Takiego widoku zimą nie spodziewali się nawet najstarsi leśnicy. Podczas mrozów powinna spać pod ziemią
Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Tułowice opublikowali w mediach społecznościowych filmik, który zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych przyrodników. Okazało się, że wbrew wszelkiej logice i powszechnej wiedzy, pewien gad jest w stanie funkcjonować w grubej warstwie śniegu. Nie wiadomo, jakim cudem tego dokonał. Niestety, wiele wskazuje na to, że "sukces” jest jedynie tymczasowy.
Leśnicy natknęli się na widok, który przeczył prawom natury
W Polsce żyje 9 gatunków gadów. Wszystkie z nich, ze względu na klimat panujący w naszym kraju, zmuszone są w okresie zimowym przejść w stan hibernacji. Wynika to z fizjologii zwierząt zmiennocieplnych, nie są one w stanie funkcjonować w ujemnych temperaturach. Dlatego późną jesienią oraz zimą na próżno szukać jaszczurek, żółwi czy węży. Przynajmniej tak mówi nauka. Jednak pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Tułowice natknęli się ostatnio na widok, który przeczy temu prawu natury.
Spod grubej warstwy śniegu, jak gdyby nigdy nic wyszła żmija zygzakowata ( Vipera berus ).
Czy nietypowo zachowująca się żmija ma nadprzyrodzone moce?
Specjaliści na dowód bycia świadkami nietypowego zdarzenia, nagrali filmik, który opublikowali w mediach społecznościowych. Nie kryli przed internautami zdziwienia. Co więcej, wytłumaczyli, z czego ono wynika:
[Żmija zygzakowata] poszukuje schronienia, gdy temperatura wynosi średnio 5-7*C. Dlatego ogromne zdziwienie wzbudza fakt, że ten osobnik jest w stanie poruszać się przy tak dużym mrozie…
Teoretycznie gad przebywający w tak niskich temperaturach nie powinien być w stanie wykazywać funkcji życiowych. Tymczasem napotkana żmija wydawała się być w dobrej kondycji.
Specjaliści nie mają dobrych wieści. Gad nie powinien już się wybudzić
Nagranie przedstawiające nietypowo zachowującą się żmiję wzbudziło zainteresowanie Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. Ekspert tej jednostki nie miał do powiedzenia niczego, co byłoby powodem do radości:
Co prawda żmije na śniegu są spotykane - ma to miejsce wiosną, zwłaszcza w górach, gdy podejmują aktywność po zimowaniu. Ale wówczas mają słońce, które je dogrzewa. Takie przerwanie zimowania w środku zimy niestety nie daje dobrych perspektyw.
Jedna z internautek nie ukrywała, że filmik wzbudził w niej niezbyt optymistyczne myśli:
Tak, wszystko na świecie zaczyna wariować, nawet przyroda…
Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.tulowice