Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Potrącone lisiątko leżało na jezdni z rozbitą głową. O jego życie walczy EKOSTRAŻ
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 18.06.2021 02:00

Potrącone lisiątko leżało na jezdni z rozbitą głową. O jego życie walczy EKOSTRAŻ

Ulica
facebook/ekostraz

Organizacja EKOSTRAŻ znów ma ręce pełne roboty. Tym razem zostali wezwani późną nocą do Pawłowa Trzebnickiego (woj. dolnośląskie), gdzie doszło do kolizji z młodym zwierzęciem. Kierująca pojazdem zachowała zimną krew i nie uciekła przed odpowiedzialnością.

Spacerujące słabo oświetloną ulicą lisiątko spotkał potworny niefart. Maluch został potrącony, doznając poważnych obrażeń.

Młody lisek wpadł pod samochód

W przeciwieństwie do niektórych, sprawczyni wypadku nie uciekła z miejsca zdarzenia. Udzieliła poszkodowanemu stworzeniu doraźnej pomocy i wykręciła numer do lokalnej organizacji ratującej życie zwierząt.

- Kierująca nie miała tego gdzieś i zadzwoniła do nas, a to pierwszy słuszny krok, żeby móc choćby spróbować uratować życie. Nazywają to też szansą - podkreślają inspektorzy EKOSTRAŻ-y.

Obolały i nieco zszokowany lisek trafił do lecznicy do zwierząt, gdzie weterynarze podjęli walkę o jego życie. Jak tłumaczą aktywiści, ma rozbitą głowę, a w jego moczu znaleziono krew, co może świadczyć o obrażeniach organów wewnętrznych.

Mamy nadzieję, że pechowy maluch wyjdzie cało z groźnego wypadku i wkrótce wróci na wolność cały i zdrowy.

Wypadki z udziałem zwierząt groźniejsze niż myślisz

Policja oraz organizacje niosące pomoc poszkodowanym zwierzętom ostrzegają, że do zdarzeń drogowych z udziałem mieszkańców lasu dochodzi stosunkowo często. W trosce o wolno żyjące stworzenia, przypominamy, jak należy się zachować, gdy spotkasz na drodze dzikie zwierzę.

Jeżeli podróżując samochodem natkniesz się na dzikie zwierzę przechodzące przez drogę, należy bezzwłocznie zwolnić i wyłączyć długie światła. Nie próbuj manewru wymijania, gdyż może się to dla Ciebie skończyć fatalnie. Pomocne może okazać się trąbienie i miganie światłami. Dzięki temu zaskoczone i zastygłe w bezruchu zwierzę oprzytomnieje.

W przypadku, gdy dojdzie do zderzenia, w pierwszej kolejności należy pozostawić samochód na poboczu i ustawić za nim trójkąt ostrzegawczy. Potrącone zwierzę najprawdopodobniej będzie znajdowało się w stanie głębokiego szoku, dlatego nie próbuj go głaskać. Zamiast tego zakryj jego głowę materiałem i daj mu chwilę na uspokojenie się. Dopiero wtedy należy niezwłocznie wezwać odpowiednie służby bądź skontaktować się z organizacją prozwierzęcą, najbliższym weterynarzem lub nadleśnictwem. Instrukcję postępowania krok po kroku znajdziesz także tutaj.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!