Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wymyślili TO, by nie kosić trawników na osiedlach. Ekologiczne rozwiązanie? Tego jeszcze nie było!
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 06.10.2023 12:10

Wymyślili TO, by nie kosić trawników na osiedlach. Ekologiczne rozwiązanie? Tego jeszcze nie było!

Koszenie trawników
Koszenie trawników, źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Koszenie miejskich trawników jest tematem, który budzi ogromne emocje wśród ludzi. Kosiarki spalinowe mają szkodliwy wpływ na środowisko a hałas, który emitują, jest wyjątkowo irytujący. Dlatego w jednej z dzielnic Katowic, w Brynowie, podjęto decyzję o przeprowadzeniu pilotażowej próby skrócenia trawy w inny sposób niż dotychczas. Do zadania tego zatrudniono 35 sztuk zwierząt. Czworonogi mają pracować do skutku. 

Kosiarki spalinowe odchodzą do lamusa?

Koszenie miejskich trawników jest tematem, który budzi ogromne emocje. Jedni uważają, że regularne przycinanie zieleni jest konieczne, inni sądzą, że trawniki powinny zostać pozostawione same sobie. 

Każda z tych grup ma swoje racje, których nie sposób ze sobą pogodzić. Nie da się jednak zaprzeczyć, że spalinowe kosiarki są głośne i nieekologiczne. Dlatego nawet tam, gdzie podejmuje się decyzję o koszeniu trawy, poszukuje się rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska oraz lokalnej społeczności. Pewien oryginalny pomysł wydaje się być bardzo obiecujący. 

Gdyby nie pies, nie przeżyłby, lekarze nie mają wątpliwości. Oto jak uratował życie opiekunowi

Zwierzęta zastąpią ludzi

Pewien hodowca owiec kaukaskich od pewnego czasu świadczy w Gliwicach nietypowe usługi. Mężczyzna wypożycza swoje zwierzęta po to, aby w sposób ekologiczny skróciły one trawniki. 

Zarząd Zieleni Miejskiej w Katowicach bardzo zainteresował się tym nietypowym rozwiązaniem. Dlatego właścicielowi “żywych kosiarek” zaproponowano współpracę. Mężczyzna od jakiegoś czasu myślał już o poszerzeniu swojej działalności. W związku z tym, na rozpoczęcie działań nie trzeba było długo czekać. Trzydzieści pięć sztuk owiec kaukaskich pojawiło się na dzielnicy Brynów 3 października bieżącego roku.

Na efekty pilotażowych działań trzeba jeszcze poczekać

Zwierzęta mają za zadanie skrócić trawniki w południowej części Katowic. Jeżeli obie strony będą zadowolone z efektów współpracy, być może w przyszłym sezonie owce będą regularnie pojawiać się w wielu zakątkach Katowic. 

Póki co, małe przeżuwacze muszą uporać się z powierzchnią tysiąca metrów kwadratowych. Ustalono, że owce będą “pracować”, dopóki trawa nie osiągnie takiej długości, jakiej oczekują pracownicy z Zarządu Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

pexels-julie-aagaard-1368521.jpg
Owce mogą być doskonałą alternatywą dla kosiarek spalinowych, źródło: pexels.com @julie aagaard

Źródło: zielona.interia.pl, dziennikzachodni.pl