Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 03.02.2023 12:09

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

Dlaczego pies zjada odchody Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem
pixabay/valtercirillo

Pies zjadający odchody to zdecydowanie nie najprzyjemniejszy widok, choć na pewno doświadczyła go większość opiekunów domowych czworonogów. Czy to oznacza, że dzieje się z nim coś niedobrego lub zapewniana dieta nie jest dla niego wystarczająca? Znamy odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Koprofagia, bo tak profesjonalnie nazywa się problem behawioralny, który dotyczy zjadania przez zwierzaka psich, kocich lub ludzkich odchodów, to bez wątpienia uciążliwy problem. Takie zachowanie nie tylko frustruje właścicieli, ale, co gorsza, może prowadzić do problemów zdrowotnych nie tylko samego czworonoga, ale i pozostałych domowników. Powodów takiego problemu może być wiele, jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym można im zaradzić.

Dlaczego pies je kupy? Kilka słów o koprofagii

Nie ma się co dziwić, że opiekunowie psów wychodzą z siebie, kiedy ich pupil, zamiast czerpać radość ze spaceru woli szukać kup innych zwierząt i zajadać się nimi w najlepsze. Jednak to zjawisko popularne nie tylko wśród tego gatunku. Ssaki w odchodach znajdują wiele łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, witamin, które są produkowane przez mikroflorę jelitową oraz enzymów wspomagających trawienie. Można zaobserwować to również u matek opiekujących się młodymi. W tym przypadku samica dba w ten sposób o porządek w gnieździe i chroni je przed robaczycą. Szczeniak natomiast poznaje tak świat i zaspokaja swoją ciekawość.

Z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że skłonności do zjadania kup ma większość psów biorących udział w eksperymencie. Powodów takiego zachowania może być co najmniej kilka. Jednym z nich zwłaszcza u młodych zwierząt jest zjadanie odchodów w obawie o reakcję opiekuna, który nie jest zadowolony, gdy pupil załatwi swoje potrzeby w domu. W ten sposób chce je ukryć. Jego dieta może być monotonna i sam stara się uzupełnić substancje odżywcze lub po prostu jest zbyt skąpa.

Znacznie większym problemem jest spaczone łaknienie (PICA), które dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. To zjadanie rzeczy, które nie są przystosowane do spożycia. Mogą to być nie tylko odchody, ale, w przypadku psów, również ziemia, wymiociny lub mocz. Takie zachowanie może być powodowana także przez niewydolność tarczycy, anemia, cukrzyca, czy zaburzenia mikroflory jelitowej. Niektóre czworonogi, mimo że są całkowicie zdrowe, mogą traktować napotkany koci, koński czy ludzki kał jako wyjątkowy posiłek o atrakcyjnym zapachu.

Dlaczego pies zjada odchody Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem (1)
unsplash/Anima Visual

Co zrobić, żeby pies przestał jeść odchody?

Jako że zjadanie odchodów psy odziedziczyły wraz z genami po swoich przodkach, oduczenie ich tego zachowania może okazać się niezwykle trudne. Przede wszystkim, jeśli pupil ma skłonność do zjadania kup, nie należy go za to karcić. Najlepszym rozwiązaniem jest wypracowanie komendy "zostaw". Jeśli takie zachowanie nagminnie zdarza się na spacerach, podstawą będzie również opanowanie przywołania. W takim wypadku warto również zaopatrzyć się w naturalne smakołyki o intensywnym zapachu, do których zwierzak będzie miał dostęp oraz poszerzyć jego dietę o więcej składników odżywczych, oraz witamin - zwłaszcza B i K.

Natomiast, kiedy pies wykazuje nagminne skłonności do tego typu zachowań, niezbędna jest wizyta u weterynarza i behawiorysty. Pierwszy ze specjalistów zbada jego organizm pod względem zdrowotny, drugi natomiast przyjrzy się problemowi pod względem psychologicznym.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: psibufet.pl; natemat.pl