Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 9-latka pogryziona przez psa. Właścicielka zbiegła z miejsca zdarzenia
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 08.06.2024 16:38

9-latka pogryziona przez psa. Właścicielka zbiegła z miejsca zdarzenia

pies
Fot. Komenda Miejska Policji w Gdańsku, pexels/denise_is_here

Na jednej z ulic w Gdańsku doszło do ataku psa, który pogryzł przebywającą w pobliżu 9-letnią dziewczynkę. Właścicielka czworonoga nie udzieliła poszkodowanej pomocy i zbiegła z miejsca zdarzenia. Dziecko z obrażeniami twarzy trafiło do szpitala, a policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy oraz jego opiekunki. Wizerunek kobiety został zarejestrowany przez osiedlowy monitoring.

Pies pogryzł 9-latkę. Właścicielka zwierzęcia zbiegła z miejsca zdarzenia

6 czerwca br. około godziny 17:40 w Trójmieście doszło do mrożącego krew w żyłach wydarzenia z udziałem psa, który niespodziewanie zaatakował przebywające w pobliżu dziecko. Dramatyczna sytuacja rozegrała się przy ul. Niepołomickiej 23C w Gdańsku, gdzie 9-letnia dziewczynka została pogryziona przez czworonoga o umaszczeniu brązowym z białymi łapami oraz białym podbrzuszem, należącego najprawdopodobniej do rasy pitbull bądź amstaff.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, właścicielka psa miała wykazać się skrajną nieodpowiedzialnością i nie udzielając pomocy poszkodowanej, zbiec z miejsca wypadku.

Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Poszukiwana właścicielka psa zgłosiła się na komisariat. Zatrzymaną czekają konsekwencje prawne

Pozostawiona na chodniku dziewczynka trafiła do szpitala, a funkcjonariusze policji po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast podjęli szereg niezbędnych działań, aby właścicielkę psa, winną krzywdy młodej ofiary. W związku z pogryzieniem dziecka zabezpieczono nagrania z kamer osiedlowego monitoringu z wizerunkiem poszukiwanej kobiety i upubliczniono je w mediach z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości.

Dotychczas nie udało się ustalić jej tożsamości, dlatego wszyscy, którzy rozpoznają osobę ze zdjęcia lub mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości, lub miejsca pobytu, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji I w Gdańsku przy ul. Platynowej 6F - tak mundurowi gdańskiej policji zwrócili się o pomoc w ujęciu sprawców na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Jak się wkrótce okazało, działania służb przyniosły pożądany skutek i już następnego dnia o godzinie 17 poszukiwana 28-letnia mieszkanka Gdańska dobrowolnie zgłosiła się na komisariat. Funkcjonariusze policji w porozumieniu z prokuratorem przeszli do wykonywania dalszych czynności procesowych wobec właścicielki czworonoga w sprawie nieumyślnego uszkodzenia ciała 9-letniej poszkodowanej. 

Przypomnijmy, że w Polsce za ten czyn sprawcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli natomiast na skutek zdarzenia dojdzie do śmierci poszkodowanego – oskarżony może zostać skazany na co najmniej 5 lat więzienia, a w niektórych przypadkach nawet dożywocie.

Za każde zachowanie psa, bez względu na rasę, odpowiedzialność ponosi właściciel

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy tego typu przypadek, który miał miejsce w ostatnim czasie w Polsce. Nie tak dawno informowaliśmy o trzech psach rasy american bully, które dotkliwie zaatakowały przejeżdżającą na rolkach 26-letnią kobietę. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Opiekun zwierząt w momencie zdarzenia był pijany.

Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Nie zapominajmy więc, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Czworonogi nie posiadły umiejętności bezbłędnego przewidywania, czy ktoś ma wobec nich dobre, czy złe zamiary — dają jednak sygnały, które każdy z opiekunów powinien znać i należycie reagować, aby ustrzec siebie i innych przed atakiem. W przypadku zaobserwowanych problemów z agresją u pupila należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do psiego behawiorysty, aby w przyszłości uniknąć podobnych ludzko-zwierzęcych tragedii.