Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > To wakacyjny raj wielu Polaków. Właśnie odkryto tam jadowite pluskwiaki wodne
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 11.04.2024 13:31

To wakacyjny raj wielu Polaków. Właśnie odkryto tam jadowite pluskwiaki wodne

pluskwiaki wodne
fot. wikimedia commons/Judy Gallagher, CC BY 2.0, pixabay/dimitrisvetsikas1969

Fantastyczna pogoda, piękna natura i niezwykle interesująca kultura sprawiają, że wakacje na Cyprze są częstym wyborem Polaków. Niedawne odkrycie na wyspie dziwi ekspertów. Jak się okazuje, turystyczny raj zamieszkują jadowite pluskwiaki wodne. 

Pluskwiaki wodne - czym są?

Pluskwiaki wodne to owady należące do grupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Wyróżniamy blisko 150 ich gatunków, z czego Lethocerus patruelis zamieszkuje tereny południowej Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Te jadowite istoty prowadzą nawodny lub półwodny tryb życia. 

Owady charakteryzują się sporymi rozmiarami, przez co nazywane są gigantycznymi pluskwiakami wodnymi. Potrafią mierzyć nawet ponad 12 cm. Ich głównym pożywieniem są: ślimaki, ryby i skorupiaki, które zdobywają dzięki specjalnym odnóżom oraz aparatowi kłująco-ssącemu.

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Na Cyprze odkryto pluskwiaki wodne

Na cypryjskiej wyspie pluskwiaki odkryli przypadkowi nurkowie, którzy kilka tygodni temu przemierzali wschodnią część wybrzeża. Owady z gatunku Lethocerus są wyjątkowo nieprzyjemne dla ludzi, za sprawą bolesnych ugryzień. W zaatakowanych miejscach zwykle pojawia się pulsująca opuchlizna.

Wciąż nie wiadomo co przyciągnęło jadowite pluskwiaki właśnie tam. Naukowcy zachodzą w głowę, w jaki sposób doszło do tego, ze owady pojawiły się na Cyprze. Wydano komunikat ostrzegawczy, aby zachować ostrożność. 

Czy pluskwiaki stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia?

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zaobserwowane na Cyprze przypadki pluskwiaków wodnych można nazwać już zjawiskiem plagi. W zamian udało się im ustalić, że Lethocerus nie jest potencjalnym zagrożeniem dla obecnego ekosystemu wyspy.

A czy pluskwiaki wodne mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców, czy też przybywających tam licznie turystów? Jak się okazuje, nie ma powodów do obaw. Jad owadów nie jest toksyczny i w przypadku ukąszenia człowieka nie zagraża to jego życiu. To, co nas czeka to opuchlizna wraz z dość doskwierającym bólem. Co ciekawe pluskwiaki potocznie nazywa się „podgryzaczami palców”, ponieważ zwykle atakują właśnie okolice stóp.