Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Pojawia się w domu na Wielkanoc. Dla kota może stwarzać zagrożenie
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 30.03.2024 12:12

Pojawia się w domu na Wielkanoc. Dla kota może stwarzać zagrożenie

kot
Fot. Canva/AllaSaa

Wielkanoc już tuż, tuż. Przygotowania idą pełną parą w większości domów. Jedni zajmują się domowymi porządkami, drudzy gotowaniem, a jeszcze inni ozdabianiem wnętrza, aby podczas wspólnego świętowania było ono jak najbardziej przytulne. Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że niektóre z dekoracyjnych roślin pojawiających się na świątecznym stole mogą stwarzać zagrożenie dla mruczków. Czy owies wielkanocny szkodzi kotu? Wyjaśniamy.

Owies wielkanocny - co symbolizuje?

Wielkanoc lada dzień. W naszych domach unosi się zapach żurku, w koszyczku leżą pięknie udekorowane pisanki, a na parapecie stoi zajączek. Chcemy, aby ten czas spędzony w gronie najbliższych był magiczny, a świątecznie ozdobione wnętrze podkreślało wyjątkowość tego dnia. Jedną z bardziej popularnych dekoracji wielkanocnego stołu jest owies wielkanocny

Pędy owsa mają symbolizować nadejście wiosny oraz odrodzenie życia. Tradycja sadzenia tej zielonej rośliny jest głęboko zakorzeniona w tradycji krajów słowiańskich, zwłaszcza w Polsce. Dbając o smak potraw czy wystrój naszego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo wszystkich naszych domowników, zwłaszcza wszędobylskich mruczków. Owies może być dla kota zagrożeniem i przestawienie rośliny na wyższą półkę nie załatwi sprawy.

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów Najemca się wyprowadził, a zwierzęta zostały. Aż strach pomyśleć, co przeżywały

Czy kot może jeść owies wielkanocny?

Owies bardzo często pojawia się w naszych domach w okresie Wielkanocy jako jedna z tradycyjnych dekoracji. Każdy z właścicieli kotów powinien jednak zdawać sobie sprawę, że roślina ta może stwarzać zagrożenie dla naszego futrzaka.

Jeśli zdarzy się, że nasz kot czasem skosztuje kawałek owsa, nie obawiajmy się i nie panikujmy. Nie zagraża to jego zdrowiu. Wręcz przeciwnie, roślina ta bogata jest w wiele odżywczych składników, m.in. błonnik i co ciekawe, może być świetnym ubogaceniem kociej diety w okresie jesienno-zimowym. Jeśli więc zauważymy, że futrzak skubnie sporadycznie owsa w małych ilościach, nic mu nie grozi. Pamiętajmy jednak, że obowiązkiem opiekuna jest kontrola zachowania zwierzęcia, gdyż większa ilość może stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia. 

mruczek.jpg
Fot. Canva/dimaberlinphotos

Czy owies może stanowić zagrożenie dla kota?

Tak jak wspomnieliśmy, owies przyjmowany przez kota w małych ilościach, od czasu do czasu, nie stanowi dla niego zagrożenia. Jednak nie wolno dopuścić, aby były to większe ilości za sprawą jego składnika.

Owies ma w sobie dużą zawartość błonnika. Jeśli futrzak spożyje zbyt dużą porcję wielkanocnej roślinki, może mieć problemy zdrowotne. Najczęstszymi objawami są:

  • spadek apetytu,
  • reakcje alergiczne,
  • rozwolnienie,
  • wzdęcia,
  • problemy z trawieniem.

Podczas rodzinnego świętowania nie wolno zapominać również o kocich członkach rodziny. Należy mieć na oku naszego pupila, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji z jego udziałem. Warto pamiętać, aby schować roślinkę przed mruczkiem podczas naszej długotrwałej nieobecności.  

kot.jpg
Fot. Canva/dimaberlinphotos