Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Tak wygląda najdroższa krowa świata. Jej wyjątkowość tkwi nie tylko w wyglądzie
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 10.06.2024 14:23

Tak wygląda najdroższa krowa świata. Jej wyjątkowość tkwi nie tylko w wyglądzie

krowa
Fot. Canva/Murilo Gualda

Śnieżnobiała Viatina-19 wśród hodowców uchodzi za ucieleśnienie krowiego ideału. Na niedawno odbytej aukcji została sprzedana za rekordową sumę 4,2 milionów dolarów, pobijając swój własny rekord. Warto podkreślić, że bohaterka wyjątkowość zawdzięcza nie tylko wyglądowi. Rasa Nelore charakteryzuje się także innymi, niezwykle pożądanymi przez inwestorów cechami.

Oto najdroższa krowa świata - Viatina-19

Viatina-19 to mieszkanka jednego z gospodarstw zlokalizowanego w pobliżu miasta Uberaba w Brazylii. Waży ponad 1100 kilogramów i niewątpliwie jest najpopularniejszą oraz najdroższą krową na całej kuli ziemskiej. Choć w dalszym ciągu zamieszkuje oborę, od blasku fleszy oraz niebezpieczeństw chroni ją prywatny, uzbrojony strażnik. W ostatnim czasie świat obiegła informacja o tym, że krowa została sprzedana za niebotyczną kwotę, pobijając swój własny rekord.

Na historycznej już aukcji cena za Viatinę-19 była aż trzykrotnie wyższa od poprzedniej i wyniosła 4,2 milionów dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 16,46 milionów złotych. Przyrost tkanki tłuszczonej, większe możliwości rozrodcze oraz przekazywanie swoich cech potomstwu — to wszystko przyczyniło się do jej dodatkowej atrakcyjności, podbijającej cenę. Viatina-19 dla hodowców jest ucieleśnieniem krowiego ideału. Według nich posiada wszystkie z pożądanych przez nich cech u krowy. 

Niekiedy jedno zwierzę ma wielu właścicieli, którzy pozyskują komórki jajowe lub nasienie, a następnie dokonują inseminacji zarodków u krowich surogatek. Możliwość pobrania komórek jajowych od śnieżnobiałej, krowiej księżniczki to koszt 250 tysięcy dolarów.

Twój kot mało pije? Nigdy nie stawiaj miski w tym miejscu 9-latka pogryziona przez psa. Właścicielka zbiegła z miejsca zdarzenia

Wyjątkowość Viatiny-19 tkwi nie tylko w wyglądzie

Viatina-19 należy do rasy Nelore, wywodzącej się z Indii i obecnie bez wątpienia jest jedną z najbardziej pożądanych wśród hodowców ras krów w Brazylii. Wyróżnia ją śnieżnobiałe umaszczenie oraz mocno zarysowany garb nad łopatkami. Jak się okazuje, wyjątkowość Viatiny-19 tkwi nie tylko w wyglądzie, ale i naturalnym uwarunkowaniom, związanym z przynależnością do rasy.

Zwierzęta cenione są także za dużą odporność na wysokie temperatury, która wynika z luźno zwisających fałd skórnych oraz dwukrotnie większych gruczołów potowych niż u przeciętnych krów europejskich. Dodatkowo przedstawicielki rasy Nelore dzięki dobremu metabolizmowi mogą żywić się nawet niskiej jakości paszą. Są także niezwykle odporne na infekcje pasożytnicze ze względu na gęstość skóry, która utrudnia insektom przebicie się przez nią. Co istotne, ich rozmnażanie także przebiega z łatwością. 

Naukowcy apelują o ograniczenie hodowli bydła w Brazylii

Hodowla bydła jest fundamentalnym źródłem rozwoju gospodarki w Brazylii. Co więcej, kraj ten jest pionierem w eksporcie wołowiny na całym świecie. Trend niestety nie przypadł do gustu ekologom.

Jak się okazuje, naukowcy badający zmiany klimatyczne apelują o ograniczenie spożycia wołowiny, ponieważ jej produkcja jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w skali światowej. Dodatkowo nieustannie wylesiane są tereny Amazonii na rzecz tworzenia nowych pastwisk, co w konsekwencji może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń ekosystemu.