Swiatzwierzat.pl

pixabay/valtercirillo

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Pies zjadający odchody to zdecydowanie nie najprzyjemniejszy widok, choć na pewno doświadczyła go większość opiekunów domowych czworonogów. Czy to oznacza, że dzieje się z nim coś niedobrego lub zapewniana dieta nie jest dla niego wystarczająca? Znamy odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Koprofagia, bo tak profesjonalnie nazywa się problem behawioralny, który dotyczy zjadania przez zwierzaka psich, kocich lub ludzkich odchodów, to bez wątpienia uciążliwy problem. Takie zachowanie nie tylko frustruje właścicieli, ale, co gorsza, może prowadzić do problemów zdrowotnych nie tylko samego czworonoga, ale i pozostałych domowników. Powodów takiego problemu może być wiele, jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym można im zaradzić.

Dlaczego pies je kupy? Kilka słów o koprofagii

Nie ma się co dziwić, że opiekunowie psów wychodzą z siebie, kiedy ich pupil, zamiast czerpać radość ze spaceru woli szukać kup innych zwierząt i zajadać się nimi w najlepsze. Jednak to zjawisko popularne nie tylko wśród tego gatunku. Ssaki w odchodach znajdują wiele łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, witamin, które są produkowane przez mikroflorę jelitową oraz enzymów wspomagających trawienie. Można zaobserwować to również u matek opiekujących się młodymi. W tym przypadku samica dba w ten sposób o porządek w gnieździe i chroni je przed robaczycą. Szczeniak natomiast poznaje tak świat i zaspokaja swoją ciekawość.

Z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że skłonności do zjadania kup ma większość psów biorących udział w eksperymencie. Powodów takiego zachowania może być co najmniej kilka. Jednym z nich zwłaszcza u młodych zwierząt jest zjadanie odchodów w obawie o reakcję opiekuna, który nie jest zadowolony, gdy pupil załatwi swoje potrzeby w domu. W ten sposób chce je ukryć. Jego dieta może być monotonna i sam stara się uzupełnić substancje odżywcze lub po prostu jest zbyt skąpa.

Znacznie większym problemem jest spaczone łaknienie (PICA), które dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. To zjadanie rzeczy, które nie są przystosowane do spożycia. Mogą to być nie tylko odchody, ale, w przypadku psów, również ziemia, wymiociny lub mocz. Takie zachowanie może być powodowana także przez niewydolność tarczycy, anemia, cukrzyca, czy zaburzenia mikroflory jelitowej. Niektóre czworonogi, mimo że są całkowicie zdrowe, mogą traktować napotkany koci, koński czy ludzki kał jako wyjątkowy posiłek o atrakcyjnym zapachu.

Dlaczego pies zjada odchody Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem (1)
unsplash/Anima Visual

Co zrobić, żeby pies przestał jeść odchody?

Jako że zjadanie odchodów psy odziedziczyły wraz z genami po swoich przodkach, oduczenie ich tego zachowania może okazać się niezwykle trudne. Przede wszystkim, jeśli pupil ma skłonność do zjadania kup, nie należy go za to karcić. Najlepszym rozwiązaniem jest wypracowanie komendy "zostaw". Jeśli takie zachowanie nagminnie zdarza się na spacerach, podstawą będzie również opanowanie przywołania. W takim wypadku warto również zaopatrzyć się w naturalne smakołyki o intensywnym zapachu, do których zwierzak będzie miał dostęp oraz poszerzyć jego dietę o więcej składników odżywczych, oraz witamin - zwłaszcza B i K.

Natomiast, kiedy pies wykazuje nagminne skłonności do tego typu zachowań, niezbędna jest wizyta u weterynarza i behawiorysty. Pierwszy ze specjalistów zbada jego organizm pod względem zdrowotny, drugi natomiast przyjrzy się problemowi pod względem psychologicznym.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: psibufet.pl; natemat.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Czytaj więcej >

Psy

Corgi ma dar wyczuwania emocji innych ludzi. Gdy siada przed nieznajomym, trafia w dziesiątkę
Czytaj więcej >

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]