Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: grzybobranie

pixabay/satynek

Poszła na grzyby, a znalazła 6 szczeniaków w zaklejonych kartonie. Kto je tam porzucił?

28 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Kobieta, która zbierała grzyby w lesie między Bolesławicami, a Zębowem (woj. pomorskie) natrafiła na kartonowe pudełko, zaklejone taśmą. Bynajmniej nie było ono puste. W środku znajdowało się sześcioro szczeniąt, które nie miały dopływu powietrza.

Nadszedł czas na grzybobranie. Miłośnicy poszukiwań darów jesieni tłumnie ruszyli na łąki i do lasów, rozglądając się za najlepszymi i największymi okazami. Spacery w okolicznościach przyrody mogą jednak przerodzić się w dramatyczną akcję ratunkową. Przekonała się o tym pewna kobieta, która w miniony piątek zamiast wynieść pełen koszyk grzybów, wzięła w objęcia sześć porzuconych szczeniąt.

Szczeniaki porzucone w lesie uratowała grzybiarka

Sześć puchatych szczeniaków, najprawdopodobniej mieszańców, zostało zamkniętych w kartonie i skazanych na straszną i powolną śmierć. Nie ma nawet najmniejszych wątpliwości, co do intencji sprawcy: zostawił zwierzęta w kartonowym pudle, nie mającym żadnych otworów. Pieski miały się udusić bądź umrzeć z wychłodzenia organizmu - ot, problem z głowy!

- Jeśli ktoś chce, aby zwierzętami się ktoś zajął, zostawia je przy drodze, w pobliżu domów, aby ktoś je znalazł. W kartonie robi otwory, aby zwierzęta mogły oddychać. To też bezduszne, ale daje zwierzakom jakąkolwiek szansę. Oczywiście najlepiej przynieść je do nas. My się psiakami zaopiekujemy i znajdziemy im dom. W tym przypadku, ktoś ewidentnie chciał, aby psiaki zdechły - wyznała pani Ania z Schroniska dla Zwierząt TOZ (Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami) w Słupsku, cytowana przez "Dziennik Bałtycki".

Na szczęście pomoc nadeszła, zanim było za późno. Dzięki wspomnianej kobiecie sześcioraczki trafiły do słupskiego schroniska dla zwierząt, gdzie otrzymały pomoc.

BeFunky-collage - 2022-09-28T143737.660

Ułożyła na łóżku maskotki. Tylko nieliczni potrafią dostrzec ukrywającego się wśród nich kotka

CZYTAJ DALEJ

Pracownicy schroniska zaznaczają, że aktualnie szczeniaki nie są do adopcji. Mają ok. 2 miesięcy, dlatego w pierwszej kolejności muszą przejść całą profilaktykę: odrobaczenie oraz szczepienia. Wiele wskazuje na to, że wyrosną na średnie lub duże psy.

Zwierzęta czekały na śmierć. Sprawą zajmuje się policja

Na razie nie wiadomo, kto porzucił zwierzęta. Wciąż nie zgłosili się żadni świadkowie porzucenia szczeniąt. Niewykluczone, że sprawca pochodzi z sąsiedniego województwa.

Pracownicy nie darują i zapowiadają pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności za narażanie życia i zdrowia niewinnych stworzeń. Zgłoszenie w sprawie popełnienia przestępstwa wpłynęło do Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

- Nie zostawimy tego bezkarnie, więc bardzo prosimy osoby, które rozpoznają szczeniaki o kontakt ze schroniskiem - czytamy we wpisie udostępnionym na profilu TOZ w Polsce oddział Słupsk.

Wszystkie osoby, które rozpoznają pieski ze zdjęcia lub wiedzą, do kogo mogły wcześniej należeć, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 798 109 196.

Porzucenie zwierzęcia to czyn zagrożony karą do 3 lat więzienia, jednak w tym przypadku może być to potraktowane w szczególny sposób, zważywszy na okoliczności zdarzenia. W przypadku skrajnego okrucieństwa sąd może skazać sprawcę nawet na 5 lat pozbawienia wolności. Razem z ratownikami zwierząt oraz policją apelujemy o zwrócenie się po pomoc do fundacji czy schroniska, które poszukają dla zwierząt nowego domu, jeżeli nie mamy możliwości, aby zaopiekować się swoim czworonogiem. Porzucenie podopiecznego na pastwę losu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: facebook/TOZ w Polsce oddział Słupsk

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >