Twój pies uwielbia lody? Zrób je sam. Oto kilka prostych przepisów
Nie tylko ludzie uwielbiają jeść lody, gdy żar leje się z nieba. Nasze czworonogi również chętnie się na nie skuszą. Warto jednak pamiętać, że cukier, laktoza i kakao zawarte w mrożonych słodkościach mogą im poważnie zaszkodzić. Na szczęście możemy samodzielnie przygotować lodowy deser dla naszego pupila. Zobacz, jakie to proste.
Czy pies może jeść lody?
Wraz z pierwszymi promieniami słońca nabieramy ochoty na lody, bowiem w upalne dni nie ma nic przyjemniejszego niż chwila słodkiego orzeźwienia. Lodziarnie stają się oazą dla poszukujących miejsca na odpoczynek ludzi oraz towarzyszących im zwierząt domowych, przeważnie psów.
Nasze czworonogi mają oczywiście własne sposoby na ochłodę. Ze względu na swoją fizjologię najczęściej wyrównują temperaturę ciała poprzez picie wody i intensywne dyszenie, niemniej każdy właściciel psa wie, że psy to niezwykłe łasuchy i gdyby tylko mogły, wciągnęłyby porcję lodów tak samo, jak my. Niestety uleganie błagalnemu spojrzeniu może skończyć się dla zwierzaka niestrawnością, a nawet wizytą u weterynarza. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować mrożony deser, który nie zaszkodzi naszym pupilom. Przepisy są naprawdę proste, a przygotowanie zajmuje tylko chwilę.
Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę Majówka z pupilem. Pomysły na spędzanie czasu, praktyczne poradyPrzepis na lody dla psa - mokra karma
Jako podstawowy składnik lodów dla psów warto wybrać produkty, które nasz futrzak dobrze zna, a przede wszystkim zjada bez ewentualnych problemów trawiennych. Może to być mokra karma, jabłka, banany, jogurt naturalny, bulion, marchew, twarożek lub gotowane podroby. Jako formę do lodów możesz użyć foremek na babeczki, foremki do kostek lodu, kubeczków po jogurcie lub innych małych pojemników, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem zamrożenia. Ważne, aby dobrać pudełko w taki sposób, by pies miał szansę wylizać z niego całą zawartość. W tym celu idealnie sprawdzą się wszystkie zabawki typu kong, których pierwotnym przeznaczeniem jest właśnie wydobywania z nich smaczków.
Najłatwiejszym sposobem jest zamrożenie mokrej karmy z dodatkiem wody. Wystarczy rozgnieść produkt na drobne kawałki, zmieszać z odrobiną wody i nałożyć do foremek. Jeżeli masa jest gruboziarnista, można dodatkowo użyć blendera, aby stworzyć mus. Dzięki temu pies będzie miał więcej zabawy przy wylizywaniu. Pamiętaj, aby odliczyć przygotowane lody od dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego psa.
Przepis na lody dla psów - wersja fit
W drugim przepisie na lody dla naszego czworonożnego przyjaciela znajdziemy głównie owoce. Tutaj zależnie od pupila możemy przygotować wersję bezlaktozową lub klasyczną. Banana lub inny miękki owoc miksujemy z jogurtem naturalnym albo twarożkiem. Jeżeli nasze psie “dziecko” źle reaguje na nabiał, zblendujmy jego ulubiony owoc z niewielką ilością wody, a następnie uzyskaną masę nałóżmy do foremek. Jeśli chcemy, aby nasz futrzak nie grymasił przy jedzeniu lodowego deseru, to warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane przez nas owoce były dojrzałe i słodkie.
Trzecia opcja to wersja fit — w sam raz dla psiaków z kilkoma kilogramami nadwagi. Przygotowany wcześniej i wystudzony wywar z wołowiny lub kurczaka przelewamy do małych foremek na lód. Dodatkowo ugotowaną z wywaru marchewkę i mięsko drobno kroimy i dodajemy do każdej z porcji. Takie lody to znakomite rozwiązanie nie tylko dla łasuchów, ale również dla tych czworonogów, które lubią podjadać ze stołu.
Pamiętaj, że bulionu nie przyprawiamy, gdyż sól jest bardzo szkodliwa dla zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Zawarte w bulionie naturalne zapachy i smaki mięsa oraz warzyw są w zupełności wystarczające, by zadowolić podniebienie nawet największego niejadka.
Jaka porcja lodów dla psa? Tego musisz pilnować
Jak często możemy podawać psu lody? Podobnie, jak w naszym przypadku, sprawdzi się tu powiedzenie, co za dużo to nie zdrowo. Choć lody domowej roboty dla psów poprawiają nastrój i dobrze schładzają organizm naszego czworonoga, powinny być tylko i wyłącznie dodatkiem do jadłospisu. Zbyt duża ilość może wywołać u naszego pupila bóle brzucha i głowy, a także zapalenie krtani.
Jeśli dopiero zaczynasz letnią przygodę z lodami dla swojego futrzaka, to na początku radzimy podać jedną porcję co dwa lub trzy dni. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, czy Twój pies lubi lody, czy odpowiada mu ich smak oraz jak sobie z nimi radzi.
Ważne, aby pies nie jadł lodów zbyt zachłannie. Jeśli masz w domu prawdziwego łasucha, to radzimy zainwestować w zabawki opóźniające jedzenie, z których będzie musiał starannie wylizywać zawartość, a nie tylko kłapnąć pyszczkiem, by opróżnić miskę na raz.