Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Karma dla kota: jak wybrać najlepszą?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Karma dla kota: jak wybrać najlepszą?

Karma dla kota: jak wybrać najlepszą?
Pixabay.com

Karma dla kota – klęska urodzaju

Miliony polskich rodzin trzyma w domu koty, czy może raczej koty łaskawie trzymają u siebie swoich ludzi. Tak czy siak, każdy kot musi jeść, a branża produkcji kociej karmy to obecnie ogromny przemysł.

Każdy supermarket nęci właścicieli kotów działem z pokarmem dla zwierząt. Puszki, torebki, tacki, kostki, gryzaki, krokiety, smakołyki ukryte w zabawkach, smakołyki ukryte w interaktywnych matach, smakołyki na sznurkach i patykach. Karmy suche, półsuche, mokre, mieszane, ekonomiczne, premium i superpremium. Karmy surowe gotowe do podania i do samodzielnego zmielenia. Karmy bytowe i weterynaryjne. Suplementy i kocie łakocie. Firmy znane i nieznane, obszerne opisy na etykietach lub krótkie, jakby wstydliwe wzmianki o mięsie i warzywach… jak się w tym wszystkim połapać?

Oto krótki poradnik, jak wybrać najlepszą karmę dla kota. Co to znaczy, że karma jest najlepsza? To znaczy przede wszystkim, że ma odpowiedni skład i pozwala łatwo wydzielać naszemu pupilowi porcje zgodne z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Poniższy poradnik dotyczył będzie karm bytowych, tzn. przeznaczonych jako główny pokarm dla zdrowych kotów, które możemy kupić w każdym sklepie, ostatecznie w sklepie zoologicznym.

Oczywiście, karma powinna być dopasowana do wieku, trybu życia i stanu zdrowia naszego kota. Kocięta, koty dorosłe, kotki w ciąży i koci seniorzy, koty otyłe i sterylizowane – wszystkie one mają karmy dedykowane specjalnie dla siebie i to wśród nich należy szukać odpowiedniego pożywienia, dopasowanego do potrzeb naszego pupila.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karmieniu zwierząt surowizną, przeczytaj artykuł o diecie BARF dla kotów i psów.

Karmy weterynaryjne, czyli przeznaczone do łagodzenia lub zwalczania różnych dolegliwości, muszą być zawsze konsultowane z lekarzem weterynarii, zgodnie z potrzebami konkretnego kota.

Karma dla kota – ile powinien jej zjadać?

Zanim przejdziemy do samej karmy, odpowiedzmy na pytanie: ile pokarmu powinien przyjmować dziennie przeciętny kot domowy?

Przyjmuje się ogólnie, że koty powinny dostawać codziennie posiłki odpowiadające łącznie 5% masy ich ciała. Kot ważący 5 kg powinien więc dostawać codziennie łącznie 250 g pokarmu.

To zasada, której warto się trzymać. W Polsce niemal co czwarty kot ma nadwagę! Nasze pupile są przekarmiane, tymczasem kotu na cały dzień wystarczy mniej więcej pięć jednoporcjowych saszetek karmy mokrej albo filiżanka suchej.

Karma dla kota – ile posiłków powinien jeść nasz pupil?

Całe dzienne pożywienie kota dobrze jest rozłożyć na jeden posiłek główny i dwa mniejsze lub też pięć mniejszych poczęstunków. Wiele tutaj zależy od indywidualnych upodobań Twojego kota.

Karma dla kota – a co z płynami?

W naturalnym środowisku kot pobiera niemal całą potrzebną wodę z pokarmu. Dziennie musi przyjmować ok. 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Kot, który waży 5 kg, musi więc przyjąć każdego dnia 250 ml wody.

Dzięki spożywaniu mokrej karmy, kot zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę. Jeśli je zbyt dużo, a nawet wyłącznie suchą karmę, zwierzę może się odwodnić, co prowadzi do szeregu dolegliwości zdrowotnych.

Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Niektóre koty nie lubią pić z misek – wolą np. tacki, dzbanki, konewki, specjalne kocie fontanny lub zwykłe kapiące krany. Zaobserwuj, skąd lubi pić Twój kot i dostosuj się do jego upodobań. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia naszego zwierzaka.

UWAGA! Dorosłe koty nie tolerują laktozy, dlatego nie należy podawać im do picia mleka. Zwykła woda w zupełności wystarczy.

Tagi: Polska