Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Skandaliczne zachowanie turystów w Tatrach. Rzucali w niedźwiedzia kanapkami
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.06.2024 11:50

Skandaliczne zachowanie turystów w Tatrach. Rzucali w niedźwiedzia kanapkami

Niedźwiedź
fot. facebook/Przemysław Sobczyk

Do bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami nie dochodzi już jedynie w ogrodach zoologicznych, o czym szczególnie powinni pamiętać amatorzy górskich wycieczek. Istnieje bowiem ryzyko spotkania na szlaku niedźwiedzia. Przewodnik tatrzański Przemysław Sobczyk podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi niestosownego zachowania turystów, którzy sami proszą się o kłopoty. “Niektórzy nie zasługują, by tu być” - kwituje gorzko.

Leśnicy, przewodnicy i służby apelują. Niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej

Sprawa niedźwiedzi brunatnych, które wchodzą na popularne szlaki oraz podchodzą coraz bliżej gospodarstw domowych, nie traci na aktualności, o czym świadczy m.in. niedawna sytuacja w miejscowości Cisna na Podkarpaciu. Nie są to najliczniejsze ze zwierząt występujących w rejonie górskim, ale nie należą też do najrzadszych. 

Niedźwiedzie to jedne z największych łakomczuchów zamieszkujących polskie góry. Trudno się dziwić ich apetytowi, biorąc pod uwagę fakt, że masa dorosłego osobnika waha się między 100 a nawet 600 kilogramów. Zwierzęta coraz częściej opuszczają swoje siedliska w poszukiwaniu łatwego pożywienia, a głównym problemem jest dokarmianie drapieżników przez turystów oraz pozostawianie resztek jedzenia na szlakach, które przyciągają dzikie stworzenia. 

Dodatkowo część osobników opuszcza las i uzupełnia zapasy w sadach, śmietnikach i kompostownikach na terenie pobliskich miejscowości, nierzadko wyrządzając spore szkody w gospodarstwach. Niestety apele służb, leśników czy przewodników nie trafiają do wszystkich, czego przykładem jest niedawny incydent w Tatrach, który mógł mieć tragiczny finał.

Zabrali kota do zwierzęcego kręgarza. Ucisnął mu kręgosłup, właścicieli aż zamurowało Pokazał, co znalazł w koperku z Lidla. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często

Przewodnik tatrzański opisał zachowanie turystów. "Rzucali w niedźwiedzia kanapkami"

Spotkania z dzikimi zwierzętami stały się codziennością dla przewodnika tatrzańskiego Przemysława Sobczyka, jednak reakcje turystów na widok niedźwiedzi nigdy nie przestaną go zadziwiać. O ostatnim incydencie postanowił napisać w mediach społecznościowych.

Miałem dziś okazję obserwować zachowanie „turystów”, gdy w pobliżu był młody On - napisał Sobczyk, opatrując wpis zdjęciami młodego niedźwiedzia.

Przewodnik wspomina, że zdecydowana większość uczestników wyprawy reagowała bardzo pozytywnie i zgodnie z jego prośbą pozostawiła przestrzeń, która umożliwiła niedźwiedziowi przejście przez szlak. Na opublikowanym filmie widać, jak wraz z dwoma turystami po cichu ukrywa się w zaroślach, ograniczając się do obserwacji pięknego zwierzęcia. 

Niestety nie wszyscy wykazali się godną naśladowania postawą i swoim zachowaniem mogli sprowadzić niebezpieczeństwo na siebie oraz innych turystów.

Pozostali - masakra!!! Rzucali w niego kanapkami, ale nie tylko… wrzeszczeli, wymachiwali rękami. Nimi zajął patrol straży parku (Tatrzańskiego Parku Narodowego - przyp. red.)! Niektórzy nie zasługują, by tu być! - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

Oko w oko z niedźwiedziem, czyli zachowaj zimną krew

Niedźwiedzie to nie pluszowe misie, niemniej nie mają interesu w atakowaniu ludzi. Przy spotkaniu pierwszego stopnia należy jednak uważać. Eksperci ostrzegają, że zwierzęta te, wybudzone ze snu zimowego, wychowujące potomstwo, a wreszcie zaczepiane przez turystów, mogą być szczególnie rozdrażnione.

Co robić, gdy spotkamy niedźwiedzia na szlaku w Tatrach? Ucieczka nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim starajmy się zachować spokój. Należy zapamiętać, że przy cichym i spokojnym zachowaniu ludzi niedźwiedzie nie szukają kontaktu. Dlatego najważniejsze jest powolne wycofanie się i nie wpadanie w panikę.