Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: pies

pexels/Valeria Boltneva

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

9 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Złe wieści dla właścicieli psów. W 2023 roku po raz kolejny czeka nas podwyżka podatku od posiadania pupila. Wiadomo już, ile będzie wynosić maksymalna stawka opłaty od posiadania czworonogów, a także kto jest odgórnie zwolniony z obowiązku płacenia.

W związku z poziomem inflacji przekraczającym 11 proc. nowy rok przyniesie coraz wyższe opłaty. Od 1 stycznia 2023 roku należy szykować się na iście rekordowy skok w przypadku niektórych podatków. "Fakt" spostrzega, że będzie to najwyższa podwyżka od 25 lat i niestety dotknie również właścicieli psów.

Podatek od posiadania psa. Od 2023 roku znów zapłacimy więcej

Choć podatek od posiadania psa wszedł w życie ponad 30 lat, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Pobierany jest od osób fizycznych posiadających psy i służy on zasileniu budżetu gminy. Kwotę wyznacza Resort Finansów, natomiast organem podatkowym właściwym w sprawach tego podatku jest wójt.

Od 2008 roku należność od posiadania psa straciła status podatku i stała się opłatą, co pozwoliło większości gmin z niego zrezygnować. Ostateczną decyzję o podatku za psa każda gmina podejmuje samodzielnie. Część z nich zwalnia osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, zaadoptowały bezdomnego psa lub posiadają zaczipowanego czworonoga.

Jeżeli decydujemy się na posiadanie psa, musimy liczyć się z tym, że gmina, do której należymy, może narzucić na nas konieczność uiszczenia dodatkowych opłat. Psiarze, którzy już zostali zobowiązani do opłacania podatku, powinni przygotować się na ważne zmiany w tej kwestii.

Zdjęcie ilustracyjne

Orki zaatakowały, zatonął jacht u wybrzeży Portugalii. Biolodzy rozkładają ręce

CZYTAJ DALEJ

Jak się okazuje, z roku na rok opłata dla właścicieli czworonogów jest coraz wyższa. W 2022 r. ustawowa granica opłaty za psa wzrosła z 125,40 zł za jednego psa do kwoty 135 zł rocznie. Bez wątpienia właściciele psów nie będą zadowoleni ze zmian, które już niebawem mają wejść w życie, bowiem od 2023 roku opłata za czworonoga wzrośnie do 150,93 zł. Oznacza to podwyżkę o 15 złotych.

Nie każdy musi płacić

Należy pamiętać, że podatek ten nie jest ujednolicony na terenie Polski, a więc każdy urząd gminy czy miasta, może ustalić własną kwotę, jednak nie może przekraczać ona ustalonej górnej granicy. Dla przykładu w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi czy Toruniu właściciele psów nie płacą podatku wcale.

W świetle obowiązujący przepisów prawnych z płacenia opłaty za posiadanie psa zwolnieni są:

  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa,

  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,

  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności – z tytułu posiadania jednego psa,

  • osoby z niepełnosprawnościami – z tytułu posiadania psa asystującego,

  • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Opłatę od posiadania psa można zapłacić: w kasie gminy lub przelewem internetowym na podany rachunek bankowy. Daninę reguluje się jeden raz w roku, w terminie wyznaczonym przez radnych.

Pamiętajmy również, że w ustawie o podatkach wymienione zostały tylko psy. Zatem nie trzeba płacić podatków za posiadanie kotów i innych zwierząt domowych. Ponadto jeśli czworonóg urodził się w pierwszej połowie roku, to należy zapłacić za niego pełną stawkę. Natomiast w przypadku narodzin w drugiej połowie roku opłata wynosi tylko połowę stawki rocznej.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: infor.pl, fakt.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >