Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > W takim kolorze go jeszcze nie widzieli. Nagrano wyjątkowe zwierzę, wygląda jakby uciekło z filmu "Barbie"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.11.2023 09:38

W takim kolorze go jeszcze nie widzieli. Nagrano wyjątkowe zwierzę, wygląda jakby uciekło z filmu "Barbie"

Różowy łoś
Różowy łoś, źródło: facebook.com/zoolodz, pixabay/652234

W mediach społecznościowych ogrodu zoologicznego w Łodzi udostępniono wyjątkowy film. Bohaterem nagrania jest dobrze znane każdemu zwierzę, jednak różniące się od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku kolorem ciała. Ogromny czworonóg przypomina bardziej postać z bajki lub filmu, niż prawdziwą istotę. 

Pracownicy zoo nie przestają zachwycać się różnorodnością świata zwierząt

Pracownicy ogrodów zoologicznych to ludzie, którzy mają okazję obcować z różnymi ciekawymi gatunkami zwierząt. Ta grupa zawodowa z całą pewnością widziała więcej, niż większość wielbicieli przyrody, niezwiązanych na co dzień z jednostkami zajmującymi się utrzymaniem egzotycznych stworzeń. 

Okazuje się jednak, że przyroda jest na tyle różnorodna, że nawet najbardziej doświadczeni opiekunowie zwierząt egzotycznych, wciąż bywają przez nią zaskakiwani. Pracownicy ogrodu zoologicznego w Łodzi udostępnili w mediach społecznościowych filmik przedstawiający zwierzę, którego nigdy jeszcze nie widzieli na własne oczy. Pomimo tego, że jest to gatunek, który w stanie dzikim występuje również w Polsce. Nagrany osobnik bardzo różni się od innych przedstawicieli swojego gatunku. Kolor jego ciała sprawia wrażenie, jakby zwierzę to było postacią z bajki lub filmu. Z pewnością zwierzak doskonale wpasowałby się do klimatu “Barbie”.

Organizował nielegalne walki psów, został skazany. Pierwszy taki wyrok w Polsce!

Wyjątkowy łoś wygląda jak postać z filmu

Zwierzę, które zachwyciło pracowników ogrodu zoologicznego, nie jest mieszkańcem łódzkiego ZOO. To dziki osobnik żyjący w Szkocji. Przedstawiciel National Geographic przemierzający dzikie, bagniste tereny tego kraju zdołał uchwycić różowego łosia.

Wyjątkowy wygląd napotkanego osobnika jest wynikiem rzadkiej mutacji genetycznej. Wbrew przypuszczeniom wielu internautów, nie chodzi jednak o albinizm. Różowawy łoś ma ciemne oczy, co jest niespotykane u albinosów. Specjaliści przypuszczają, że nietypowo ubarwiony osobnik odziedziczył po swoich rodzicach gen recesywny, którego utrwalenie skutkuje białym umaszczeniem, wpadającym w różowe tony. Co więcej, w niektórych częściach świata, takie łosie można spotkać stosunkowo często. 

lkkl.JPG
Wyjątkowy łoś z daleka rzuca się w oczy, źródło: facebook.com/zoolodz

Nietypowo umaszczone zwierzęta nie mogą czuć się bezpiecznie

Na zwierzęta obarczone mutacjami genetycznymi odpowiedzialnymi za nietypowe umaszczenie można natknąć się również w Polsce. W niektórych regionach naszego kraju występują daniele, które zachwycają obserwatorów przyrody śnieżnobiałą sierścią

Warto podkreślić jednak, że osobniki rzucające się w oczy nie mają łatwego życia. Takie zwierzęta są bardziej narażone na ataki drapieżników. Co prawda, problem ten nie dotyczy różowego łosia, ponieważ ten gatunek ma niewielu naturalnych wrogów. Niestety, na nietypowe osobniki mogą czaić się kłusownicy. W niektórych miejscach na świecie polowanie na białe łosie jest zabronione, nie oznacza to jednak tego, że zwierzęta te mogą czuć się bezpiecznie

Źródło: zielona.interia.pl