Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Policja przestrzega: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie. Upał może je zabić
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.06.2021 02:00

Policja przestrzega: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie. Upał może je zabić

Policja
Marek BAZAK/East News

Nad Polskę nadciągnęła kolejna niebezpieczna fala upałów. Każdego roku wysokie temperatury zagrażają życiu i zdrowiu wielu osób, a na niekorzystne skutki gorących dni szczególnie narażone są dzieci, seniorzy oraz zwierzęta. W związku z tym służby przypominają, że pozostawianie swoich bliskich w nagrzanych samochodach może doprowadzić do przegrzania organizmu, a nawet śmierci.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, w najbliższych dniach synoptycy zapowiadają nawet 40 stopni Celsjusza. Lekarze apelują o zachowanie ostrożności, aby uniknąć udaru, natomiast policja kieruje ostrzeżenie do wszystkich osób, którym przyjdzie do głowy pozostawienie dzieci, osób starszych bądź zwierząt w samochodach zaparkowanych w słońcu - nawet pod pretekstem szybkiego zrobienia zakupów czy wizyty u lekarza.

Rozgrzane auto niczym śmiertelna pułapka

Lejący się z nieba żar i panujący upał sprawia, że wnętrze auta pozostawionego w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik. Tworzy się w nim swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz.

Wystarczy kilka minut, a może dojść do tragedii. Z tego powodu funkcjonariusze ostrzegają, że pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym pojeździe skutkuje odpowiedzialnością karną.

Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 zł, jednak warto podkreślić, że jeśli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starsza lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie?

Pamiętajmy, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi bądź zwierzętom! Zgodnie z art. 162 paragraf 1 Kodeksu Karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Przede wszystkim należy poinformować policję o zaistniałym zdarzeniu, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112, a następnie:

  • Zareaguj - pukaj w szybę i karoserię, jednocześnie nawołując, aby sprawdzić, czy osoba lub zwierzę jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos

  • Rozejrzyj się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdź, czy drzwi są otwarte

  • Podejmij próbę otwarcia samochodu lub bagażnika. Jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, w myśl art. 26 kodeksu karnego o stanie wyższej konieczności masz prawo rozbić szybę. Wybierz szybę, która znajduje się najdalej od osoby lub zwierzęcia uwięzionego w samochodzie, aby odłamki szkła nie wywołały obrażeń. Do wybicia użyj twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej

  • Po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę na zewnątrz i przenieś je w zacienione, przewiewne miejsce

  • Wezwij pogotowie ratunkowe i rozpocznij udzielanie pierwszej pomocy

Pamiętajmy, że wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi i obojętność mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Zobacz zdjęcia:

undefined
undefined
undefined
undefined

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!