Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Po czym poznać, że dusza zwierzęcia przychodzi się pożegnać? Te znaki świadczą o obecności zmarłego pupila
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 29.11.2023 10:36

Po czym poznać, że dusza zwierzęcia przychodzi się pożegnać? Te znaki świadczą o obecności zmarłego pupila

Jak pożegnać psa?
Jak pożegnać psa? Źródło: unsplash/Josh Duncan

Wśród części opiekunów zwierząt panuje opinia, że zmarłe pupile mogą nas odwiedzać dłuższy czas po śmierci, szukając kontaktu. Niektórzy mówią, że dzieje się to w trakcie snu, inni z kolei są przekonani, że wyraźne sygnały dostrzegają na jawie. Czy to możliwe? Jak zwierzęce dusze komunikują się z ludźmi? Mimo iż naukowcy mają mnóstwo do powiedzenia na ten skomplikowany temat, wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Czy zmarłe pupile mogą nas odwiedzać? Wiele ludzi wierzy w to, że zwierzęta mają duszę

Żałoba po utracie ukochanego pupila bywa przytłaczająca. Nic dziwnego, bowiem relacje nawiązywane ze zwierzętami domowymi bywają równie silne, o ile nie silniejsze, co więzi międzyludzkie. Najgorsze jest to, że utrata ukochanego pupila to stan, na który nie sposób się przygotować. 

W tym trudnym okresie nasilonych emocji zaskakująco dużo osób odnosi wrażenie, że ich zmarły pupil nawiązuje z nimi kontakt. Jedni uważają, że spotyka się z nimi we śnie, natomiast inni z uporem i przekonaniem twierdzą, że zwierzak wysyła im różne znaki w trakcie dnia. Wyniki badań potwierdzają, że nawet 75% ludzi pogrążonych w żałobie jest przekonanych o tym, że dusza zmarłej istoty próbuje się z nimi komunikować. Czy to możliwe? Specjaliści zajmujący się badaniem ludzkiej psychiki poddali analizie osoby zmagające się z żałobą po odejściu bliskiego przyjaciela i członka rodziny. Jeszcze więcej wątków dotyczących tej kwestii poruszają osoby uduchowione.

pexels-liza-summer-6382633.jpg
Żałoba po śmierci pupila może trwać miesiącami, źródło: pexels.com @Liza Summer
Organizował nielegalne walki psów, został skazany. Pierwszy taki wyrok w Polsce!

Jak wygląda ostatnie pożegnanie pupila z opiekunem?

Dusza to niematerialny i nieśmiertelny pierwiastek, który opuszcza ciało w momencie śmierci. Niektórzy uważają, że mają ją wyłącznie ludzie, jednak wielu wielbicieli zwierząt jest przekonanych o tym, że wszystkie istoty żywe posiadają boską iskrę. W wielu kulturach wierzy się w to, że dusze zmarłych istot przychodzą do swoich bliskich, aby się pożegnać. Zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku tygodni po śmierci. Celem tych wizyt jest ukojenie bólu tych, którzy za nią tęsknią oraz zapewnienie wciąż żyjących bliskich, że dusza znalazła się w lepszym miejscu.

Dusza może odwiedzać bliskie osoby na różne sposoby. Czasami pojawia się we śnie w takiej formie, jaką przybierała za życia. Wtedy zazwyczaj daje do zrozumienia wprost, że to ostatnie spotkanie. Zdarza się również, że dusza przychodząca w snach przybiera postać między innymi: tajemniczego głosu, wiatru lub promieni słonecznych. Pożegnanie nie zawsze musi być bezpośrednie, może przybierać formę oczyszczającego deszczu czy kojącej pieśni.

Niektórzy twierdzą, że dusza zwierzęcia odwiedza ich na jawie w postaci niespodziewanych podmuchów wiatru lub w ciele innych zwierząt — na przykład dzikiego ptaka uparcie pukającego w okno, lub motyla, który usiadł na dłoni

pexels-kepika-thapa-8031347.jpg
Niektórzy wierzą w to, że dusza zmarłego pupila przenosi się w ciało innego zwierzęcia, źródło: pexels.com @Kepika Thapa

Co na ten temat mówi nauka?

W kontrze do licznych wierzeń na temat dusz porozumiewających się z ludźmi staje nauka. Temat żałoby i wynikających z niej tęsknoty, żalu oraz smutku jest analizowany przez wielu światowej klasy specjalistów z zakresu psychologii, psychiatrii i biologii. 

Udowodnione zostało, że skrajne emocje sprzyjają powstawaniu nieuświadomionych halucynacji. Być może jest to ewolucyjne przystosowanie, mające na celu ułatwienie pogodzenia się ze stratą. Ludzie, którzy wierzą w to, że dusza bliskich im istot zapewniła ich, że czuje się dobrze, szybciej dochodzą do siebie po śmierci ukochanych stworzeń. Dzięki temu są w stanie zacząć normalnie funkcjonować i zająć się tym co tu i teraz, zamiast rozpamiętywać przeszłość. 

W świecie nauki nie brakuje też osób snujących tezy na temat telepatii oraz jasnowidzenia. Póki co, teorie te nie są poparte żadnymi mocnymi argumentami. Nie wykluczono jednak tego, że w przyszłości badacze udowodnią to, że dusze zwierząt rzeczywiście kontaktują się ze swoimi opiekunami. 

pexels-marcus-pinho-923360.jpg
Pustka po zmarłym pupilu jest bardzo bolesna. Źródło: pexels.com @Marcus Pinho

Źródło: wamiz.it, medonet.pl, blog.otylia.pl