Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wiewiórka umierała pod Halą Stulecia. W oczach przechodniów była niewidzialna
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 29.02.2024 10:48

Wiewiórka umierała pod Halą Stulecia. W oczach przechodniów była niewidzialna

wiewiórka
wiewiórka, źródło: facebook/EkoStraż

Niewinne stworzenie walczyło o życie tuż obok Hali Stulecia we Wrocławiu, gdzie odbywał się Wege Festiwal. Mimo licznej obecności uczestników kiermaszu szczycących się dbałością o środowisko i zwierzęta prawie nikt nie zwrócił uwagi na konającą wiewiórkę. Niewiele brakowało, a interwencja Ekostraży zakończyłaby się niepowodzeniem. W ostatniej chwili zwierzę przewieziono do gabinetu weterynaryjnego.

Festiwal przyciągnął tłumy. Nikt nie zauważył potrzebującego pomocy zwierzęcia

Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi nie wiedziała, co to jest weganizm czy wegetarianizm, niemniej w ostatnim czasie społeczność wegan i wegetarian zrzesza się bardzo dynamicznie, co pokazują m.in. badania ankietowe przeprowadzonej na zlecenie firmy cateringowej MaczFit. Z raportu „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!” wynika, że największa ich grupa wcale nie mieszka w Warszawie, jak można by sądzić, a we Wrocławiu. To tam niedawno odbywała się kolejna edycja Wege Festiwalu, który cieszy się niemalejącą popularnością. 

Na zorganizowanych targach można zakupić wiele ręcznie wykonanych przedmiotów, spróbować wegetariańskich potraw oraz nabyć naturalne kosmetyki, nietestowane na zwierzętach, które często nie są dostępne w drogeriach. Na Halę Stulecia przybyły zainteresowane targami tłumy. Można było dostrzec wielu wystawców i odwiedzających. Przy tak licznej frekwencji w ciszy umierało niewinne zwierzę, a uczestnicy festiwalu zdawali się nie dostrzegać konającego stworzenia.

408902688_954954276082176_7083006141137813638_n.jpg
Wiewiórka umierała na oczach tłumu. źródło: facebook/EKOSTRAŻ
Marzec to dla kotów szczególny miesiąc. Nie wypuszczaj zwierzaków z domu Smutny efekt lat zaniedbania psa. Jego widok po metamorfozie zapiera dech

Wiewiórka cierpiała w ciszy. Interweniowała Ekostraż

Opadła z sił wiewiórka leżała pod jednym z drzew rosnących na terenie Hali Stulecia. Tylko dwie osoby zdecydowały się zareagować. Nie wiedząc, jak pomóc dzikiemu zwierzęciu, szybko zadzwonili na numer alarmowy Straży Miejskiej. 

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce stwierdzili, że wiewiórka ma poważne problemy z oddychaniem. Niezwłocznie zabrali stworzenie do lecznicy, mając nadzieję, że jeszcze uda się pomóc zwierzęciu. 

Weterynarze robią, co w ich mocy, aby uratować niewinne zwierzę

Lekarze nie stwierdzili u stworzenia żadnych urazów. Wiewiórka ma czucie we wszystkich częściach ciała. Po wykonanych badaniach okazało się, że zwierzę ma objawy zapalenia płuc oraz tachykardię, czyli przyśpieszone i nierówne bicie serca. Wymaga intensywnej tlenoterapii, aby odzyskać zdrowie i powrócić do pełni sił.

425267903_954954549415482_8854297193645049540_n.jpg
Zwierzę jest w bardzo złej formie. źródło: facebook/EkoStraż

Obecnie stworzenie wygrzewa się w inkubatorze w komorze tlenowej, dostało leki i kroplówki. Parametry oddechowe poprawiły się, a duszność powoli ustępuje. Mimo że jest słabiutka, lekarze obiecują, że zrobią wszystko, żeby ją uratować. Nie mogą jednak być pewni, że niewinne stworzenie wyjdzie z tego cało. 

408946787_954954446082159_158740906925757544_n-2.jpg
chora wiewiórka, źródło: facebook/EkoStraż

 

Źródło: facebook/EkoStraż, national geographic