W ten sposób odstraszysz ptaki od karmnika. Jeśli chcesz je dokarmiać zimą, nigdy tego nie rób!
Wraz z nadejściem pierwszego śniegu wiele ludzi rozpoczyna dokarmianie dzikich ptaków. Zwyczaj ten może realnie pomóc przetrwać wielu osobnikom trudne, zimowe miesiące. Pod warunkiem, że karmnik zostanie wykonany prawidłowo. Okazuje się, że nawet najmniejsze detale mają ogromne znaczenie. Przekonaj się, czy Twój karmnik wabi, czy odstrasza ptaki! Zdziwisz się, czego nie lubi wiele gatunków skrzydlatych stworzeń.
Dobrze zastanów się nad lokalizacją karmnika dla ptaków
Dokarmianie ptaków zimą może być wspaniałą formą aktywności dla całej rodziny. Przy okazji wspierania dzikich zwierząt, można wiele nauczyć się o otaczającej nas przyrodzie oraz dać najmłodszym członkom rodziny dobry przykład. Warto jednak być świadomym tego, że dokarmiając ptaki można popełnić wiele błędów. Na szczęście mając wiedzę na temat kilku ptasich preferencji z łatwością ich unikniesz. Zdziwisz się, na jakie detale zwracają uwagę niektóre zwierzęta.
Przed rozpoczęciem budowy karmnika dla ptaków, lub wyborem idealnego modelu ze sklepu, warto zastanowić się, gdzie zostanie on zamontowany. Lokalizacja miejsca ma ogromny wpływ na to, czy ptaki będą chciały odwiedzać przygotowane dla nich miejsce.
Pamiętaj, że żadne skrzydlate stworzenie nie zdecyduje się na posilenie się w karmniku, w którym nie czuje się bezpiecznie. Dlatego zadbaj o to, aby znajdował się on w miejscu niedostępnym dla kotów. Wskazane jest również to, aby było to miejsce, w którym nie ma zbyt wielu ludzi.
Zadbaj o to, aby każdy skrzydlaty gość zmieścił się w karmniku
Przed wyborem idealnego karmnika należy poważnie zastanowić się nad jego rozmiarem. Wskazane jest, aby karmnik był możliwie jak największy. Dzięki temu większa ilość gatunków będzie mogła z niego swobodnie korzystać . Ponadto, im większy jest karmnik, tym więcej ptaków jest w stanie się przy nim posilić w tym samym czasie.
Warto dodać, że przy mniejszych karmnikach częściej wybuchają bójki pomiędzy odwiedzającymi go zwierzętami . Wygłodniałe istoty bywają drażliwe i skore do walki o cenne zasoby znajdujące się w ptasiej stołówce. Przez to słabsze i mniejsze osobniki często posilają się jako ostatnie lub w ogóle nie mają dostępu do jedzenia z karmnika.
Kluczowe znaczenie ma kolor. Ptaki omijają jaskrawe karmniki!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu ptaków kluczowe znaczenie podczas wyboru karmnika, który będą regularnie odwiedzać, jest jego kolor. O ironio, starannie ozdobione, kolorowe daszki mogą odstraszać wiele gatunków. W naturze intensywne kolory pełnią funkcje ostrzegawcze. Dlatego przezorne zwierzęta wolą trzymać się z dala od obiektów rzucających się w oczy.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby do Twojego karmnika bez oporów przylatywało jak najwięcej ptaków, postaw na kolory kojarzące się z lasem. Dobrym wyborem będzie zielony, brązowy lub czarny . Wiele ptaków lubi też fiolety i niebieskie odcienie. Natomiast większość gatunków unika koloru żółtego i czerwonego.
Co ciekawe, naukowcy z Wielkiej Brytanii zauważyli, że niektóre gatunki ptaków mają swoje ulubione kolory. Sikorki najchętniej odwiedzają srebrne i zielone miejsca a rudziki preferują kolor czarny. Natomiast wilgi oraz zięby stanowią wyjątek od reguły i nie pogardzą pomarańczowymi karmnikami.
Źródło: deccoria.pl