Swiatzwierzat.pl
Pies na śniegu

unsplash/Sebastian Pociecha

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje: ogrzej zwierzęta zimą

12 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Synoptycy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dni w całej Polsce odczujemy zimno, a warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Wynika to z rozległego wału wyżowego obejmującego ponad pół Europy. W trosce o bezpieczeństwo zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o zapewnieniu im odpowiedniego schronienia.

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, iż w kilku rejonach Polski pogoda może stanowić zagrożenie, a nocą temperatura na Podlasiu i w Małopolsce może spaść nawet do -16 stopni Celsjusza. To dopiero początek mrozów nawiedzających nasz kraj. Z tego względu Powiatowy Lekarz Weterynarii Jolanta Grotkowska przypomina, że zwierzęta wolnożyjące, bezdomne i mieszkające na podwórkach są nieustannie wystawione mróz.

Pomóżmy zwierzętom w czasie mrozów

Dla zwierząt zima to okres walki o przetrwanie, rodzaj wielkiego życiowego egzaminu. Te słabe, chore lub niedostatecznie przygotowane mogą nie przetrwać skrajnie niekorzystnych warunków, jednak z pomocą ludzi zyskują większe szanse na doczekanie wiosny i przystąpienie do godów.

Sytuacja różni się nieco w przypadku domowych pupili, których dobrostan jest podstawowym obowiązkiem właściciela. Niektórzy opiekunowie zapominają, że zimą zwierzę nie powinno znajdować się nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, a tym bardziej być przywiązywane do ogrodzeń i słupów.

W trosce o dobro naszych czworonożnych przyjaciół Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach, lek. wet. Jolanta Grotkowska przypomina podstawowe zasady, jakimi należy kierować się przy opiece nad zwierzętami towarzyszącymi.

Niedźwiedź Ada

Ewa Zgrabczyńska komentuje ratowanie rocznego niedźwiadka: „Zakłócono prawa natury"

CZYTAJ DALEJ

Jak zadbać o pupila zimą?

Pamiętajmy, że w mroźne dni należy zapewnić pupilom świeżą wodę do picia, która w niskich temperaturach szybko zamarza oraz dodatkową porcję wysokoenergetycznego pożywienia. Oprócz tego, w tym okresie psy i koty mieszkające na zewnątrz powinny dostawać suchą karmę, która nie zmieni konsystencji pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych.

Nie należy zapominać o tym, że psy muszą mieć zapewnione bezpieczne i przytulne schronienie. Buda powinna być podwyższona i wykonana z drewna oraz porządnie ocieplona i absolutnie nieprzemakalna. Dobrym pomysłem jest wyłożenie jej styropianem, który znakomicie trzyma ciepło, czy wymoszczeniu legowiska słomą. Zrezygnujmy z koców i kołder, gdyż szybko absorbują wilgoć.

Powiatowy Lekarz Weterynarii prosi o zwrócenie uwagi, czy aby metalowe elementy obroży lub łańcucha nie przylegają bezpośrednio do szyi psa, gdyż w czasie niskich temperatur metal może przymarznąć do ciała zwierzęcia. W okresie siarczystych mrozów należy ograniczyć spacery, a nocą najlepiej wpuszczać zwierzęta do domów lub ocieplanych pomieszczeń.

Jak z kolei pomóc bezdomnym psom czy kotom wolno żyjącym w mroźne dni? Ważne jest to, aby bezdomne koty miały się gdzie schować, kiedy przyjdą największe mrozy. Jeśli masz taką możliwość, zostaw choć jedno otwarte okienko piwniczne lub wystaw na zewnątrz gotowy domek. Możesz także pomóc, wystawiając karmę i wodę na podwórku. Skorzystają z niej nie tylko koty, czy psy, ale też i ptaki.

Przypominamy, że Artykuł 1 Ustawy o ochronie zwierząt stwierdza, że każde zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

Zgodnie z przepisami prawa ten, kto dopuszcza, by zwierzę znajdowało się w warunkach atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu, popełnia przestępstwo znęcania się nad zwierzętami (art. 6 ust. 2 pkt 17 u.o.z.). Takie zwierzę zgodnie z prawem powinno być niezwłocznie odebrane. W przypadku podejrzeń o znęcanie się nad zwierzętami, niezwłocznie skontaktuj się z Policją pod numerem telefonu 997 lub 112 bądź za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Źródło: swiatzwierzat.pl, kartuzy.info

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Dzień Bez Futra. Jak wygląda rzeczywistość ferm futrzarskich?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaki zodiaku i ich zwierzęta mocy. Znasz swoje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >