Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies liże moje stopy? Nie chodzi tylko o zapach
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 28.09.2022 12:43

Dlaczego pies liże moje stopy? Nie chodzi tylko o zapach

Zdjęcie ilustracyjne: pies liże
pixabay/Pezibear

Psy potrafią zachowywać się w dziwny sposób, a niektóre z ich upodobań bywają dla nas niezrozumiałe czy nawet irytujące. Jednym z nich jest lizanie stóp opiekunów. Zastanawiasz się, dlaczego czworonożni przyjaciele człowieka darzą zainteresowaniem ludzkie stopy? Wyjaśniamy, co pupil chce Ci przez to powiedzieć. Zapewne każdy, kto mieszka pod jednym dachem z psem, zauważył, że po wzięciu prysznica, położeniu się do łóżka czy powrocie ze spaceru czworonogi zaczynają łakomie oblizywać nasze stopy. Niektórzy właściciele bez mrugnięcia okiem znoszą tego typu pieszczoty, inni nie wyrażają na nie pozwolenia. Zapominamy jednak, że psy poprzez czyny próbują się z nami komunikować. Dlaczego więc pies ma obsesję na punkcie lizania wybranych części ciała swojego właściciela, a szczególnie palców u stóp? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co oznacza lizanie psa?

W wyniku procesu udomowienia u psów nastąpiły nie tylko zmiany w wyglądzie zewnętrznym, ale także ich zachowanie uległo istotnej przemianie. Współczesne psy jako zwierzęta udomowione przez ludzi około 15-25 tyś lat temu nauczyły się wychwytywać emocje wyrażane przez ludzki głos, zapach, postawę ciała czy twarz oraz wysyłać nam konkretne sygnały na temat ich potrzeb i nastroju, by usprawnić komunikację międzygatunkową.

Podczas gdy ludzie porozumiewają się głównie werbalnie, psy robią to za pomocą mowy ciała. Jednym z niezwykłych organów, który pełni bardzo ważne funkcje w życiu zwierzęcia, jest psi język. Lizanie u psa należy do pierwszych zachowań społecznych, służących do zacieśnienia więzi, których szczenięta uczą się od swojej matki. Z czasem zwierzęta idą za przykładem i zaczynają instynktownie naśladować swoją rodzicielkę. Wprawia ich to w stan odprężenia, zwłaszcza w sytuacjach stresujących.

Dlaczego pies liże moje stopy i palce?

Ze względu na skojarzenie z okresem dzieciństwa psy poprzez lizanie chcą wyrazić swoją sympatię, dać upust tęsknocie oraz odbierają obce bodźce ze środowiska. Dzięki temu pupil okazuje swoją uległość i niższą pozycję w stadzie, a także zacieśnia więzi społeczne – nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku, ale także z własnym opiekunem. Z tego powodu nie powinniśmy karać psa za lizanie i odrzucać jego przyjaznych intencji czy odpłacać mu złością.

Niektórzy twierdzą, że pies próbuje zlizać ze skóry pot, czyli bezbarwnym roztwór soli o swoistym, słonawym smaku i nieprzyjemnym dla ludzkiego nosa zapachu. Rzeczywiście należy pamiętać, że psy to zwierzęta, które kierują się silnymi bodźcami zapachowymi. Powoli, od pierwszego dnia, kiedy są z nami, zaczynają kojarzyć nasz zapach z zapachem swojej rodziny - z czymś, co pomoże im poczuć się częścią grupy.

Na stopach znajduje się ogromna ilość ujść gruczołów potowych, a to sprawia, że zapach jest tam intensywniejszy. Dlatego pupile mogą preferować twoje stopy, gdyż wręcz pękają od złożonych informacji na temat człowieka. Lizanie umożliwia im odkrywanie nowych smaków i zbieranie informacji o otoczeniu.  Lizanie stóp opiekuna może być też próbą zwrócenia na siebie uwagi. Taki nawyk to sygnał chęci do zabawy oraz środek do powiedzenia, że Cię kocha. Warto wziąć wtedy czworonoga na spacer, poprzytulać go, porzucać mu piłkę czy wyczesać jego sierść. Typowym pokazem zachowania terytorialnego jest również często obserwowane pozostawianie śliny na skórze właściciela. To kolejny sposób na oznaczenie swojego terenu i swojej „własności”.

Ostatnim z możliwych powodów, dla których pies upodobał sobie lizanie stóp swojego opiekuna, jest dbanie o Twoją czystość i higienę. Psy przywiązane do swoich właścicieli będą instynktownie go pielęgnować tak, jak troszczą się o własne łapki i futerko.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: psy.pl, prozwierz.pl