Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wyłonił się z lasu za szpitalem. Wyjątkowe ubarwienie od razu przykuło wzrok przechodniów
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.11.2023 16:20

Wyłonił się z lasu za szpitalem. Wyjątkowe ubarwienie od razu przykuło wzrok przechodniów

Albinizm u zwierząt
Albinizm u zwierząt, źródło: Wojciech Olkusnik/East News

Mężczyzna spacerujący po lesie, nieopodal szpitale w Wejherowie, natknął się na wyjątkowe zwierzę. To był przedstawiciel dobrze znanego mu gatunku, który powszechnie występuje w Polsce. Jednak ubarwienie czworonoga zdecydowanie odróżniało go od innych członków stada. Na szczęście, świadkowi tego niecodziennego zjawiska udało się nagrać piękny okaz.

Podczas spaceru po lesie spotkał wyjątkowe zwierzę

W województwie pomorskim, w Wejherowie doszło do niecodziennej obserwacji. Pewien mężczyzna, który przechadzał się po skraju lasu, znajdującym się nieopodal szpitala, zauważył tuż obok drogi nietypowe stworzenie. 

To był daniel zwyczajny (Dama dama), ssak należący do rodziny jeleniowatych. To gatunek, dla którego naturalnym obszarem występowania jest obszar śródziemnomorski. Jednakże ze względu na wysokie walory użytkowe tego zwierzęcia, zostało ono introdukowane do niemalże 40 krajów na całym świecie, w tym również do Polski.

Jednak osobnik, który został zauważony przez mężczyznę, zdecydowanie różnił się od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. Jego sierść była śnieżnobiała.

"Kocia zaraza" coraz bliżej Polski? Choroba z Wyspy Kotów dotarła do Europy

Wyjątkowy osobnik prawdopodobnie nie jest albinosem

Stosunkowo powszechną mutacją genetyczną występującą wśród wielu gatunków zwierząt jest albinizm. Dlatego zarówno mężczyzna, który nagrał białego jelenia, jak i wielu internautów, którzy obejrzeli filmik, byli przekonani, że to był albinos.

Jednak Izabela Kashyna-Pleskot, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Wejherowo, w wywiadzie tvnmeteo.pl przekazała zaskakującą informację. Okazuje się, że w województwie pomorskim białe daniele są często obserwowane przez lokalną społeczność. To prawdopodobnie odmiana barwna, która utrwaliła się w tamtejszej populacji:

“Są często spotykane w okolicach szpitala, w sieci jest wiele nagrań z takich spotkań”. 

Nietypowe ubarwienie jest dla zwierząt przekleństwem, nie darem

Nie da się ukryć, że śnieżnobiałe zwierzęta przyciągają wzrok. Właśnie dlatego osobniki, które na pierwszy rzut oka odznaczają się  od innych przedstawicieli swojego gatunku, są na straconej pozycji. W razie pojawienia się głodnego drapieżnika, z dużą dozą prawdopodobieństwa, to właśnie one zostaną obrane za cel.

Warto dodać, że jeleniowate mają zazwyczaj buro-brązową sierść, ponieważ dzięki temu łatwiej jest im wtopić się w otoczenie. Rolę kamuflażu pełnią też jasne cętki, które zaobserwować można u młodych roślinożerców, które przed drapieżnikami ukrywają się w leśnych zaroślach.

Źródło: tvn24.pl