Swiatzwierzat.pl
Turyści w lesie

Marek BAZAK/East News

Turyści sami proszą się o naganę. Lasy Państwowe upominają o niezaśmiecanie domów zwierząt

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu powiedziała stanowcze "dość!" zaśmiecaniu przyrody przez odwiedzające je osoby. Eksperci przypominają turystom, z czym wiążę się ryzyko pozostawiania w lesie resztek jedzenia i tłumaczą, jak prawidłowo zachowywać się podczas odpoczynku na łonie natury.

Zaśmiecanie lasów i środowiska naturalnego zwierząt staje się coraz częściej obserwowanym zjawiskiem w Polsce i na świecie. Leśnicy i ekolodzy nieustannie apelują o dbanie o otaczającą nas przyrodę, ale mimo ich starań problem wydaje się powiększać.

Leśnicy edukują także w sieci

W miniony poniedziałek na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na Facebooku został opublikowany wpis odnoszący się do karygodnego zachowania tamtejszych gości. Turyści wydają się nie rozumieć, że pozornie niegroźne wyrzucanie ogryzków od jabłek czy skórek po bananach na ścieżki może sprowadzić na nich nieszczęście.

Pozostawianie jedzenia w pobliżu turystycznych ścieżek może być przyczynkiem do powstawania wśród dzikich zwierząt nowych nawyków. Resztki wabią żerujące zwierzęta, w tym również tak groźne drapieżniki, jak niedźwiedzie, a także ingerują i zaburzają ich naturalną dietę.

Rozzłoszczeni internauci w dużej mierze zgodzili się z apelem leśników, podnosząc przy okazji kwestię zaśmiecania lasów przez osoby w nich polujące bądź pracujące. Mowa przede wszystkim o członkach kół łowieckich, którzy nęcą zwierzęta owocami i warzywami w okolicach ambon oraz drwalach.

Sarenka

Wstrzymano wykaszanie traw. Powodem dwa słodkie koźlęta, widok wprost odbiera mowę

CZYTAJ DALEJ

Las nie jest wysypiskiem śmieci

Poza porzuconymi na ściółce drobnymi resztkami jedzenia, leśnicy borykają się z dużo poważniejszym problemem, jakim jest masowe wywożenie śmieci do lasów. Dbanie o porządek w lesie jest bowiem kosztowne i przede wszystkim uciążliwe.

Odpady zalegające w lasach mają szkodliwy wpływ nie tylko na sam krajobraz. Niestety, konsekwencje tej plagi są znacznie poważniejsze. Cierpi na tym przede wszystkim roślinność oraz zwierzęta, które mogą się nimi żywić. W związku z tym eksperci przypominają o ważnej zasadzie etyki outdoorowej - Leave no trace, czyli "Zadbaj o odpady i śmieci".

- Będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia. W wielu terenach turystycznie popularnych znajdziecie podobne jak na zdjęciu ostrzeżenia, które pomagają przeciwdziałać problemowi odpadów w lesie i ich negatywnemu wpływowi na dzikie zwierzęta - czytamy na Facebooku.

Leśnicy zaznaczają, że sprawcy tego rodzaju wykroczeń muszą liczyć się z tym, że kary finansowe mogą okazać się równie surowe. Sprawców nielegalnego porzucania odpadów namierzą fotopułapki, a grzywna może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych!

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >