Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Śmierdzą jak mało co i trudno je wypędzić. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Weź pod lupę 4 rzeczy
Jak poznać, że w domu są pluskwy? źrodło: pixabay/Vika_Glitter, domena publiczna

Śmierdzą jak mało co i trudno je wypędzić. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Weź pod lupę 4 rzeczy

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Pluskwy, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, spędzają sen z powiek wielu ludziom. Te żywiące się ludzką krwią insekty błyskawicznie się rozmnażają, a ukrywanie przed ludzkim okiem opanowały do perfekcji, przez co w stosunkowo krótkim czasie potrafią opanować pojedyncze pokoje, a nawet całe mieszkania. Jakie sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Podpowiadamy, na jakie 4 rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zareagujesz wystarczająco szybko, ułatwisz sobie walkę z uporczywymi szkodnikami.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Pluskwy domowe to owady, które żerują pod osłoną nocy i żywią się krwią zwierząt ciepłostałych, głównie człowieka. Wielu ludziom kojarzą się z brudnymi i zaniedbanymi przestrzeniami, a tymczasem zdarza się, że pasożyty te pojawiają się również w regularnie sprzątanych i higienicznych pomieszczeniach. Zawlec do domu można je na wiele sposobów, gdyż przez swoje niewielkie rozmiary ukrywają się w odzieży, materacach, kanapach oraz fotelach, a także i w walizkach. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy w pokoju hotelowym, hostelu, cudzym bądź naszym własnym domu występują pluskwy .

Jeżeli szybko zdasz sobie sprawę z tego, że w Twojej przestrzeni zalęgły się szkodniki, możesz zapobiec rozprzestrzenieniu się pluskiew w pozostałych pomieszczeniach i mieszkaniach oraz na klatce schodowej. Oto 4 rzeczy, dzięki którym można przekonać się, czy w mieszkaniu są pluskwy.

Trzaskający mróz w całym kraju, a on przywiązany do płotu. Sprawca zostawił przy psie coś jeszcze

Pluskwy mają kilka cech charakterystycznych

1. Nieprzyjemny, słodkawy zapach

Pluskwy domowe charakteryzują się tym, że wydzielają mdły, słodkawy zapach , który niektórzy porównują do woni zepsutych malin. Jeżeli wydaje Ci się, że w Twoim domu pojawił się ostatnio dziwny zapach o niewiadomym pochodzeniu, to możliwe, że jego źródłem mogą być krwiożercze istoty.

2. Wylinki i odchody

Młode pluskwy raz na jakiś czas zrzucają wierzchnią warstwę swojego pancerza. Chitynowe resztki nie rozkładają się zbyt szybko, więc jeżeli będziesz uważnie szukać w trakcie sprzątania, masz duże szanse na ich znalezienie. Kształtem przypominają one żywe pluskwy. Szukaj przede wszystkim w ciasnych przestrzeniach, np. we wnękach materaca lub sofy.

Pluskwy żywią się ludzką krwią. To widać!

3. Drobne ranki na ciele

Jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawę diety pluskiew stanowi ludzka krew. Dlatego, aby żyć i rozmnażać się, owady muszą gryźć ssaki bytujące w ich pobliżu. Ugryzienia tych owadów powodują powstawanie na skórze małych, czerwonych ranek . W zależności od wrażliwości skóry ślady ugryzień mogą być w mniejszym bądź większym stopniu swędzące i podrażnione. Pluskwy zazwyczaj atakują miejsca odsłonięte przez piżamę, tj. twarz, szyję, dłonie.

4. Małe ślady krwi na pościeli

Pojedyncze ugryzienia przez pluskwy mogą pozostać niezauważone, a nierzadko winą obarczone komary. Jednak często tuż po ugryzieniu ranka krwawi, a krew śpiącego człowieka natychmiast wcierana jest w pościel. Dlatego jeżeli znajdujesz tego typu plamy na materacu, jak najszybciej rozpocznij walkę z pluskwami.

Źródło: urzadzamy.pl, pryskaj.pl

Znaleźli przeraźliwie wychudzoną sunię, dotarli do właścicieli. Od tego, co czekało na nią w domu lecą łzy
Odkryli, że kot boi się korzystać z drapaka. Coś wpełzło do wnęki, nie chcieli mieć z nim do czynienia
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy