Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niedźwiedzia rodzina pojawiła się na drodze w Tatrach. Po chwili nadjechało auto
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 26.05.2024 13:36

Niedźwiedzia rodzina pojawiła się na drodze w Tatrach. Po chwili nadjechało auto

Niedźwiedzie w Tatrach
fot. instagram.com/ thisisslovakia

Pojawiające się niedźwiedzie na uczęszczanych szlakach w Tatrach wciąż stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla turystów. Pokonujące spore odległości w poszukiwaniu pożywienia zwierzęta nie boją się atakować w przypadku poczucia zagrożenia. Przypadkowo napotkana rodzina niedźwiedzi w ogóle nie przejęła się zbliżającymi się ludźmi. Mieli sporo szczęścia.

Drapieżniki żyjące w Tatrach

Niedźwiedzie brunatne w Tatrach są jednym z najbardziej charakterystycznych i fascynujących mieszkańców tych gór. Tatry, które są częścią Karpat, stanowią idealne środowisko dla tych potężnych drapieżników, oferując im odpowiednie warunki do życia, takie jak gęste lasy, otwarte łąki i górskie strumienie. 

Turyści wypoczywający w górskiej miejscowości Strbskim Plesie na Słowacji napotkali niedźwiedzią rodzinę. Samica z dwójką młodych szukała jedzenia na skraju lasu przy jednej z bardziej uczęszczanych dróg. Zwierzęta zdawały się nie być zdziwione obecnością ludzi, jednak zaskoczeni urlopowicze mogą mówić o sporym szczęściu. 

Dziadek zjawił się pod schroniskiem ze szczotką w dłoni. Chodziło o koty Szympansica straciła młode zaraz po narodzinach. Od 3 miesięcy go nie opuszcza

Turyści spotkali niedźwiedzią rodzinę

Na oficjalnym profilu słowackiej strony Tatr pojawiło się nagranie niedźwiedziej rodziny. Zwierzęta intensywnie poszukiwały pożywienia tuż przy lokalnej drodze. Na widok nadjeżdżającego samochodu jedno z młodych delikatnie wycofało się do lasu. Reszta stada wydała się nie być wzruszona bliską obecnością ludzi. 

Turyści, którzy przebywali w pojeździe, mogą mówić o sporym szczęściu. Niedźwiedzie były zbyt zajęte jedzeniem, aby rzucić się w pogoń za samochodem. Strbski Ples jest często wybieraną miejscowością na wypoczynek nie tylko przez Słowaków, ale również przez Polskich miłośników gór. Znajduje się tutaj największy na Słowacji zbiornik wodny - Szczyrbskie Jezioro, które jest turystycznym celem wielu urlopowiczów. Zarejestrowana na nagraniu obecność drapieżników jest alarmem przypominającym, że wybierając się w okolice Tatr, nadal należy bardzo uważać.

Niedźwiedzie w Tatrach są pod szczególną ochroną

Choć niedźwiedzie tej wiosny pojawiają się na górskich szlakach niezwykle często, w Tatrach żyje ich niewielka populacja. Po Polskiej stronie gór znajduje się około 10-15 osobników, a po słowackiej stronie liczba ta wynosi około 30 do 40 niedźwiedzi. W całych Karpatach żyje ich o wiele więcej, jednak to w Tatrach zwierzęta te są szczególnie chronione. 

Niedźwiedzie brunatne w Tatrach są objęte ścisłą ochroną prawną. Tatrzański Park Narodowy w Polsce oraz TANAP na Słowacji chronią ich siedliska i starają się minimalizować negatywny wpływ turystyki i działalności ludzkiej na populację tych zwierząt. Działania te są kluczowe dla zachowania naturalnego dziedzictwa Tatr i zapewnienia, że przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się widokiem tych wspaniałych stworzeń w ich naturalnym środowisku.