Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Oszuści mają nową metodę na naciąganie "na psa". Masowo kradną konta
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 28.07.2021 02:00

Oszuści mają nową metodę na naciąganie "na psa". Masowo kradną konta

Haker
unsplash/Towfiqu barbhuiya

Policja ostrzega przed najnowszą metoda oszustwa na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem cyberprzestępcy biorą na cel miłośników zwierząt skłonnych wspomóc potrzebujące stworzenia. Sprawdź, czego lepiej nie robić, żeby nie stracić dostępu do konta oraz oszczędności w banku.

Zespół CERT Polska ujawnił nowy sposób naciągania w sieci. Eksperci współpracujący z policjantami od kilku tygodni obserwują wariant oszustwa, którego celem jest przejęcie kont użytkowników Facebooka. Chodzi o tzw. sposób "na psa". Zdradzamy, na czym on polega.

Oszustwa na Facebooku. Hakerzy wykorzystują empatię miłośników zwierząt

Ostatnimi czasy cyberprzestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują identyczne wpisy z sensacyjnymi informacjami o zwierzętach poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Autorzy wpisów proszą internautów o pomoc poprzez wpłacanie datków na zbiórki pieniężne. Uzbierane środki mają pokryć rzekome koszty leczenie zwierzaków. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że emocjonalny przekaz wzbudzający litość jest w rzeczywistości fałszywy i ma jedynie zachęcić potencjalną ofiarę do wejścia w załączony link.

Link przekierowujący do strony zrzutki w rzeczywistości prowadzi do fałszywego panelu logowania do serwisu Facebook. Jeśli w niego klikniesz i wpiszesz swoje dane, możesz utracić dostęp do swojego konta.

Jak bronić się przed cyberatakiem?

Jeśli w porę nie zorientujesz się, że Twoje dane zostały skradzione, staniesz się kolejnym "narzędziem" w rękach oszustów wyłudzających pieniędzy. Po pewnym czasie możemy spodziewać się, że na naszych kontach również zostaną opublikowane wpisy, zachęcające do wpłacania pieniędzy na szczytny cel, np. potrąconego przez samochód psa.

Co gorsza, na tym przestępstwo się nie kończy. Nasi znajomi mogą otrzymywać z naszego profilu podejrzane wiadomości z aplikacji Messenger, głównie z zapytaniem o kod BLIK. Cyberprzestępcy będą także próbowali wyłudzić numery kart i kodów zabezpieczających, aby zdobyć dostęp do zgromadzonych środków na kontach bankowych. Funkcjonariusze apelują, aby zachować szczególną ostrożność i mieć się na baczności. Unikaj klikania w niezaufane linki, a wszelkie próby wyłudzenia pożyczek przez znajomych zgłaszaj administracji stron. Wiadomość można również kierować na stronę indydent.cert.pl.

CERT Polska opublikowała krótki poradnik, jak postępować w przypadku podania swoich danych. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą internetowego oszustwa, wykonaj następujące kroki:

  • zmiana hasła oraz włączenie uwierzytelniania dwuetapowego

  • wylogowanie wszystkich aktywnych sesji na koncie

  • sprawdzenie, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje

Zobacz zdjęcie:

Źródło: next.gazeta.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!