Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Okno życia dla niechcianych zwierząt cieszy się wielkim powodzeniem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.03.2021 02:00

Okno życia dla niechcianych zwierząt cieszy się wielkim powodzeniem

Zdjęcie podglądowe  - okno życia
Marek BAZAK/East News

W kwietniu br. w Aleksandrowie Łódzkim zostało otwarte "okno życia" dla czworonogów. Wówczas Agata Kowalska, rzecznik aleksandrowskiego magistratu, tłumaczyła, że nowa inicjatywa ma na celu poprawę jakości życia zwierząt, a także wyeliminowania traumy i bólu, jakie mogą wiązać się z porzucaniem metodami, budzącymi powszechne oburzenie. 

"Okno życia" przeżywa prawdziwy szturm

W ostatnim czasie inicjatywa prowadzona przy ul. Bratoszewskiego 21 cieszy się coraz większą popularnością. Do gabinetu weterynaryjnego przywieziono dwanaście osób z najdalszych zakątków województwa łódzkiego , które łącznie przywiozły aż czterdzieści kociąt!

Wśród przekazanych maleństw znajdziemy rude, szare, czarno-białe oraz tricolorowe mruczki, które są w wieku od 2,5 do maksymalnie 3,5 miesiąca. Każdy z nich został przebadany przez lekarza, a następnie odrobaczony oraz zachipowany.

Obecnie zwierzaki znajdują się w lecznicy Tomvet w Łowiczu, jednak powoli zaczyna brakować dla nich miejsca. Z tego powodu pracownicy kliniki oraz inicjatorzy "okna życia" kierują prośbę do osób mogących podjąć się tymczasowej opieki nad mruczącymi dziećmi.

W sprawie przygarnięcia kociąt należy kontaktować się pod numerem telefonu: 693 691 963 lub 887 883 484. Poniżej prezentujemy kilku kandydatów gotowych do adopcji przez kochających opiekunów.

Niechciane zwierzęta trafią w dobre ręce

"Okno życia" przeznaczone jest głównie dla kociąt i szczeniąt. Po uprzednim zrzeczeniu się praw do pupila oraz zobowiązaniu do sterylizacji pozostałych zwierząt, którymi się opiekuje, osoba zdecydowana na oddanie zwierzęcia może to zrobić w ostatni czwartek miesiąca bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

- Będziemy starali się płynnie podchodzić do pojawiających się potrzeb. Jeżeli ktoś będzie koniecznie chciał oddać zwierzęta wcześniej, niż w wyznaczonym terminie to też się dostosujemy - tłumaczy rzeczniczka aleksandrowskiego magistratu.

Dotąd urząd miasta dofinansowywał czipowanie, sterylizację oraz kastrację czworonogów, chcąc zapobiec problemowi bezdomności zwierząt. Mieszkańcy mogli zapisać pupila na zabieg do wybranych placówek weterynaryjnych. Oprócz tego urzędnicy i wolontariusze współpracujący z aleksandrowskim magistratem obejmowali opieką bezpańskie oraz porzucone koty i psy. 

- Finansujemy darmową sterylizację, przygarniamy porzucone zwierzęta i znajdujemy im nowe domy - wylicza rzeczniczka.

Teraz do kolejnych działań na rzecz zwierząt dołącza nowa inicjatywa zainspirowana "oknami życia" dla noworodków. Jak podaje portal informacyjny TVN24, od kwietnia br. każdy, kto chciałby oddać zwierzę i umieścić je w oknie życia, może to zrobić pod jednym warunkiem. Chodzi o przeciwdziałanie niepotrzebnemu rozmnażaniu psów i kotów. 

- Stawiamy tylko jeden warunek. Oddający nam zwierzęta właściciel musi poddać rodziców szczeniąt sterylizacji. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, że jedna osoba będzie zwracać się do nas kilkukrotnie. Oczywiście nic za to nie zapłaci, to miasto pokrywa koszty - przekazała Agata Kowalska.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!