myszołów z policjantem
Źródło: swietokrzyska.policja.gov.pl

Policjanci ruszyli na pomoc rannemu myszołowowi. Potrącił go samochód

2 Lutego 2021

Policjanci z jędrzejowskiego komisariatu otrzymali zgłoszenie o rannym myszołowie leżącym na drodze. Ptak prawdopodobnie został potrącony przez samochód. Funkcjonariusze ruszyli na pomoc zwierzęciu, które obecnie bezpiecznie dochodzi do siebie w lecznicy.

Myszołowy to popularne w Polsce ptaki, objęte całkowitą ochroną gatunkową. W zeszłym tygodniu policja przekazała, że jeden z nich uległ wypadkowi, w wyniku którego nie był w stanie samodzielnie się przemieszczać. Policjanci z Komisariatu Policji w Sędziszowie zostali wysłani na miejsce, by pomóc ptakowi.

Policjanci pomogli myszołowowi

Zgłoszenie wpłynęło na jędrzejowski komisariat w piątek 19 stycznia około południa. Dyżurny jednostki skierował oddział z Sędziszowa na trasę S-7 w okolicach miejscowości Mierzawa, gdzie przebywał ranny ptak.

Myszołów prawdopodobnie ucierpiał w wyniku zderzenia z samochodem. Nie mogąc uciec, leżał na jezdni gdy policjanci dojechali na miejsce.

Po bliższych oględzinach okazało się, że ptak ma złamane skrzydło. Funkcjonariusze ostrożnie owinęli go kocem i przetransportowali do radiowozu.

Został bezpiecznie przetransportowany do lecznicy, gdzie zajmą się nim specjaliści. Uratowany ptak prawdopodobnie pozostanie pod opieką fachowców, do czasu gdy będzie w stanie powrócić na wolność.

Wiadomo, jak czuje się skrzywdzony amstaff. Jego właściciel pozwalał go wykorzystywaćWiadomo, jak czuje się skrzywdzony amstaff. Jego właściciel pozwalał go wykorzystywaćCzytaj dalej

Myszołów w Polsce

Myszołowy to drapieżne ptaki zamieszkujące znaczną część Europy, oraz część Azji. W Polsce są objęte całkowitą ochronę gatunkową.

Oznacza to, że obowiązują wobec nich rozmaite zakazy i nakazy, mające na celu zachowanie gatunku, jego różnorodności i środowiska. Gdy sami napotkamy na swojej drodze ranne zwierzę, pamiętajmy, że odpowiednie służby na pewno mu pomogą.

Określany jest jako średnio liczny ptak lęgowy, jego populacja w Polsce przekracza 40 000 par. Oprócz ptaków zamieszkujących nasz kraj na stałe, w czasie przelotów można zaobserwować także wiele osobników zza granicy.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: swietokrzyska.policja.gov.pl, ptakipolski.pl

Następny artykuł