Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Hutomo Abrianto

Rozstanie a opieka nad wspólnym zwierzęciem. Komu przysługuje?

2 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Rozwód to nie tylko rozstanie, ale też konieczność podziału majątku oraz przedyskutowania, jak rozwiązać kwestie opieki nad dziećmi czy zwierzęciem domowym. W jaki sposób ocenić, do kogo należy pupil po rozstaniu? Czy przepisy prawne w jednoznaczny sposób stanowią, kto jest jego właścicielem?

Tworząc związek, zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę możliwości, że pewnego dnia miłość może się skończyć. Życie nie jest jednak bajką i nie każda para żyje razem długo i szczęśliwie.

Rozstanie z niegdyś ukochaną osobą to bardzo trudny okres w życiu człowieka. Jeszcze bardziej bolesne może okazać się rozstanie partnerów, którzy przeżyli ze sobą wiele lat i mają wspólne dzieci czy zwierzątko domowe. Jak w tej sytuacji zaradzić sporowi o opiekę nad czworonożnym przyjacielem?

Darcie kota o kota. Jak ustalić, kto zabierze ze sobą zwierzaka?

Co zrobić w sytuacji, gdy żadna ze strony nie chce zrzec się opieki nad zwierzątkiem domowym i chce zatrzymać je przy sobie? Chociaż zwierzę zdecydowanie nie jest rzeczą, to w świetle polskiego prawa stosują się do niego przepisy odnoszące się do rzeczy.

Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 (Dz.U.2019.122) „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ten sam przepis, w ust. 2 doprecyzowuje, że „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”.

Oznacza to, że w obrocie cywilnoprawnym, czyli np. przy rozstaniu, zwierzę należy potraktować jako rzecz ruchomą, wchodzącą w skład majątku, która podlega podziałowi. Pamiętajmy przy tym, że wpis do książeczki zdrowia zwierzęcia, gdzie widnieje imię i nazwisko osoby uznanej za właściciela, nie jest wystarczającym dowodem na przynależność do jednej ze stron.

Kwestia ustalenia, przy kim zostanie pies, kot, czy inne zwierzątko, jest jednoznaczna, jeśli jedna ze stron zakupiła go z majątku osobistego w trakcie relacji, bądź zanim weszła w związek małżeński. Wówczas nie istnieją żadne przesłanki do uznania, że nie jest jego pełnoprawnym właścicielem.

Umowa adopcyjna zawarta pomiędzy schroniskiem a prywatną osobą również może pomóc w ustaleniu, przy kim zostanie zwierzę na wypadek rozstania. Pracownicy informują, że w momencie zawarcia umowy na dokumentach widnieje zawsze tylko nazwisko jednej osoby.

Kotek uwięziony w rurze

Kot zlokalizowany w rurze ciepłowniczej. Akcja ratunkowa trwa już 10 dzień

CZYTAJ DALEJ

Do kogo faktycznie należy opieka nad zwierzęciem po rozstaniu?

Problem pojawia się wtedy, gdy zwierzę zostało zakupione ze wspólnych środków. Oprócz podejścia zakładającego, że zwierzę zostanie potraktowane jako składnik majątku wspólnego i ulega podziałowi, nie zapominajmy, że istnieje jeszcze jeden ważny czynnik mogący wpłynąć na decyzję sądu. Mowa o przywiązaniu oraz więzi emocjonalnej z opiekunem.

Skutki kryzysu relacji oddziałują na wszystkich członków rodziny, lecz w takich sytuacjach należy pamiętać, że to dobro zwierzaka powinno być kwestią priorytetową. Odegranie się na byłym partnerze poprzez odebraniu mu ukochanego zwierzęcia najpewniej odbije się na kondycji psychicznej niewinnego stworzenia. Przymusowa zmiana otoczenia czy dotychczasowych nawyków, z niezrozumiałych dla niego powodów, może wywołać u zwierzęcia smutek, tęsknotę, ból, a nawet spowodować wystąpienie zaburzeń depresyjnych.

Osoba walcząca o opiekę nad czworonogiem musi przede wszystkim udowodnić, że ma wystarczającą ilość czasu na właściwe zajęcie się pupilem, czyli długie spacery i niezbędne aktywności, ale także nie powinna pozostawiać go na długie godziny samego w domu.

Szala zwycięstwa może przechylić się na jedną ze stron również ze względu na dzieci, dla których obecność zwierzęcia w domu może mieć pozytywny wpływ na ich wychowanie i rozwój. Tak, jak w przypadku naprzemiennej opieki nad dziećmi z byłym partnerem, dzielenie obowiązków dotyczących zwierzęcia może okazać się koniecznym rozwiązaniem. Zabieranie zwierzaka do siebie, na weekendy czy wakacje może przynieść korzyści dla obu stron.

Źródło: infor.pl

Przetestuj swoją wiedzę o gryzoniach!

Pytanie 1 z 8

Największym gatunkiem chomika jest...?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Za tęczowym mostem. Jak i gdzie godnie pochować zwierzątko domowe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

„W koniach jest coś z magii". Rozmowa z Alicją Kwaśniewską

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczął się Wielki marsz dla zwierząt w Warszawie. Uważajcie na mieście

Czytaj więcej >