Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Alvan Nee

Jak zwierzęta przepowiadają pogodę? Taka wiedza się przydaje

22 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zwierzęta wiedzą znacznie więcej, niż sądzisz. O nadchodzącej gwałtownej zmianie pogody możemy dowiedzieć się nie tylko z prognozy. Wystarczy uważnie zaobserwować zachowanie zwierzaków, aby dowiedzieć się, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Jeśli chcecie być przygotowani na każdą okoliczność, ta wiedza z pewnością Wam się przyda!

Obserwowanie zachowania ptaków jest najlepszą metodą przewidywania pogody. Jaskółki i jerzyki są nazywane "barometrami" świata zwierzęcego, gdyż stanowią doskonałe źródło prognozy nadchodzących zmian meteorologicznych. Co ciekawe, nie tylko one są w stanie podpowiedzieć ludziom, jaka nadchodzi pogoda.

Jak zwierzęta reagują na zmianę pogody?

Wiele obserwacji dotyczących zachowania zwierząt jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Od naszych przodków mogliśmy dowiedzieć się m.in. tego, że tuż przed deszczem pawie wskakują na drzewa i zaczynają krzyczeć, jaszczurki w pośpiechu szukają schronienia, ryby wyskakują ponad poziom wody, muchy irytują swoim kąsaniem, a pszczoły nie odlatują od ulów.

Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama

Jednakże najbardziej czytelnym znakiem o nadchodzącej zmianie pogody są zachowania ptaków. Zwłaszcza jaskółki zwracają na siebie uwagą, bowiem krążą tuż nad ziemią, co sygnalizuje, że po słonecznym niebie niebawem nie będzie śladu. Gdy wróble zbierają się w liczne gromady na ziemi lub w krzakach i zaczynają bezustannie piszczeć, to także znak, że niebawem należy spodziewać się załamania pogody.

hassan-pasha-WG7a1DfMxo0-unsplash

Jak się okazuje, o zmianie pogody możemy dowiedzieć się także po zachowaniu naszego pupila. Nasi domowi pupile, by przetrwać, musieli na przestrzeni wieków wykazać się umiejętnością dostosowania się do zmieniającego się otoczenia oraz reagowania na zmiany w środowisku. Jest więc kilka charakterystycznych zachowań wśród psów i kotów, które zwierzęce pogodynki prezentują w obliczu nadchodzących deszczy czy przesilenia.

flora

Rodzina oddała suczkę do schroniska zaledwie 2 godziny od adopcji. Powód poraża

CZYTAJ DALEJ

Czy mój pupil potrafi przewidzieć zmianę pogody?

W godzinach poprzedzających burzę znacząco spada ciśnienie atmosferyczne. Wówczas psy leżą ociężale, są senne i zdecydowanie nie mają ochoty na zabawę lub wspólny spacer. Zwierzaki, które cierpią na choroby stawów, mogą mieć poważniejsze dolegliwości związane z poruszaniem się, natomiast u ras brachycefalicznych mogą także pojawić się większe niż dotychczas problemy z oddychaniem.

Jeśli nasz zwierzak boi się deszczu lub grzmotów, już kilka godzin wcześniej będzie nerwowo rozglądał się wokół, szukając zawczasu bezpiecznej kryjówki. Natomiast jeśli jest rozluźniony, śpi na grzbiecie, odsłaniając swój brzuszek, możemy być pewni, że czaka nas piękny dzień.

Na wahania pogody reagują również koty. W ich przypadku zmianę może zwiastować zamaszyste drapanie drzew czy mebli. Starsze pokolenia mogły także zaobserwować, że w tym czasie mruczki zwracały się tyłem do ognia. Wtedy należy spodziewać się deszczu, ochłodzenia lub opadów śniegu i porywistego wiatru.

Ponoć kiedy kot starannie czyści swoje uszy, pokazuje, że niebawem można spodziewać się opadów deszczu. Podobny sygnał stanowi węszenie w powietrzu i wyglądanie w zadumaniu przez okno. W przypadku nadmiernej aktywności lub leniwego przeciągania i ziewania, należy spodziewać się dobrej pogody.

Nie da się ukryć, że te zachowania są bardzo intrygujące. Dzięki swoim zmysłom zwierzęta mogą poinformować swoich opiekunów o nadchodzącym zawahaniu pogody. Ich sygnały są dość jasne, należy tylko wiedzieć, w jaki sposób je interpretować.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: pl.animalthai.com; niepodlewam.blogspot.com/

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >