Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Twój pies szczeka w nocy? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą cię czekać
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.05.2024 10:28

Twój pies szczeka w nocy? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą cię czekać

szczekający pies
Fot. unsplash/Ayubu Lulesu

Prośby i skargi na sąsiadów, których psy uciążliwie szczekają to problem wielu mieszkańców polskich osiedli. Spór między lokatorami może się nasilić, jeżeli hałasy powodowane przez zwierzaka zakłócają ciszę nocną. Co robić, gdy nasz futrzak nieustannie ujada? Kara przewidziana za to wykroczenie może przyjąć różne formy. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje grożą właścicielowi w przypadku niewłaściwej opieki nad zwierzęciem. 

Dlaczego pies nieustannie szczeka? Sąsiad może to zgłosić

Szczekanie to jedno z najbardziej charakterystycznych, a zarazem całkowicie naturalnych zachowań naszych czworonożnych towarzyszy. Choć dla wielu właścicieli może być źródłem frustracji, w pierwszej kolejności należy zrozumieć, że szczekanie pełni w życiu psów wiele ważnych funkcji — od wyrażania emocji, po komunikację i sygnały ostrzegacze. Pupile mogą szczekać z radości, ekscytacji, nudów, a także lęku czy poczucia zagrożenia, gdy zostają same w domu. Dlatego umiejętne rozpoznawanie psich emocji jest kluczem do zbudowania więzi między czworonogiem a jego właścicielem i pozwala znaleźć przyczynę uporczywego szczekania.

Mieszkańcy bloków nie mają łatwego zadania, jeśli chodzi o utrzymanie w idealnej ciszy swoich psów. Budynki z tzw. wielkiej płyty charakteryzują się tym, iż hałasy bardzo łatwo rozchodzą się do innych mieszkań, dlatego właściciele oraz ich podopieczni niemal o każdej porze dnia i nocy wystawiani są na niemałą próbę. 

W dzień szczekanie psa zwykle nie jest problemem. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy futrzany przyjaciel postanawia dać wokalny popis w godzinach zarezerwowanych na ciszę nocną. Część opiekunów nie przejmuje się faktem, iż należący do nich pupil zakłóca spokój, a oczywiście wszelka wyrozumiałość ma swoje granice. Tak rodzi się konflikt sąsiedzki, a nad właścicielem wisi widmo mandatu.

Gdy czas się pożegnać. Kiedy można poddać zwierzę eutanazji? Od tych 3 reguł nie ma wyjątku "Dla mojej umierającej żony mogłem zrobić wszystko". Przyłapała ich pielęgniarka

Szczekanie psa zakłóca nocną ciszę? Możesz dostać za to mandat

Cisza nocna, choć jest umownym pojęciem stworzonym przez wspólnoty, spółdzielnie oraz mieszkańców zwykle obowiązuje w godzinach od 22:00 do 6:00 rano. Jeżeli w tych godzinach pupil, zamiast się wyciszyć, zaczyna się rozkręcać, do naszych drzwi mogą zapukać strażnicy miejscy lub funkcjonariusze policji. Zgodnie z Art. 51.1 Kodeksu wykroczeń właściciel zwierzaka może zostać upomniany, a w najgorszym wypadku ukarany mandatem za zakłócenie spokoju. Kara może wynieść nawet 5000 zł.

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca sposób, porządek publiczny, spoczynek nocy albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - brzmi zapis kodeksu wykroczeń.

Zanim jednak dojdzie do ukarania właściciela i postawienia sprawy na ostrzu noża, warto spróbować załagodzić spór polubownie. Jeżeli pies naszego sąsiada nieustannie ujada, możemy zwrócić mu uwagę. Często opiekunowie czworonogów nie są świadomi, że ich podopieczny szczeka podczas ich nieobecności w domu. Związane jest to z lękiem separacyjnym, który przy dobrym i cierpliwym ćwiczeniu jest możliwy do zniwelowania. 

szczekający pies
fot. canva.com/Capuski

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

Kluczem do skutecznego radzenia sobie z nadmiernym szczekaniem jest zrozumienie jego przyczyny. Obserwacja psa i analiza sytuacji, w których szczeka, mogą pomóc w zidentyfikowaniu źródła problemu. Nie da się całkowicie wyeliminować naturalnego psiego zachowania, jednak dzięki pewnym działaniom, możemy pomóc pupilowi poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami, które powodują, że chętniej ujada. 

  • Trening i socjalizacja: Regularnie prowadzony trening i socjalizacja są niezbędne dla każdego psa. Nauka podstawowych komend, takich jak “cisza” czy “spokój”, może pomóc w kontrolowaniu szczekania. Spacery socjalizacyjne z innymi czworonogami oraz ludźmi mogą znacząco zmniejszyć lęk i agresję.
  • Zajęcia i zabawy: Zapewnienie pupilowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej może zmniejszyć nadmiar energii i zapobiec nudzie. Zabawy, spacery, treningi i interaktywne zabawki mogą skutecznie zająć czworonoga, a jak dobrze wiemy - zmęczony pies to szczęśliwy pies.
  • Pozytywne wzmocnienie: Nauka “nicnierobienia”, czyli nagradzanie psa za spokojne zachowanie i ignorowanie szczekania może być skuteczną metodą na ograniczenie nadmiernego szczekania. Pozytywne wzmocnienie w postaci smakołyków, pochwał czy zabawy może zmotywować pupila do porządnych przez nas zachowań.

Dzięki cierpliwości, konsekwencji i odpowiedniemu podejściu możemy skutecznie kierować zachowaniami naszego czworonożnego przyjaciela. Pamiętajmy, że każdy pies reaguje inaczej. Obserwujmy, motywujmy i dajmy naszemu pupilowi czas na zrozumienie, czego od niego oczekujemy.