańców portalowi Gniezno Nasze Miasto. - Wszyscy wiedzą, że pod wodą idzie kolektor, z którego czasem puszczają ścieki.

Władze Gniezna zaprzeczają, jakoby przyczyną śmierci ryb w Jeziorze Jelonek były ścieki. Jednocześnie nikt nie zaprzecza, że mimo ładnego wyglądu, śródmiejski zbiornik wodny jest bardzo zanieczyszczony.

Możliwe, że kombinacja upału i substancji chemicznych w wodzie spowodowała powstanie wyjątkowo śmiertelnej przyduchy.

Zobacz zdjęcia z akcji straży pożarnej, która zajęła się natlenianiem wody w Jeziorku Jelonek:

Źródło: Facebook.com @Gniezno998

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!