Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 10.04.2022 16:36

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Pies u weterynarza
pexels/Tima Miroshnichenko

Lekarze weterynarii alarmują o nowej chorobie pasożytniczej zagrażającej życiu i zdrowiu naszych podopiecznych. Podczas migracji uchodźców z Ukrainy do Polski przedostała się dirofilarioza, choroba roznoszona przez komary. W wyniku zakażenia może dojść do rozwoju postaci sercowej lub skórnej, wymagającej chirurgicznego usunięcia guzków.

Jak podaje portal gostynska.pl, problem z dirofilariozą pojawił się w Polsce wraz z napływem zwierząt z Ukrainy oraz krajów poludniowo-wschodniej Europy. Jest chorobą o charakterze endemicznym, wywoływaną przez nicienie Dirofilarie, które przenoszone są przez komary. Jakie są objawy zakażenia dirofilariozą i w jaki sposób możemy się nią zarazić?

Jak dochodzi do zakażania dirofilariozą?

Dirofilarioza stanowi zagrożenie szczególnie dla kotów i psów, które zostały ukąszone przez komary. Droga zakażenia rozpoczyna się od zwierzęcia mającego dirofilarię, którego krwią żywi się komar. Wraz z nią do jego organizmu wnikają larwy pasożyta, gdzie przechodzą przemianę, a następnie wędrują do otworu gębowego komara. Podczas nastepnego posilania się przez komara, przedostają się do powstałej ranki, a potem do tkanki podskórnej zwierzęcia lub człowieka, który został ukąszony.

W organizmie żywiciela larwy ponownie się przekształcają i przemieszczają w tkance podskórnej lub przedostają się do płuc lub serca. Weterynarze ostrzegają, że może dojść także do zakażenia człowieka, ale w większości przypadków nawet jeżeli larwy dirofilarii wnikną do jego krwi, są niszczone przez jego układ immunologiczny.

Dirofilarioza - objawy

Dirofilarioza u zwierząt może przebiegać pod dwiema postaciami: skórną i sercową. Forma sercowa polega na zakażeniu przez Dirofilarię immitis. W tej postaci, nicienie występują głownie w tętnicy płucnej, a w późniejszych stadiach choroby zajmują także serce. Głównie objawia sie poprzez kaszel, duszności oraz osłabienie. W skrajnych przypadkca może wystąpić nawet gorączka i krwioplucie. Aby sprawdzić czy nasz pupil został zakażony, wystarczy wykonać mu badanie krwi.

Z kolei postać skórna, kóra wywoływana jest przez Dirofila repens objawia się występującymi na skórze zimnymi, niebolesnymi guzkami, zawierającymi dorosłe pasożyty. Mogą one w późniejszym czasie przekształcić się w ropnie. Może pojawić się także świąd i wtórne zapalenie skóry.

– Obydwie formy mogą mieć przebieg bezobjawowy, jednak u niektórych osobników, choroba może mieć ciężki przebieg kończący się śmiercią – podkreśla na łamach portalu gostynska.pl, wet. Maria Klonowska, właścicielka Przychodni Weterynaryjnej „Novavet” w Gostyniu.

Dirofilarioza – jak jej zapobiec?

Aby zapobiec zakażeniu dirofilariozą należy raz w miesiącu podawać swoim zwierzakom preparaty przeciwpasożytnicze, skierowane przeciwko Dirofilarii.

Jeśli chodzi o zagrożenie dla człowieka, dirofilarioza jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą. Do zarażenia dochodzi po ukłuciu zarażonego komara. U człowieka dirofilarioza ma często przebieg bezobjawowy, jednak Dirofilaria repens może wywoływać formę skórną objawiającą się guzkami podskórnymi zaznacza wet. Klonowska, cytowana przez portal gostynska.pl.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: gostynska.pl, poradnikzdrowie.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?