Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: pies liże

pixabay/Pezibear

Dlaczego pies liże moje stopy? Nie chodzi tylko o zapach

28 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Psy potrafią zachowywać się w dziwny sposób, a niektóre z ich upodobań bywają dla nas niezrozumiałe czy nawet irytujące. Jednym z nich jest lizanie stóp opiekunów. Zastanawiasz się, dlaczego czworonożni przyjaciele człowieka darzą zainteresowaniem ludzkie stopy? Wyjaśniamy, co pupil chce Ci przez to powiedzieć.

Zapewne każdy, kto mieszka pod jednym dachem z psem, zauważył, że po wzięciu prysznica, położeniu się do łóżka czy powrocie ze spaceru czworonogi zaczynają łakomie oblizywać nasze stopy. Niektórzy właściciele bez mrugnięcia okiem znoszą tego typu pieszczoty, inni nie wyrażają na nie pozwolenia. Zapominamy jednak, że psy poprzez czyny próbują się z nami komunikować.

Dlaczego więc pies ma obsesję na punkcie lizania wybranych części ciała swojego właściciela, a szczególnie palców u stóp? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co oznacza lizanie psa?

W wyniku procesu udomowienia u psów nastąpiły nie tylko zmiany w wyglądzie zewnętrznym, ale także ich zachowanie uległo istotnej przemianie. Współczesne psy jako zwierzęta udomowione przez ludzi około 15-25 tyś lat temu nauczyły się wychwytywać emocje wyrażane przez ludzki głos, zapach, postawę ciała czy twarz oraz wysyłać nam konkretne sygnały na temat ich potrzeb i nastroju, by usprawnić komunikację międzygatunkową.

Podczas gdy ludzie porozumiewają się głównie werbalnie, psy robią to za pomocą mowy ciała. Jednym z niezwykłych organów, który pełni bardzo ważne funkcje w życiu zwierzęcia, jest psi język. Lizanie u psa należy do pierwszych zachowań społecznych, służących do zacieśnienia więzi, których szczenięta uczą się od swojej matki. Z czasem zwierzęta idą za przykładem i zaczynają instynktownie naśladować swoją rodzicielkę. Wprawia ich to w stan odprężenia, zwłaszcza w sytuacjach stresujących.

Sasha z niemowlęciem

Pitbull złapał dziecko za pieluchę i wyciągnął z łóżeczka. Dziewczynka zawdzięcza mu życie

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pies liże moje stopy i palce?

Ze względu na skojarzenie z okresem dzieciństwa psy poprzez lizanie chcą wyrazić swoją sympatię, dać upust tęsknocie oraz odbierają obce bodźce ze środowiska. Dzięki temu pupil okazuje swoją uległość i niższą pozycję w stadzie, a także zacieśnia więzi społeczne – nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku, ale także z własnym opiekunem. Z tego powodu nie powinniśmy karać psa za lizanie i odrzucać jego przyjaznych intencji czy odpłacać mu złością.

Niektórzy twierdzą, że pies próbuje zlizać ze skóry pot, czyli bezbarwnym roztwór soli o swoistym, słonawym smaku i nieprzyjemnym dla ludzkiego nosa zapachu. Rzeczywiście należy pamiętać, że psy to zwierzęta, które kierują się silnymi bodźcami zapachowymi. Powoli, od pierwszego dnia, kiedy są z nami, zaczynają kojarzyć nasz zapach z zapachem swojej rodziny - z czymś, co pomoże im poczuć się częścią grupy.

Na stopach znajduje się ogromna ilość ujść gruczołów potowych, a to sprawia, że zapach jest tam intensywniejszy. Dlatego pupile mogą preferować twoje stopy, gdyż wręcz pękają od złożonych informacji na temat człowieka. Lizanie umożliwia im odkrywanie nowych smaków i zbieranie informacji o otoczeniu. 

Lizanie stóp opiekuna może być też próbą zwrócenia na siebie uwagi. Taki nawyk to sygnał chęci do zabawy oraz środek do powiedzenia, że Cię kocha. Warto wziąć wtedy czworonoga na spacer, poprzytulać go, porzucać mu piłkę czy wyczesać jego sierść.

Typowym pokazem zachowania terytorialnego jest również często obserwowane pozostawianie śliny na skórze właściciela. To kolejny sposób na oznaczenie swojego terenu i swojej „własności”.

Ostatnim z możliwych powodów, dla których pies upodobał sobie lizanie stóp swojego opiekuna, jest dbanie o Twoją czystość i higienę. Psy przywiązane do swoich właścicieli będą instynktownie go pielęgnować tak, jak troszczą się o własne łapki i futerko.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: psy.pl, prozwierz.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >