Swiatzwierzat.pl
Pies u weterynarza

pexels/Tima Miroshnichenko

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Lekarze weterynarii alarmują o nowej chorobie pasożytniczej zagrażającej życiu i zdrowiu naszych podopiecznych. Podczas migracji uchodźców z Ukrainy do Polski przedostała się dirofilarioza, choroba roznoszona przez komary. W wyniku zakażenia może dojść do rozwoju postaci sercowej lub skórnej, wymagającej chirurgicznego usunięcia guzków.

Jak podaje portal gostynska.pl, problem z dirofilariozą pojawił się w Polsce wraz z napływem zwierząt z Ukrainy oraz krajów poludniowo-wschodniej Europy. Jest chorobą o charakterze endemicznym, wywoływaną przez nicienie Dirofilarie, które przenoszone są przez komary. Jakie są objawy zakażenia dirofilariozą i w jaki sposób możemy się nią zarazić?

Jak dochodzi do zakażania dirofilariozą?

Dirofilarioza stanowi zagrożenie szczególnie dla kotów i psów, które zostały ukąszone przez komary. Droga zakażenia rozpoczyna się od zwierzęcia mającego dirofilarię, którego krwią żywi się komar. Wraz z nią do jego organizmu wnikają larwy pasożyta, gdzie przechodzą przemianę, a następnie wędrują do otworu gębowego komara. Podczas nastepnego posilania się przez komara, przedostają się do powstałej ranki, a potem do tkanki podskórnej zwierzęcia lub człowieka, który został ukąszony.

W organizmie żywiciela larwy ponownie się przekształcają i przemieszczają w tkance podskórnej lub przedostają się do płuc lub serca. Weterynarze ostrzegają, że może dojść także do zakażenia człowieka, ale w większości przypadków nawet jeżeli larwy dirofilarii wnikną do jego krwi, są niszczone przez jego układ immunologiczny.

Dirofilarioza - objawy

Dirofilarioza u zwierząt może przebiegać pod dwiema postaciami: skórną i sercową. Forma sercowa polega na zakażeniu przez Dirofilarię immitis. W tej postaci, nicienie występują głownie w tętnicy płucnej, a w późniejszych stadiach choroby zajmują także serce. Głównie objawia sie poprzez kaszel, duszności oraz osłabienie. W skrajnych przypadkca może wystąpić nawet gorączka i krwioplucie. Aby sprawdzić czy nasz pupil został zakażony, wystarczy wykonać mu badanie krwi.

Lech Roch Pawlak

Lech Roch Pawlak staje w obronie zwierząt. Organizuje charytatywną akcję na rzecz Ukrainy

CZYTAJ DALEJ

Z kolei postać skórna, kóra wywoływana jest przez Dirofila repens objawia się występującymi na skórze zimnymi, niebolesnymi guzkami, zawierającymi dorosłe pasożyty. Mogą one w późniejszym czasie przekształcić się w ropnie. Może pojawić się także świąd i wtórne zapalenie skóry.

– Obydwie formy mogą mieć przebieg bezobjawowy, jednak u niektórych osobników, choroba może mieć ciężki przebieg kończący się śmiercią – podkreśla na łamach portalu gostynska.pl, wet. Maria Klonowska, właścicielka Przychodni Weterynaryjnej „Novavet” w Gostyniu.

Dirofilarioza – jak jej zapobiec?

Aby zapobiec zakażeniu dirofilariozą należy raz w miesiącu podawać swoim zwierzakom preparaty przeciwpasożytnicze, skierowane przeciwko Dirofilarii.

Jeśli chodzi o zagrożenie dla człowieka, dirofilarioza jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą. Do zarażenia dochodzi po ukłuciu zarażonego komara. U człowieka dirofilarioza ma często przebieg bezobjawowy, jednak Dirofilaria repens może wywoływać formę skórną objawiającą się guzkami podskórnymi zaznacza wet. Klonowska, cytowana przez portal gostynska.pl.

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Slajd 1 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Karolina Kuszlewicz

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: gostynska.pl, poradnikzdrowie.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Co się stało z Bubbles, szympansem Michaela Jacksona?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku

Czytaj więcej >