Swiatzwierzat.pl
Martwa ryba

Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition, fot. Grzegorz Podruczny

Martwe ryby w Odrze to dopiero początek. Masowo padają kolejne zwierzęta

13 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Trwają poszukiwania sprawcy katastrofy ekologicznej na Odrze. Z wody odłowiono już kilka ton martwych ryb. Internet zalewają zdjęcia wielu innych nieżywych stworzeń, m.in. ptaków, bobrów, ale również dotychczasowych symboli czystości rzeki - małży i raków.

Przypomnijmy, że od końca lipca na lubuskim odcisku Odry masowo odkrywano śnięte ryby, o czym zaalarmowali lokalni wędkarze. Były one dziwnie napuchnięte. Podobny widok zaobserwowano na Dolnym Śląsku. W sprawie masowego umierania zwierząt wszczęto śledztwo.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Znana jest już co najmniej jedna możliwa przyczyna masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb w Odrze. Niemieccy naukowcy przebadali próbki wody i wykryli w nich bardzo toksyczną rtęć. Stężenie szkodliwego izotopu tego pierwiastka w Odrze było tak wysokie, że początkowo nie można było określić skali.

Informacje przekazane przez niemieckich naukowców zostały jednak zdementowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mimo, iż nie jest pewne, że to właśnie rtęć była substancją zewnętrzną, która doprowadziła do zanieczyszczenia wody Odry, to z pewnością środek chemiczny za to odpowiedzialny jest bardzo toksyczny.

Niemieckie władze ostrzegają przed kontaktem z wodą z Odry i spożywaniem złowionych tam ryb, jednocześnie krytykując polski rząd za brak przepływu informacji i brak ostrzeżeń o niepokojącym stanie wody w granicznej rzece.

Kangur

Incydent pod rosyjską ambasadą. Kamera uchwyciła próbę wtargnięcia, w roli głównej kangur

CZYTAJ DALEJ

Znajdowane są martwe zwierzęta, odbudowa ekosystemu zajmie długie lata

Obecnie trudno oszacować starty. Katastrofa ekologiczna obejmuje kilkaset kilometrów rzeki przypływającej przez teren Czech, Polski i Niemiec. Kluczowe jest jak najszybsze wyciągnięcie zwłok, by skażenie nie przeniosło się w głąb łańcucha pokarmowego.

Tysiące martwych ryb, takich jak sumy, brzany, klenie, sandacze czy leszcze są w dalszym ciągu wyławiane z Odry i pakowane w foliowe worki. Jak wynika z relacji dziennikarzy i świadków, w powietrzu unosi się fetor zgnilizny.

Informacje o rzekomej obecności rtęci w Odrze wystraszyły ochotników sprzątających koryto skażonej rzeki, dlatego związki wędkarskie proszą o pomoc w usuwaniu ryb. Osoby uczestniczące w ich wyławianiu i utylizacji nie chcą, by zostały one połknięte przez ptaki. Warto jednak zauważyć, że dziko żyjące zwierzęta z lądu w dalszym ciągu piją zatrutą wodę z rzeki.

Tymczasem umierają nie tylko ryby. Z Odry wyławianych jest mnóstwo innych gatunków zwierząt. Ginie ptactwo wodne, bobry, a nawet małże i raki — dotychczasowe symbole czystości Odry. Z obserwacji obecnych blisko rzeki wynika, że wiele gatunków ptaków już odfrunęło, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa

Padają wszystkie gatunki, które bytują w rzece. Od narybków letnich po ryby, które miały przystąpić do tarła. Czeka nas długotrwały proces odbudowy populacji ryb w naszej rzece - zaznacza Piotr Tomkowiak, ichtiolog gorzowskiego Okręgu PZW, cytowany przez "Super Express".

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: onet.pl, se.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >