Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Są wyniki badań na obecność toksyn w Nerze. Poinformowano o możliwej przyczynie śnięcia ryb

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Po masowej śmierci ryb w Odrze widok martwych zwierząt unoszących się na powierzchni Neru zaniepokoił lokalnych mieszkańców. W sprawie tego zjawiska zwołano sztab kryzysowy i pobrano próbki do badań. Znane są już wyniki testów na obecność toksycznej substancji w rzece.

Po odkryciu skupisk martwych ryb na Nerze, czyli prawym dopływie Warty, do laboratoriów wysłano próbki wody z rzeki. Wojewoda łódzki właśnie przekazał wyniki analizy.

Przyducha prawdopodobną przyczyną śmierci ryb w rzece Ner

W piątek i sobotę z odległej od Odry rzeki Ner wyłowiono znaczną liczbę śniętych ryb. Na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego trwają intensywne prace służb — m.in. strażaków — w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W ciągu weekendu wyłowiono około 250 kilogramów martwych ryb.

Tymczasem znane są już wyniki analizy próbek. Inspekcja ochrony środowiska, inspekcja weterynaryjna oraz inspekcja sanitarna wspólnie orzekła, że przyczyna masowej śmierci ryb jest zupełnie inna niż początkowo podejrzewano. Eksperci orzekli, że za wystąpienie martwych ryb w rzece odpowiadają przyczyny naturalne.

- Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.

Kot w samochodzie

Zostawili kota na 6 godzin w rozgrzanym aucie. Gdy nadeszła pomoc, był już półprzytomny

CZYTAJ DALEJ

Przyducha jest terminem biologicznym oznaczającym zmniejszenie się zawartości tlenu rozpuszczonego w zbiorniku wodnym. Zbyt mała ilość tlenu w zbiorniku wodnym powoduje śnięcie ryb.

W związku z otrzymaniem wyników badań rzeki, wojewoda uznał, że woda jest zdatna do spożycia i cofnął rekomendację odradzającą korzystanie z rzeki Ner.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: Onet

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Czy ryby czują ból? Trzymanie karpi bez wody jest przestępstwem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Imię dla świnki morskiej - wyjątkowe propozycje dla samca i samiczki

Czytaj więcej >